I když už je trh s hardwarem plný zavedených firem, stále se nacházejí noví výrobci, kteří zkouší prorazit. V tuto chvíli se tak na náš trh dostává společnost White Shark, která nabízí celkem širokou škálu herního vybavení (a FYI také provozuje charitu pro reálné žraloky).
Namátkou mají v nabídce třeba počítačové myši, sluchátka, reproduktory, gamepady nebo větrací ponožky, ale nás dnes zajímají klávesnice. Ty se vesměs jmenují tematicky podle pojmů z japonského válečnictví, a tak se dá v sortimentu nalézt například Wakizashi, Kaiken, Tessen a – z řady Premium Line – Katana. White Shark Katana je přitom z nich nejdelší a v doslovném i přeneseném smyslu z vás udělá dokonalého keyboard warriora.
Jak je to zabaleno?
White Shark při balení vsadil na minimalismus. Krabice kromě lesklých obrázků nemá žádné zvláštní ozdoby a její rozměry tak akorát odpovídají, aby se do ní vešlo jen to podstatné.
V první řadě jde tedy o klávesnici chráněnou pěnovými držáky a fólií, zatímco přímo v boku obalu se skrývá úložné místo na odnímatelný napájecí kabel USB-C. Ten má téměř dva metry, a je navíc pletený – dráty vylézající z prasklého gumového obalu tu tak nehrozí. Pro případnou údržbu je přiložen také nástroj pro vyjmutí kláves, i když náhradní klávesy jsem v balení ani na stránkách výrobce nenašel.
Další obsah tvoří už jen záruční list, cedulka s poděkováním a něco, co se dá označit za návod. Ten dorazí na listu papíru velikosti A5, přičemž jedna jeho strana je v chorvatštině a i ta druhá, anglická, obsahuje jen podstatné klávesové zkratky. RTFM je tak v případě Katany celkem rozumný a uskutečnitelný návrh.
Pokud si opravdu dáte tu práci, odměnou vám bude možnost přepínat podsvícení, používat speciální klávesy pro multimédia nebo si poladit jednotlivé režimy svícení podle svého. Výrobci k tomuto účelu vydali program KATANA Mechanical Keyboard, pomocí něhož můžete detailně upravit barvy kláves a vytvářet vlastní makra. Tato aplikace funguje i pro myši od stejného výrobce, akorát doby přibalených CD-ROMů už jsou dávno pryč, takže si ji musíte stáhnout z oficiálních stránek.
Jak to vypadá?
Stejným minimalismem se řídil také design klávesnice. Na pohled jde o černo-šedý bloček přesně zarovnaných kláves, nejsou na něm žádné ozdoby ani nevyužitý prostor. Učeně se tomu říká 100% formát, tzn. vše je maximálně kompaktní a mezi klávesami nezůstaly žádné zbytečné mezery. Na jednu stranu se nejedná o zrovna obvyklé řešení, na druhou stranu to také znamená, že White Shark Katana je oproti jiným klávesnicím s numerikou přibližně o čtvrtinu kratší. Dobře se tak vejde kamkoliv a nechá na stole dostatek místa i pro myš.
Popisky odpovídají variantě US, horní řádka tedy začíná QWERTY a klávesy se čtyřmi různými znaménky, jako můžete znát z českých klávesnic, tu nenajdete. F1–F12 slouží v kombinaci s Fn pro ovládání multimédií, bloček Print Screen, Insert, Delete a další na ně kvůli úspoře místa navazují v jedné řadě. To přitom není úplně nejšťastnější řešení; přinejmenším Page Up / Page Down vměstnané do pravého horního rohu body za intuitivnost nedostanou. Kombinace Fn a šipek, která tento problém obvykle řeší na noteboocích, zde pouze mění jas podsvícení, a při zavedení vlastních zkratek vás budou mást popisky kláves.
Délka:
Šířka:
Výška:
Váha:
Materiál:
Popisky:
Formát:
Počet kláves:
Systém:
Podsvícení:
Rozhraní:
Kabel:
Doporučená cena:
366 mm
120 mm
37 mm
735 g
plast
US
100 %
100
Outemu Red
RGB 1,6 M barev
USB 2.0
1,8 m; USB-C
79,90 €
Jak se na tom píše?
Ne každý si pořizuje zvlášť klávesnici jen na hraní, takže se hodí vědět, jak si Katana vede při běžném užívání. Odpověď také můžete vytušit při pohledu na přiložené obrázky.
