Jako fanoušek předchozího dílu Train Valley 2 jsem byl nadšený z ohlášení druhého pokračování herní série s názvem Train Valley World. Chytlavý logický simulátor mě nadchl a mému seznamu přání na platformě Steam rozhodně neunikl. Když vývojáři ze studia Flazm vypustili do světa během Steam Next Festu demoverzi, hned jsem ji musel otestovat. Tímhle způsobem se formovaly mé první herní dojmy z ještě nedotažené hry, která rozhodně nebyla v úplně dokončeném stavu. Hlavní otázka zní, jestli tyto pocity jsou srovnatelné s verzí plné hry a jestli vydavatel tinyBuild se svým novým titulem obstojí v dnešním článku.
První krůček, druhý a pak…
Jak jsem v úvodu naznačil, po Train Valley a Train Valley 2 je Train Valley World třetím dílem této ne úplně známé herní série. Jeho princip zůstal v původní myšlence a de facto je vaším úkolem vybudovat železniční trať a odvézt zboží z místa A na místo B. Ve hře rozhodujete, kudy se do toho místa dostat a čím. Train Valley World je hra postavená na 3D pohledu seshora. Přináší novinku v podobě Normal modu, ve kterém vlaky do sebe nenarazí, ale jeden zastaví a pustí v protisměru vlak s větší prioritou. Další variantou je Signal mode, který je o něco realističtější a protisměrně jedoucí vlaky v něm při kolizi explodují. Jak název módu napovídá, vše se řídí za pomoci světelných signálů – semaforů. Další novinkou je strom dovedností, ve kterém postupně vylepšujete a odemykáte nové lokomotivy. Obdobným systémem fungují i zaměstnanci – specialisté, kteří mohou zvyšovat rychlost vlaku či rychlost vykládek a nakládek, a s tím jde ruku v ruce i zvětšování vašeho finančního obnosu. Mezi další možnosti, které hra nabízí, patří funkce Steam Workshop, ve kterém lze vytvářet vlastní mapy, a dále je zde možnost hrát s kamarády v podobě multiplayeru.
Zdroj: IGDB
… a pak to šlo do kytek
Hned v úvodu to na mě Train Valley World rozbalilo docela náročnějším tutoriálem, který se na vás nebojí hodit všechnu svou moudrost najednou. Je to trochu náročnější na pochopení a nepůsobí to úplně intuitivně. Tím jenom chci konstatovat, že ne každému tenhle způsob učení může vyhovovat. Možná by byla lepší varianta s menšími průběžnými mini tutoriály. Nutno podotknout že mnoho herních prvků zůstalo podobných, jako je třeba hodnocení levelů prostřednictvím hvězdiček, z nichž každou dostanete za nějaký úkol, ale většina věcí se změnila. Pokládání železnic už není tak jednoduché jako ve dvojce, ale zbytečně komplikované, obdobně jako v prvním díle. Jednotlivé železniční dílky se nepokládají plynule a „motají se“ do sebe. Samotné levely a grafické zpracování udělaly taky krok zpátky a hra i prvním dojmem působí hůře než její předchozí verze. Ani během hraní se toho moc nezmění. Když více vklouznete do herních mechanik, zjistíte, že vůbec nejsou intuitivní, a i kvůli nim hra hodně rychle přestane bavit. Levely působí zmateným, nepřehledným dojmem a rozhodně nepatří v delším časovém rozsahu mezi zábavné. U času ještě zůstanu, některé úrovně jsou zbytečně zdlouhavé a jenom podtrhují zmíněnou monotónnost.
Zdroj: IGDB
Světlo na konci tunelu
Každopádně ve své recenzi hodně srovnávám hru s předchozími verzemi a možná jí tak trochu křivdím. V konečném důsledku jsem při hraní nezaznamenal výraznější bugy a pro hráče, které baví manažerské hry ve stylu tycoon, by mohlo být Train Valley World to pravé ořechové. Příběh ve hře nepatří mezi důležité prvky, ale je příjemným zpestřením. V podobně laděném duchu se nese i zvuková stránka. Grafické zpracování nevypadá obecně špatně, na druhou stranu okouzlení jím nebudete. Hra má vícero světlých náznaků a o šikovnosti vývojářů zde není pochyb, akorát v celém kontextu má mašina Train Valley World obrazně řečeno zasekaná kolečka. Na rozběhnutí hry nebudete potřebovat žádné hardwarové dělo, bohatě ji rozběhne trochu lepší „kalkulačka“.
Train Valley World je jednoduchá manažerská logická strategie s vláčky, ve které převážíte náklad z místa A na místo B. Každý level si s sebou nese možnost získat tři hvězdy a prověří vaši schopnost plánování do posledního detailu. S cenou hry nejsem úplně ztotožněn a monotónnost rychle klepe na dveře. Když si přivedete parťáka, můžete si s ním zahrát jinak mrtvý multiplayer. V konečném důsledku titul doporučuji nadšencům pro hry žánru tycoon, ale spíše bych sáhl po starší verzi.