Před několika měsíci jsem recenzoval sluchátka White Shark Taiko, která kvalitou zvuku hravě překonávají některé proslulejší a dražší modely od zvučných značek. Nyní se ukazuje, že nešlo o náhodu a White Shark toho skutečně dovede nabídnout mnoho i za nevelké peníze. Bezdrátový model White Shark Gorilla Pro se prodává za necelých 50 eur, a přesto patří do tzv. Premium Line, s níž se pojí štědrá, pětiletá, komerční záruka. Sluchátka přitom v rámci své cenové kategorie působí skutečně prémiově i v jiných ohledech.
Ne jeden, ne dva, ale hned tři způsoby připojení!
Cenově jsou White Shark Gorilla Pro de facto na úrovni těch nejlevnějších sluchátek od značky Anker Soundcore, která už má v oblasti finančně nenáročné audio techniky vybudované jméno. Zatímco Anker se soustředí hlavně na přenosná sluchátka určená k poslechu hudby na mobilu, Gorilla Pro jsou určená přednostně pro hraní her na počítačích či konzolích. Od tohoto účelu se odvíjí jak jejich klasická, konzervativní konstrukce, tak způsob připojení. Sluchátka lze připojit buď kabelem (přímo na sluchátkách je zdířka USB-C), přes Bluetooth 5.0, anebo přes proprietární dongle, který pracuje na frekvenci 2,4 GHz a umožňuje bezdrátový přenos bez znatelné latence.
Kvalita zpracování je v rámci dané cenové kategorie dobrá. Za přímou konkurencí rozhodně nijak nezaostává. Hlavový most je klasicky hliníkový, zatímco tělo sluchátek je tvořeno lehkým plastem. Díky tomu má celý headset mimořádně nízkou hmotnost a k jeho pohodlnosti dále přispívá i nízký přítlak. Zároveň jsem na své nadprůměrně velké hlavě nepozoroval žádné problémy se stabilitou. Mohl jsem se sluchátky normálně chodit, shýbat se a podřepávat, aniž by mi padala. Obal hlavového mostu a část náušníků jsou klasicky potaženy PU kůží, nicméně plocha, která přímo dosedá kolem uší, je tvořena prodyšnou textilií. To má jednak pozitivní estetický efekt a jednak se kvůli tomu sluchátka příjemněji nosí a člověk se v nich tolik nepotí. Teoreticky by tento detail měl mít příznivý vliv i na výdrž náušníků, neboť polyuretanový prvek v umělé kůži po styku s lidským potem rychle degraduje.
Sluchátka se ovládají díky dvěma tlačítkům na levé mušli. Jejich funkce se liší podle toho, zda je stisknete jednou, opakovaně, nebo je dlouze držíte. K regulaci hlasitosti slouží kolečko, pravděpodobně přímo otáčející potenciometrem. Ovládací prvky jde snadno nahmatat a přepínání funkcí je indikováno hlasovými notifikacemi. V tomto směru si tedy není na co stěžovat.
Dobré na hraní, obstojné na rap, nevhodné na metal
Pokud jde o kvalitu zvuku, musím říct, že tady už se nad verdiktem docela ošívám. Faktem je, že pro všechna bezdrátová sluchátka platí, že pokud chcete srovnatelně věrné podání zvuku jako u modelů drátových, musíte sahat mnohem hlouběji do kapsy. Ostatně i vydařené produkty od Ankeru, stále daleko dražší než White Shark Gorilla Pro, jsou přijatelné hlavně díky bohatému nastavení ekvalizéru. Gorilla Pro zní bezpochyby hůře než výborné White Shark Taiko. Sluchátka nemají vlastní softwarový ekvalizér, ale umožňují přepínat mezi dvěma zvukovými profily. Mód Gaming má výrazné, tepavé basy, ale ty hrají na úkor detailů zvláště ve vyšších tónech. Mód Music se pokouší o vyváženější přednes, nicméně výšky jsou pořád osekané, středy trochu zkreslené a basy zase poněkud mdlé.
Zvukové vlastnosti Gorilla Pro z nich tedy nedělají úplně ideální sluchátka na poslech hudby, zvláště pokud posloucháte i něco jiného než třeba elektronickou hudbu a rap. Pro hraní her, což je primární určení sluchátek, jsou obstojná. Výraznější basy se projeví jak ve střílečkách, tak třeba v závodních hrách, kde nechávají vyznít zvuku motorů. Vytknout lze spíše plošší zvukovou scénu, což je ovšem u sluchátek s uzavřenou konstrukcí normální. Škoda je, že Gorilla Pro moc netlumí zvuky z okolí, takže se hodí do víceméně tichého prostředí. Sami s nimi ovšem rušit nebudete, protože zvuk ven pouští jen málo.
Rozhraní:
Rozměry:
Hmotnost:
Barva:
Mikrofon:
Ovládání hlasitosti:
Kompatibilita:
Impedance sluchátek:
Impedance mikrofonu:
Frekvenční odezva:
Citlivost sluchátek:
Citlivost mikrofonu:
bezdrátové, BT, jack / USB
202 x 165 x 91 mm
217 g
černá
vestavěný + odnímací
na sluchátkách
PC, PS4/5, MAC
32 Ω
2,2 kΩ
20 Hz – 20 kHz
114 dB
-38 dB
Když je vám jeden mikrofon málo
Mikrofony najdete na sluchátkách hned dva. Jeden je vestavěný, druhý odnímatelný. Liší se samozřejmě kvalitou. Ten vestavěný postačí na občasné vyřízení hovorů a jeho zvuk odpovídá tomu, co můžete čekat třeba od integrovaných mikrofonů ve webkamerách nebo špuntových sluchátkách. Naopak v přídavném boom mikrofonu bude váš hlas znít relativně čistě a srozumitelně, což se vyplatí třeba při delším online hraní. Ovšem pozor, oba mikrofony jsou všesměrové a vcelku citlivé, takže vždy částečně chytají ruchy z vašeho okolí.
Sluchátka nemají možnost být napárována na dvě různá zařízení, ale samozřejmě je možné mít je připojená přes dongle k PC či konzoli, přes Bluetooth k mobilu a mezi těmito dvěma módy přepínat. Dongle je využitelný i na PS5, což jsem osobně testoval, a předpokládám, že bude stejně tak funkční i na PS4 a Macu, jak výrobce uvádí.
White Shark Gorilla Pro si jde bez potíží nasadit i s VR headsetem Meta Quest 3 na popruhu BoboVR M3. Sluchátkový most je ale bohužel příliš malý na to, aby je šlo nosit s PS VR2. Což je škoda, protože zrovna při používání PS VR2 (které se prodává jen s velmi pochybnými špunty) by rozhodně našla využití.
Oficiální výdrž vestavěného akumulátoru je podle uváděných specifikací 30 hodin, což odpovídá mé zkušenosti při střídavém připojení přes Bluetooth a dongle.
White Shark Gorilla Pro jsou sluchátka, jejichž parametry jsou vzhledem k velmi nízké ceně skutečně působivé. Dílenské zpracování je solidní, výdrž baterie dlouhá, mikron kvalitní a možnost připojení jak přes Bluetooth, tak přes proprietární dongle s nízkou latencí vítaná. Zároveň je celý headset velmi lehký a pohodlný. Pokud budete myslet na to, že tohle jsou cenově dostupná sluchátka určená primárně pro hráče, a nikoli pro náročné milovníky hudby, budete s nimi spokojeni.