Tedy hned zkraje – pokud jste zvyklí na klávesnici s jiným rozložením, přeučování se bude bolet. Kvůli menšímu formátu jsou některé klávesy jinde, než je běžné, a anglické popisky vám příliš nápomocné nebudou. U znaků s diakritikou proto občas budete váhat a méně obvyklá znaménka budete lovit jen horko těžko. Šipky jsou celkem neprakticky vložené mezi Ctrl, Shift a numeriku, a překlepů typu ž/ř nebo n/m jsem se nedokázal úplně zbavit ani po třech týdnech užívání. Cvičení však v tomto případě dělá mistra, a pokud se chcete s novým rozložením sžít zábavnější formou, osobně doporučím už lehce zapomenutý The Typing of the Dead.
Přesto má tato herní klávesnice vymoženosti, které naopak oceníte i při kancelářské práci; v první řadě numeriku. Díky podsvícení budete moct psát potmě, a třebaže makra mají také primárně herní funkci, nic vám nebrání je používat třeba při vypisování tabulek. Další body k produktivitě vám přidají klávesové zkratky pro multimédia, s nimiž si můžete ovládat playlist bez přepínání programů – navíc mají i rychlou zkratku pro vyhledávání a kalkulačku.
Poslední drobný bonus představuje nezaměnitelný zvuk mechanické klávesnice, díky němuž při vašem datlování budete stylově cvakat.
Jak se s tím hraje?
Hlavní otázka však pochopitelně zní, jak si herní klávesnice vede při hraní her. Spoiler, jedním slovem obstojně.
Odezva je příjemná a při testu plošinovek (příklad BZZZT) i prostorově náročnějších FPS (příklad Borderlands) White Shark Katana nijak nezaostávala. Různé arkády se navzdory relativně vysokým klávesám daly v pohodě uhrát, ještě jednodušší hry jsou bez diskuze. Hollow Knight se díky anti-ghostingu ovládal lépe než na normální klávesnici a u Super Hexagonu, ve kterém často jde o milimetry, dokonce přesnost překonala gamepad. Co do technické stránky si tak nelze moc stěžovat.
U hraní stejně většinou nezvedáte tolik ruce, takže ani nezvyklé rozložení nepředstavuje takový problém jako při psaní. Kdybyste přesto tápali (doslova), vývojáři nabízejí několik základních schémat podsvícení. Můžete si tak zvýraznit ovládací klávesy pro FPS, MOBA nebo třeba závodní hry, abyste kladli prsty tam, kam máte.
Nároční hráči si i tato schémata mohou upravit dle svého, případně si namapovat makra. Pokud máte hru ve stylu Helldivers 2 nebo Rain World, která vyžaduje opakující se rychlé kombinace vstupů, tuto možnost oceníte. Objevuje se také hráčská stálice ve formě zkratky, pomocí níž uzamknete klávesu Windows proti nechtěnému stisknutí.
Je akorát celkem zřejmé, že multiplayer na jedné klávesnici naopak moc pohodlný nebude.
Co se s ní dá dělat jinak?
Když ale pomineme technické parametry, nejvýraznějším tahákem Katany bude podsvícení. Hráči s herním hardwarem mají jasnou volbu a jednoduše si jej nastaví tak, aby ladilo se světly na počítačové skříni, myši, podložce či čemkoliv jiném. Ti hravější mohou využít profil, který stisknuté klávesy ztlumí, anebo z nich naopak vysílá pulzy barev – těchto režimů je celkem dvacet a přiznejme si to, užitečnost většiny z nich bude minimální.
Při psaní se mi tak nejvíc osvědčilo základní nasvícení s barevnými pruhy, případně náhodná barva pro každou klávesu zvlášť. Zvýrazňují totiž dobře popisky, a přitom nejsou tolik náročné pro oči jako použití jednotné barvy. Ostatní režimy už zavánějí gimmickem, ale kdo ví? Určitě se také najdou situace, kdy se budete chtít vytáhnout s efektním rozsvěcením jednotlivých řádků či rolujícími světelnými vlnami.
Znovu platí, že přes aplikaci si lze pohrát s ledasčím. Nastavení jasu/odstínu světel a nahrávání maker již padlo výše, kromě toho si ještě můžete každou klávesu namapovat dle svého na konkrétní znak, akci nebo makro. V sekci pro myš také lze nastavovat barvy spolu s makry, a navíc si v ní ještě můžete pohrát s odezvou. Aplikace svou funkcí ani zpracováním nijak zvlášť nevyčnívá, i když by, ironicky, mohla mít lepší podporu ovládání klávesnicí. Téměř vše si v ní totiž musíte naklikávat myší.
White Shark Katana láká především na svůj kompaktní formát, který šetří místo na stole výměnou za lehce avantgardní rozložení kláves. Otázka technických kvalit tu tak je víceméně podružná, zatímco otázka uživatelského pohodlí a ochoty se učit je zcela zásadní. Odvážnější povahy mají pro její pořízení zelenou, i když rovnou předestírám, že při hraní se budete bavit více než při psaní.