Náhodný propad FPS a sekání při hraní her. Podobný problém se již řešil, nicméně s dubnovou aktualizací operačního systému Windows 10 se opět vrátil. Na vině jsou kumulativní opravy KB5001330 a KB5001337, které způsobují trhání her a značný pokles FPS (frames per second), tedy snímkové frekvence za jednu sekundu.
Smysl, nebo řekněme význam, aktualizací Windows je oprava problémů, v poslední době to však vypadá, že spíše problémy vytvářejí samotné aktualizace. Mnoho hráčů PC her, zvláště těch náročnějších, si po dubnové aktualizaci stěžuje na nárazové záseky ve hrách a nárazové, ale o to více drastické poklesy FPS. To samozřejmě může v případě online her znamenat ztrátu výhodné pozice, náraz, nebo v akčních hrách i smrt.
Aktualizace, která škodí
Dle informací z magazínu PCGamer existuje několik hlášení náhodných trhání, nestabilních snímkových frekvencí a V-Sync, které jsou při aktivaci ve hrách narušeny. Společným faktorem se zdá být dubnová aktualizace pro Windows 10, konkrétněji instalace kumulativní opravy jako součást aktualizace.
Ve Windows 10 verze 2004 (20H1) je kumulativní oprava známá jako KB5001330, zatímco ve Windows 10 verze 1930 a 1909 je známá jako KB5001337. Také to není nový problém, protože náhled aktualizace způsobil podobné problémy těm, kteří si ji nainstalovali začátkem tohoto měsíce.
Tohoto problému si všimla i společnost Nvidia, která dokonce otevřeně navrhla vrátit kumulativní opravu zpět, dokud se problémy nevyřeší. Nvidia navíc důrazně upozorňuje nestahovat tuto aktualizaci. Což může být pro některé uživatele Windows 10 značně komplikované, protože aktualizace systému Windows 10 nelze snadno vypnout nebo zakázat, jako to bylo v předchozích Windows.
Reddit a celosvětová diskuse
V jednom z příspěvků na Redditu uživatel m4ddan potvrdil odinstalování patchů a vysvětlil: „Microsoft vynutil dubnovou aktualizaci, ale má stejné problémy, jaké jsme zažili s předchozí volitelnou aktualizací. Náhodné trhání, nestabilní FPS, V-Sync se někdy zdá být nefunkční, pokud sdílím obrazovku, moje FPS ve hrách je velmi nestabilní s povoleným V- Sync. Odinstalací této aktualizace se však vše vrátí do normálu.
Nutno zmínit, že někteří uživatelé naopak problémy nezaznamenávají. Pokud u vás v současné době dochází k výše zmíněným problémům, je možné aktualizaci odinstalovat tak, že přejdete do Nastavení> Aktualizace a zabezpečení> Windows Update a vyberete možnost „Zobrazit historii aktualizací“. Odtud v závislosti na verzi systému Windows 10 vyhledejte buď KB5001330, nebo KB5001337 a stiskněte Odinstalovat.
A co dělat, když vám Windows najednou vypoví službu a vy nevíte, co s tím? Pomoci může nouzový režim. Nouzový režim je užitečnou funkcí, díky které se počítač spustí s omezeným počtem služeb a procesů tak aby se snížila zátěž na systém a vyřešily se potenciální konflikty. Máte tak přístup pouze k nezbytným funkcím a nástrojům, čímž se minimalizuje rozptylování a usnadňuje se vyřešení problémů. Řešení může zahrnovat aktualizaci ovladačů, skenování systému na přítomnost škodlivého softwaru nebo obnovení systému ze zálohy.