Zaklínač - meditace

Víte, že v roce 2003 vyšel český licencovaný komiks Zaklínač?

2. 1. 2025
 

Pokud patříte mezi fanoušky světa Zaklínače vytvořeného Andrzejem Sapkowským, je zde jedinečná možnost obohatit svou sbírku. Původní český komiks Zaklínač od L. Pospíšila (LUPA) zachycuje jedno z nejznámějších dobrodružství Geralta – jeho ikonický souboj se strigou ve Wyzimě. Ono totiž tento komiks je tak zapomenutou legendou, až to není hezké. Proč? Vyšel totiž v dávných dobách, kdy ještě ty internety pořádně v České republice ani ve světě nefungovaly, byl totiž začátek tisíciletí, doba rozkvětu digitálních komiksů, o čemž by vám spoustu povolanějších mohlo vyprávět více než já, nebylo mi ani náct v té době. Nicméně, udělal jsem rešerši, a je na čase tento příběh připomenout a poučit o dávně nedávné historii komiksových dějin Čech.

Na počátku byla vize. Dittmar Chmelař, zakladatel časopisu ORIGAMI, se po jeho zániku rozhodl pokračovat v projektu na internetu a vytvořit tzv. Knihovnu ORIGAMI, což je prakticky digitální knihovna komiksů. Zde chtěl publikovat díla českých a slovenských autorů. V návaznosti na vzrůstající popularitu Zaklínače se Chmelař spojil s kreslířem Luďkem Pospíšilem, známým pod pseudonymem LUPO, a společně se pustili do práce na první povídce – „Zaklínač“, která vypráví o Geraltově boji se strigou.

Chmelař si pečlivě zajistil autorská práva přímo od Sapkowského, čímž vytvořil pevný základ pro legitimní vydání. LUPO začal kreslit už v roce 2000 a první stránky slibovaly velký úspěch. Pak však přišel šok – LUPO podepsal smlouvu s nakladatelstvím Barlow bez vědomí Chmelaře, čímž projekt přešel do rukou jiného vydavatele. Pan Chmelař v několika dávných rozhovorech popisuje tento zlom jako „origamovské harakiri“. LUPO i Barlow jednali za jeho zády a dle jeho slov se neobtěžovali informovat ani Sapkowského, který následně potvrdil, že nikdo jiný kromě Chmelaře ho o práva nekontaktoval. Tento krok rozpoutal v českém komiksovém světě menší bouři a ukázal na problematiku vztahů mezi vydavateli.

Zdroj: Diorigami.cz

Barlow, spolu s nakladatelstvím Leonardo, plánoval vydání Pospíšilova Zaklínače a tvrdil, že autorská práva zajistil Jiří Pilch. Projekt byl sice v roce 2000 připraven k tisku, ale kvůli nejasnostem ohledně práv byl odložen. Zatímco Barlow argumentoval legitimností svého postupu, Chmelař poukazoval na neetické praktiky a ignorování základních principů férového podnikání.

I přes veškeré konflikty Chmelař nezahálel. Po znovupotvrzení exkluzivity práv od Sapkowského zahájil práce na nové komiksové adaptaci povídky „Něco víc“. Tentokrát se spojil s kreslířem Josefem Fraškem (tento komiks nikdy nevyšel, vyjma původních grafických návrhů, důvodem byla údajně finanční odměna pro pana Fraška), přestože původní Zaklínač od LUPA zůstával v právním vakuu, Chmelařova vytrvalost udržovala naději na příchod českých zaklínačských komiksů.

Tehdy počínající kauzu tehdy komentoval i Petr Rada z Barlow Comics, jehož velice trefný komentář jsem samozřejmě musel vyhledat: „S panem Chmelařem jsem přišel do kontaktu pouze jednou v roce 1998, když jsme začínali uvažovat o vydávání comicsu. Jsme oba z Ostravy, fandové comicsu, tak jsem ho slušně požádal, jestli by nám v začátcích neporadil, co všechno je potřeba pro vydávání comicsu udělat (mám na mysli vyřizování ISBN, povinné výtisky, vhodné tiskárny atd.). Byl jsem však odkázán do patřičných mezí větou: „já jsem si musel taky všechno zjistit sám a nevidím důvod, proč vám pomáhat“. Od té doby jsem s panem Chmelařem neměl nikdy nic společného. Netuším tedy, z čeho pramení jeho věta: ‚činy Barlowáků mne vůbec nepřekvapily…‘ a nějaké ty kecy o podnikání v Česku. Myslím, že jsme toho v oblasti comicsu v Čechách udělali podstatně více než on, a že nám došel vydavatelský dech, za to nemůžeme my, ale čtenářská obec, která naše comicsy nekupovala“, ukazuje, jak velice napjatá byla komiksová scéna z počátku tisíciletí. 

Zdroj: Diorigami.cz

Každopádně po všech těchto peripetiích v roce 2003 se něco neuvěřitelného stalo skutečností a komiks Zaklínač a jeho legendární souboj se strigou skutečně vyšel, na stránkách Origami. Happy end, jehož se nám ve světě slavného vědmáka často nedostává. Každopádně se věřilo, že tento titul byl k zakoupení na webových stránkách, ostatně je digitální, licence jasná, proč by to tak nešlo. Prostě to nešlo.

Nyní se to ale vše mění – díky jednomu věrnému fanouškovi Janu Pajerovi, který jej hledal jako zaklínači prastaré upíry, se podařilo spojit s autory komiksu, poprosit je o znovuvydání a tak se nyní vrací s posvěcením samotného Dittmara Chmelaře český zaklínačský komiks a je rovnou k zakoupení. Stačí poslat e-mail na adresu [email protected] a obdržíte odkaz ke stažení přes Úschovnu.cz. Po jeho doručení uhradíte částku 250 Kč (nebo 10 €) na účet, jehož číslo obdržíte společně s komiksem. Magie se vrací, takže objednávejte, ať přijde pokračování!

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.