Série našich recenzí produktů od chorvatské značky White Shark zdaleka nekončí. Po dvou herních myších White Shark Naginata a Shuriken, jejichž hlavním poznávacím znamením byl nevšední design, se k nám dostaly i dvě herní klávesnice. Konkrétně se jedná o modely White Shark Katana a White Shark Kaiken. My se dnes blíže podíváme na druhou jmenovanou, která nabízí velmi kompaktní design, bezdrátové připojení a pětiletou záruku. Narozdíl od kolegou recenzované klávesnice Katana však postrádá numerické klávesy a je ještě o značný kus menší. Rozměry tohoto kousku činí 291 x 102 x 40 mm a i váha se zastavila na úctyhodných 417 gramech. Co dalšího Kaiken nabízí a zda se jedná o vhodnou low-profile klávesnici do vašeho herního koutku, vám ukáže naše dnešní recenze.
Základní balení, ale opět bez podrobnějšího návodu
Stejně jako u mnou recenzované myši Naginata, i u White Shark Kaiken se musíte spolehnout jen na základní balení. Krabička obsahuje pouze klávesnici, kabel s konektory USB-C na USB-A a trojici tištěných lístečků, na nichž se opět dočtete o ochraně planety či prodloužené pětileté záruce v rámci řady Premium Line. Posledním lístečkem je základní návod, na němž se toho vlastně moc nedočtete a jsou na něm vyobrazeny jen základní klávesové zkratky, pomocí nichž můžete aktivovat různé funkce, případně spouštět aplikace. Osobně nechápu, proč se White Shark jednoduše nevykašle na záruční list s pětiletou zárukou, když dnes na případnou reklamaci stačí jen obyčejná faktura, a raději nepřiloží nějaký podrobnější návod. U herní myši Naginata bych tuto absenci ještě oželel, přece jen zapojit myš do USBčka dokáže i sebevětší jelito, avšak u bezdrátové klávesnice Kaiken jsem byl v některých momentech i já ztracen. Hlavní důvod byl, že se jednalo o moji vůbec první bezdrátovou klávesnici a první krůčky se zprovozněním nebyly úplně bezproblémové. Zde by se nějaký ten detailnější návod rozhodně hodil, jelikož jsem se nikde nedozvěděl, zda lze tento kousek provozovat jen pomocí kabelu, bez nutnosti zapojovat bezdrátový adaptér. K tomuto se ještě později vrátíme.
Design a kvalita zpracování na vysoké úrovni
Musím uznat, že mi po designové stránce padl White Shark Kaiken do oka ihned po úvodním vybalení. Kvalita zpracování, použité materiály a fyzická odezva tlačítek při stisku byly něco, co musím na této klávesnici jednoznačně vyzdvihnout. Klávesnice na svou velikost, a dalo by se říci, že i cenu, působí docela robustně a pravděpodobně nějaké to občasné hrubší zacházení bez problému vydrží. Na přední straně najdete kvalitní mechanické spínače, které navíc podporují technologii anti-ghosting, tedy možnost bezchybného stisknutí několika kláves najednou. Tuto funkci ocení zejména hráči, kteří ve hrách využívají různých klávesových zkratek. Osobně jsem ji vyzkoušel v několika titulech a zaznamenání bylo vždy bezproblémové. Pokud nevíte konkrétně, o co se jedná, tak tzv. anti-ghosting se stará o to, že klávesnice dokáže bez problémů zaznamenat a rozeznat stisk několika kláves najednou. Stisknout několik tlačítek najednou můžete dnes již prakticky na jakékoliv klávesnici, avšak pokud daná klávesnice tuto funkci nemá, může se při současném stisku stát, že některá klávesa nebude správně nebo vůbec zaznamenána, což může při využívání různých klávesových zkratek představovat velký problém.
Jak už bylo řečeno, na klávesnici White Shark Kaiken byste jen marně hledali numerickou část. Nachází se zde pouze ta hlavní část s písmeny a nahoře sada kláves se speciálními znaky a čísly. Pokud tedy budete potřebovat nějaké to číslo napsat, musíte v případě české klávesnice využít kombinaci shiftu a daného čísla. Jedná se primárně o produkt určený pro hraní, takže pokud na klávesnici i hodně pracujete a píšete, nebude pro vás Kaiken tím pravým ořechovým. V tomto případě bych se více zaměřil na výše zmíněnou Katanu, která rovněž nabízí na svou výbavu poměrně kompaktní rozměry, ale je v ní implementována i ona numerická část.
Zadní strana obsahuje přepínač ON/OFF pro zapnutí či vypnutí klávesnice, nožičky pro možnost vyššího zdvihu a také USB adaptér pro připojení pomocí bezdrátové technologie 2,4 Ghz. Opět musím vyzdvihnout, že i zde jsou všechny rušivé elementy, včetně názvu výrobce, umístěny na zadní straně, a tudíž neruší celkový design a zpracování.
