Neustále slýcháme, kolik stojí jednotlivé americké filmy peněz. Avatar: The Way of Water stál údajně neuvěřitelných 350 milionů dolarů, což je přibližně 7,7 miliardy korun. Nepředstavitelná částka pro většinu z nás, za kterou by mohla žít snad ještě naše praprapravnoučata. V České republice se ale natočila též spousta známých filmů, jež jsou kvalitní a rozhodně daleko levnější než ty z celosvětové produkce. Podívejte se na seznam jedenácti nejdražších českých filmů všech dob, z nichž naprostá většina má jedno společného: jedná se o historická dramata ukazující hrůzy dob minulých.
11) Milada – 87 milionů korun
Jeden z největších českých filmových projektů s mezinárodní produkcí vyšel v roce 2017. Do hlavní role československé právničky Milady Horákové, která byla odsouzena ve vykonstruovaném soudním procesu, byla obsazena herečka Ayelet Zurer. Její casting stále považuji za chybný, už jen z toho hlediska, že zahraniční herečka se nedokáže plně vcítit do symbolu československého odporu. Film propadl a není se stále čemu divit, ani český dabing v něm pořádně neseděl.
10) Habermannův mlýn – 87 milionů korun
Časy divokého odsunu německého obyvatelstva jsou téma, které se dnes v historických kruzích hodně probírá. Jedná se o poválečné období, kdy se Češi mstili nejen okupantům, ale také sousedům a přátelům. Komplikovaný námět přinesl velice složitý film, který svým až hororovým nádechem ukázal i druhou stránku celé věci. Film režíroval Juraj Herz a byl to jeden z jeho posledních snímků. Zazářili v něm herci jako Mark Waschke, Karel Roden nebo Ben Becker. Tahle česko-německo-rakouská spolupráce se rozhodně vyplatila.
9) Myši patří do nebe – 92 milionů korun
Česko-francouzsko-polský snímek u nás moc neprorazil, přesto patří mezi naše nejdražší filmy. Příběh vypráví o myšce Šupito, která se snaží dokázat, že je nejodvážnější myší na celém světě a nebojí se vůbec ničeho. Ona je sice sralbotka a bojí se úplně všeho, přesto se dokáže svým strachům postavit a zažít si jedno velké dobrodružství. Snímek vyšel v roce 2021, a pokud jste jej neviděli, rozhodně tuto chybu napravte, protože taková animovaná pohádka u nás jen tak nevznikne.
8) Zátopek – 92 milionů korun
Film, který provázel a pozdržel covid, se v roce 2021 a snad i v podstatné části roku 2022 stal nejpromítanějším a nejdiskutovanějším snímkem u nás. Příběh maratonského běžce a zlatého olympionika Emila Zátopka přezdívaného „Emil Hrozný“ nás provedl všemi úskalími jeho života. Na starosti jej měl režisér David Ondříček. Neuvěřitelně v něm zaválel i Václav Neužil ml., jenž tohoto legendárního běžce skvěle ztvárnil.
7) Colette – 95 milionů korun
Další historický snímek v seznamu vyšel v roce 2013 a vypráví příběh belgické židovky Colette. Téma autora Arnošta Lustiga o útěku za svobodou a láskou smíchaném s koncentračním táborem, v němž roli Colette perfektně zahrála herečka Clémence Thioly, stále hýbe světem. V česko-slovensko-nizozemské produkci se představili Jiří Mádl, Ondřej Vetchý nebo Petr Vaněk. Otázkou ale je, jestli by snímek Milana Cieslara nebyl levnější pouze v české produkci.
6) Zlatý podraz – 100 milionů korun
Možná pro spoustu z vás překvapivý film, o kterém jste nikdy neslyšeli. Snímek o cestě československého národního týmu na basketbalové mistrovství Evropy v roce 1951 režíroval Radim Špaček. Pohnuté osudy basketbalistů, příchod komunistického období, jak se s tím sportovci vypořádali i závěrečná nespravedlnost, která dle výpovědí tehdejších aktérů jim stále ležela v žaludku, si svůj příběh odvyprávět určitě zasloužily. Ve finále tohoto mistrovství se totiž utkaly týmy Československa a Sovětského svazu, právě ten druhý jmenovaný zvítězil sporným bodem 45:44 a československá delegace odmítla podat protest. Ve filmu hráli Filip Březina, Zdeněk Piškula nebo Jan Hartl a všichni ukázali, jak složité období to pro sportovce bylo. Bohužel, film v kinech vyhořel a vidělo jej pouze 41 000 diváků.
5) Nabarvené ptáče – 159 milionů korun
Vysněný projekt Václava Marhoula na motivy svědectví Jerzyho Kosińského jej málem stál celý majetek. Neuvěřitelně depresivní a surový film o hrůzách války z pohledu malého chlapce je pro některé diváky nekoukatelný, svým uměleckým pojetím je ale až neuvěřitelně úžasný. Vyznamenala se především kamera Vladimíra Smutného a černobílý střih. Skvěle zahrál i mladý herec Petr Kotlár, který snímku dodal potřebný nádech.
4) Hurvínek a kouzelné muzeum – 167 milionů korun
Možná největší propad celého seznamu. Návrat legendárních hrdinů Hurvínka, Spejbla a Máničky měl divákům určitě přinést vlnu nostalgie. Bohužel, příběh selhal snad ve všech ohledech kromě kvalitní animace. Ta nestačila na to, aby celý snímek vynesla do nebes. Tato pohádka z roku 2017 tak zůstane pravděpodobně jen šuplíkovým filmem. Možná se ale jednou dočkáme ještě jednoho filmu, který se z chyb tohoto snímku poučí.
3) Anthropoid – 170 milionů
Česko-britsko-francouzský snímek bychom do seznamu vůbec zařazovat nemuseli, ale vzhledem k tomu, že vypráví o stejnojmenné vojenské operaci, jež měla za cíl říšského protektora Reinharda Heydricha, jej nemůžeme vynechat. V hlavní roli se představil Cillian Murphy, který svou roli Josefa Gabčíka zvládl na výbornou. Snímek Seana Ellise o parašutistech ukazuje nejen tíhu doby, ale i jednu z nejvýznamnějších událostí československých dějin.
2) Tmavomodrý svět – 230 milionů
Nejstarší film na našem seznamu je z roku 2001. Snímek Jana Svěráka vyprávějící příběh letců RAF za druhé světové války stál na tehdejší dobu obrovský balík. Neuvěřitelné letecké záběry a skvělé herecké výkony byly jen třešničkou na dortu. V Československu svůj úspěch film sklidil, bohužel ale světově narazil. S největší pravděpodobností tomu bylo kvůli snímku Pearl Harbor, který americkým divákům vypráví jim bližší událost.
1) Jan Žižka – 450 milionů
Nejdražší český film v historii má na starosti producent a režisér Petr Jákl. Ten se rozhodl zfilmovat příběh husitského vojevůdce. Snímek měl původně stát do sta milionů korun, narostl ale až na neuvěřitelných skoro půl miliardy. Brutální nářez plný akčních scén sice není moc historicky přesný, nicméně zahraniční obsazení si určitě vyžádalo podstatnou část rozpočtu. Jako Jan Žižka se představil Ben Foster, ale můžeme vidět i Michaela Caina nebo německého herce Tila Schweigera. Nyní film už lítá po Netflixu a jednu dobu byl i u nás nejsledovanějším snímkem.