Hry jako Pokémon Go, Call of Duty, Dark Souls, Resident Evil nebo Death Stranding mají obrovský společenský přesah. Jak roste ale trh počítačových her, roste kolem nich i spoustu otázek. Proč jsou tak populární simulátory chození? Jak se z Fortnite stal takový obrovský fenomén? Proč tak hrozně baví simulátory, které prakticky nás přenášejí z práce do práce? Jak vlastně lidé přišli na to, že druhá světová válka je téma, které se nikdy neomrzí? Na všechny tyto otázky se rozhodl pokusit odpovědět v knize Ještě jeden level: kritický průvodce videohrami spisovatel Ondřej Trhoň.
Ten sám řekl: „Videohry jsou obrovský byznys, který těsně prorostl našimi každodenními životy, prací i volným časem. Už proto je potřeba kritická reflexe – nejen jejich obsahu, ale taky všech možných způsobů, kterými nás ovlivňují, byznysových taktik, jejich vztahu k jiným odvětvím a společenským očekáváním. Videohry nejen odráží skutečnost a její hodnoty, ale taky nás a naše okolí spoluvytvářejí…“
Zdroj: Nakladatelství Paseka
Ještě jeden level: kritický průvodce videohrami bude navazovat na legendární esejistické publikace zabývající se touto tematikou Rolanda Barthese Mytologie nebo od McKenzieho Warka Gamer Theory. Ondřej Trhoň rozebírá hry jako médium, jež odráží podobu světa a stav společnosti právě v tomto specifickém odvětví, které již přerostlo financemi i filmovou sféru. Čtenář se tak podívá na politickou ekonomii herního průmyslu, queer hraní, herní válčení a na prožitek tělesnosti hráčského zážitku.
Dějiny videoherního průmyslu jsou ostatně velmi rozrůstající se téma a je tak na čase se zabývat i všemi otázkami okolo, které již filmový průmysl roky zpracovává. Ostatně vezměte si takový Press Reset, který nás krásně provedl několika různými příběhy ze zákulisí ze světa her. Jak to nyní zvládne autor s tímto českým počinem?
Kniha Ještě jeden level: kritický průvodce videohrami vyjde 22. 5. 2024 v nakladatelství Paseka.