Tři způsoby připojení
Když už jsme u zapojení, kromě přiloženého adaptéru lze White Shark Kaiken připojit také pomocí Bluetooth, tudíž jej můžete bez problému spárovat například i s vaším cestovním notebookem. Podle popisu na stránkách výrobce byste měli být schopni provozu i pomocí přiloženého kabelu, avšak musím zmínit fakt, že ze začátku se mi klávesnici nepodařilo kabelem zprovoznit vůbec a byl jsem nakonec stejně nucen se připojit pouze skrze přiložený adaptér. Nevím, jestli jsem celou dělal něco špatně, nebo bylo potřeba někde něco ještě zmáčknout, ale klávesa E, u níž je napsáno Wired, na mé pokyny nijak nereagovala. Až později jsem přišel na to, že musím kromě klávesy E zmáčknout také klávesu Fn umístěnou vpravo dole. I z toho důvodu bych byl za to, kdyby výrobce přibalil nějaký podrobnější návod, protože nezkušení uživatelé mohou chvíli tápat, a i já se musím přiznat, že Kaiken je moje vůbec první bezdrátová klávesnice. To však nemění nic na tom, že pokud budete chtít, nemusíte se vůbec trápit s nějakým nabíjením či adaptérem a klávesnici můžete jednoduše bez větších limitací provozovat i kabelově, což je rozhodně velké pozitivum.
Kvalitní, ale má i pár svých much
Jak už bylo řečeno výše, po kvalitativní stránce nemám klávesnici White Shark Kaiken co vytknout. Použité materiály a zpracování na mě zapůsobily prakticky okamžitě a dost možná se jednalo i dosud nejkvalitnější klávesnici, jakou jsem měl tu čest držet v ruce. Pár výtek bych však přece jen měl. První z nich je docela velká hlučnost tlačítek při jejich stisku. Oproti mému dosavadnímu kousku Cooler Master CK550 je Kaiken slyšet o hodně více, nejvíce asi při stisku mezerníku, a vězte, že později se dostanete do stavu, kdy vám zvukové provedení bude lézt docela na nervy. Nevím, jestli je zvýšený hluk vinou použité mechaniky, nebo si v tomto případě vysoká kvalita zpracování vybrala svou daň, ovšem ani po pár dnech jsem si na onu hlučnost moc navyknout nedokázal.
Další výtku bych měl v rozložení šipkových kláves, které se kvůli místu prostě musely uskromnit, a například šipka dolů je umístěna nesouběžně pod šipkou nahoře (viz obrázek). Z klasických klávesnic jste asi zvyklí, že šipka dolů je umístěná vodorovně se šipkou nahoře a šipka vpravo zase se šipkou vlevo. Může se to sice zdát jako taková drobnost, ale v mém případě to přineslo i značný nekomfort v jejich používání. Já jsem například zvyklý pomocí šipek hrát většinu závodních her, což je pravda, že dneska už ne každý dělá, avšak například při testování stařičkého FlatOutu bylo na herním zážitku prostě znát, že se šipka nahoru nachází trošičku mimo. Jednak to vyžadovalo jiný styl ovládání a zároveň se o slovo přihlásil i syndrom karpálního tunelu. To zapříčinilo fakt, že jsem po cca půlhodině musel Kaikena odložit a zapojit zpátky svoji dosavadní klávesnici, s níž nemám problémy u závodních her vydržet i hodiny. Určitě bych si na tuto věc dal pozor a úplně nechápu, proč výrobce horní šipku umístil takto neprakticky. Například kolegou recenzovaná klávesnice Katana tímto problémem netrpí a jde vidět, že cílem firmy White Shark bylo vměstnat všechny klávesy co možná do nejmenšího kousku. Pokud tedy využíváte při hraní i šipky, například pro různé plošinovky či třeba závodní hry, této klávesnici se vyhněte a raději se podívejte na recenzi White Shark Katana, pokud už vám jde o co nejkompaktnější rozměry.
Naopak musím u tohoto kousku hardwaru pochválit velký počet profilů podsvícení, které si i bez nutnosti softwaru můžete nastavit. Od prakticky žádného až po různé světélkování či rozsvícení jen toho daného písmenka a znaku, které momentálně stisknete. Také se mi velmi líbí intenzita podsvícení, kterou je možné si měnit pomocí zmíněného softwaru. Když už jsme u něj, ten kromě blikajících světýlek dokáže nastavovat i různá makra a další vychytávky. Opět lze podotknout, že software pro klávesnici zabere jen pár mega na vašem disku a co do uživatelského rozhraní není nikterak komplikovaný. Tím jsme se dostali na závěr naší recenze a nyní už zbývá jen udělit výsledné hodnocení. Tak pojďme na to.
White Shark Kaiken je po kvalitativní stránce velmi zajímavý kus hardwaru, který bych však spíše doporučil jen jako takovou nouzovku, na nějaké to cestovní hraní nebo v případě, že na stole nemáte dostatek místa. Některými svými zásadními neduhy, jako je docela vysoká hlučnost kláves či nestandardní rozložení šipek, mě tato klávesnice nepřesvědčila a rozhodně bych si ji nepořizoval jako hlavní periferii ke stolnímu PC. Pokud však už nějaké ty kompaktní rozměry hledáte, podívejte se spíše na White Shark Katana, která není zase o tolik větší, ale nabízí i některé prvky navíc. Sedm bodů z deseti.