Velikonoce – ten krásný čas, kdy kluci běhají s pomlázkou, holky se schovávají a někdo si přivydělá na chlebíček jen za „šlehání“. A protože ženy mají rády Velikonoce, jelikož jim aspoň jednou za rok někdo vyšlehá zadek se zájmem o jejich zdraví, co jsem tak slyšel vyprávět, položil jsem si otázky, kde se vlastně vzala velikonoční vajíčka? Jak vznikly easter eggy? Jsou easter eggy v easter eggu? Právě ale třetí otázka mi rozhodila proutí, a začal jsem hledat. Hledal jsem, hledal, a najednou jsem zjistil, že existuje tzv. nested easter egg – tedy vajíčko uvnitř vajíčka. Přesně jako matrjošky, jen víc pixelové. Nebylo tak na co čekat, a tady je 5 nejikoničtějších z nich.
5) Halo 3 – Vánoční vzkaz od vývojáře
Tento easter egg je krásný, nenápadný a čistě lidský. Pokud jste měli Halo 3, stačilo si 25. prosince zapnout hlavní menu a v tu správnou chvíli podržet oba thumbsticky na ovladači. Obrazovka se lehce posunula a odhalila tajný vzkaz, který jeden z vývojářů schoval pro svou manželku: „Happy birthday, Lauren.“ Tenhle vzkaz se aktivuje pouze na Vánoce a jen za správného inputu, což z něj dělá nested easter egg – musíte totiž znát den, jakou akci a kde hledat. V době bez sociálních sítí to byla opravdová rarita, na kterou se dlouho jen šeptem upozorňovalo.
4) Call of Duty: Black Ops II – Retro hra v zombie režimu
V populární zombie mapě Nuketown Zombies čekalo na pozorné hráče nečekané překvapení. Když během prvních 30 vteřin sestřelíte hlavy všech figurín, aktivujete první, běžný easter egg – to už samo o sobě vyžaduje preciznost a znalost mapy. Jenže pak přijde ten nested twist: na obrazovkách v domě se spustí skrytá arkádová hra v retro stylu. Najednou jste místo v brutálním survivalu v pixelové střílečce připomínající staré Atari klasiky. Tahle hra uvnitř hry vás na chvíli úplně vytrhne z atmosféry apokalypsy a dá pocit, že jste našel něco zakázaného. A právě tohle překvapení, které odmění rychlé a šikovné hráče, z něj dělá opravdové „vajíčko ve vajíčku“.
Čestné zmínky, protože to jinak nejde
Ačkoliv námi vybraná pětka vládne žebříčku, nesmíme zapomenout na pár dalších legendárních easter eggů, které psaly historii. Třeba úplně první easter egg vůbec – ten se objevil už v roce 1980 ve hře Adventure pro Atari 2600. Tehdy ještě nebylo zvykem uvádět jména vývojářů, ale autor Warren Robinett se s tím nesmířil. Do jedné z komnat schoval pixelový „tajný pokoj“, který po speciálním postupu ukázal nápis „Created by Warren Robinett“ – první digitální rebel, co si prosadil slávu vlastním trikem. Pak tu máme Herobrine z Minecraftu – nikdy oficiálně neexistoval, přesto se po světě Minecraftu šířily stovky příběhů, screenshotů a mýtů o tomhle záhadném NPC s bílýma očima. Herobrine se stal doslova legendou a vývojáři si s tím hráli natolik, že ho občas ve vtipech odstraňovali v patch notes – takže z něčeho neexistujícího se stal opakovaný meta easter egg, o kterém se mluví dodnes. A pak tu máme šílenost jménem The End z Metal Gear Solid 3 – slavný boss, kterého můžeš porazit několika způsoby, ale ten nejšílenější (a nejvíc nested) je změnit systémový čas konzole o několik dní dopředu. Když to uděláte, boss prostě umře stářím ještě před bojem. Vážně. Neexistuje větší „WTF moment“, než když se připravíš na epickou sniper bitvu v džungli a místo toho najdeš důchodce, co to zabalil, než jsi stihl vystřelit.
3) The Stanley Parable – Meta hra o hledání easter eggu
The Stanley Parable je už tak jedna velká mozaika vtípků, parodií a filozofických výkopů do tváře herního designu. Ale pokud začnete záměrně dělat přesný opak toho, co vypravěč radí – a to opakovaně, v různých kombinacích – dojdete do bodu, kdy hra přestane být hrou a stane se komentářem k hledání samotných easter eggů. Vypravěč začne zpochybňovat vaše rozhodnutí, komentovat vaši posedlost objevováním tajemství a dokonce v jednu chvíli paroduje jiné easter eggy. Najednou hrajete hru, která se stává easter eggem o easter eggu.
Je to chytré, vtipné, matoucí a absolutně brilantní. Skoro jako by titul řekl: „Hele, kámo, možná bys měl jít ven na skutečnou koledu…“
2) Grand Theft Auto V – Mount Chiliad UFO konspirace
Tajemství Mount Chiliadu se stalo doslova legendou. V lanovce na vrchol najdete podivnou nástěnku – něco mezi mapou, pyramidou a dětskou kresbou UFO. A tady to začíná: když dokončíte hru na 100 %, dojedete na vrchol hory přesně ve 3:00 za bouřky… objeví se nad vámi mimozemská loď. Ale to není vše. Tento zážitek odemkne další útržky – Bigfoot, jetpack, tajné výkopy pod Fort Zancudo… celý komplex easter eggů propojený do jednoho obřího konspiračního hnízda. V podstatě se z jednoho vajíčka stal celý košík vajec, schovaný v různých zákoutích herního světa. Dodnes se spekuluje, jestli jsme objevili všechno.
1) Batman: Arkham Asylum – tajná místnost s plánem pokračování
Tady jde o naprostý masterclass herního tajemství. V Batman: Arkham Asylum je jedna nenápadná stěna v kanceláři Warden's Office, která vypadá jako každá jiná. Ale pokud použijete třikrát silný výbušný gel (který v gameplayi vůbec nemáte důvod tam použít), rozbijete stěnu ji a odhalíte tajnou místnost s plánem města. A co je na něm? Návrh Arkham City, což byl tehdy ještě neohlášený druhý díl. Jinými slovy – vývojáři schovali oznámení pokračování do tajného prostoru, který ani v průvodcích neexistoval. Tento nested easter egg byl tak dobře ukrytý, že ho nikdo nenašel celé měsíce – a nakonec ho museli vývojáři odhalit sami. Absolutní top mezi skrytými vzkazy.