Pamatuji si dobu, kdy survivalů vycházelo více než dost, a tak nebylo složité si v té kvantitě najít ty více originální a zábavnější. Bohužel poslední dobou se mi zdá, že hry o přežití upadly. Hráči spíše vyhlíží například pokračování nechvalně známého The Forestu, než aby si vyzkoušeli něco nového. Já osobně se jim nemůžu divit, jelikož nově vycházející survival hry nejsou již tak dobře zpracované a nenabízí nic moc nového. Já zde pro vás mám dnes výjimku nesoucí název The Planet Crafter, která vyšla poměrně nedávno v předběžném přístupu a ukradla si mé srdce. Za tímto skvělým počinem stojí vývojářské studio Miju Games a hra se již teď může pyšnit 96 % kladných recenzí, což ji řadí do kategorie „extrémně kladné“.
Cíl je jasný
Ve hře sice nějaká více rozsáhlá dějová linka není, avšak přece jen víte, za koho vlastně hrajete a proč jste na neznámou planetu byli posláni. Jste v roli odsouzeného vězně a váš trest je následující – proměnit vyprahlou planetu plnou písku na místo života a zeleně. Pokud se vám to povede, budete zproštěni všech obvinění a opět budete svobodný jedinec. Na mrtvé planetě přistanete v malém modulu, který alespoň na začátku poslouží jako váš domov. Je zde malá craftingová stanice, ve které si můžete vyrobit základní vybavení, a hlavně zde je potřebný kyslík. Pokud opustíte svůj modul, musíte jednat rychle, vaše kyslíková láhev nabízí docela malý objem kyslíku a vystačí vám pouze na několik desítek sekund. Nejdříve tedy prozkoumáváte pouze malou plochu okolo vás a těžíte základní suroviny, a to led, železo, kobalt, titan, hořčík nebo křemík. Tyto suroviny jsou velice jednoduché k získání, jelikož se povalují různě v okolí a není složité je najít. Bohatě také stačí na postavení vaší první základny, na výrobu náhradních kyslíkových láhví nebo k drobnému vylepšení vašeho vybavení. Své vybavení si časem můžete vylepšit vícekrát, vždy o jednu úroveň, což nakonec vyústí v již poměrně kvalitní kyslíkovou láhev, velký batoh nebo lepší baterku.
Terraformace planety začíná
Po prozkoumání několika vraků ve vaší blízkosti a postavení vlastní malé skromné základny se můžete pustit do vašeho hlavního úkolu, kterým je terraformace planety, nebo jinak řečeno, její oživení. Úkol je to nelehký, ale na druhou stranu zábavný, a celková myšlenka je velice originální. K terraformaci planety musíte do atmosféry dostat určitý objem kyslíku, zahřát ji a také zvýšit tlak. Díky kombinaci těchto faktorů se planeta pomalu, ale jistě začne měnit a vy budete o krok blíže k vašemu cíli. Ve své základně si také vystavíte informační tabule, na kterých budou všechny potřebné informace o vašem progresu. Ukazují vám, jak rychle postupujete a v jaké fázi terraformace se právě nacházíte. Nejdříve se vám podaří oranžové nebe přeměnit na krásné modré, následně vzniknou mraky, které vedou k občasnému dešti a později k jezerům. Dále se na planetě začne tvořit zeleň v podobě mechů, poté flóra a nakonec i stromy, pokud jste trpěliví a pořádně pracovití. V dalších fázích by se na planetě měl utvořit hmyz, ryby a obojživelníci. Tyto tři poslední fáze můžete odemknout, avšak bohužel ve hře ještě vydané nejsou. Na hmyz, rybičky a obojživelníky si tedy budeme muset ještě nějakou chvíli počkat.
Prozkoumávání herního světa
Herní svět nejspíše není tak moc rozsáhlý jako v jiných survivalových počinech, nicméně bohatě vám postačí. Nesmíte totiž zapomínat, že kyslík ve vašich lahvích velice rychle vyprchává a vy se vždy po nějakém čase musíte vrátit do své základny. Na planetě se nachází hned několik různých vraků, ve kterých můžete nalézt vzácnější suroviny a také semínka rostlin. Určitě tedy není od věci se čas od času na nějakou pořádnou výpravu vydat, ale hlavně si s sebou nezapomeňte vzít baterku! Vraky vesmírných lodí jsou velice temným místem a bez svítidla neuvidíte ani na krok. Mohu vás ale uklidnit, že žádní nepřátelé v temnotě na vás nečekají, ve hře The Planet Crafter je váš hlavní a jediný nepřítel hlad, žízeň a absence kyslíku v atmosféře.
Na svých výpravách s trochou štěstí narazíte i na různé jeskyně, ve kterých si můžete natěžit vzácnější suroviny. Díky nim pak můžete rozšiřovat svoji základnu o novější stroje, které vám na oplátku urychlí terraformaci. Teď ale zpátky k zmíněným jeskyním. Každá jeskyně vypadá zevnitř po vizuální stránce lehce jinak, záleží na tom, jaká drahocenná surovina se v ní zrovna nachází. Některé jeskyně jsou také plné ledu, ale když se na samotný led zaměříte, všimnete si, že se v něm nachází vzácný kov, a to osmium. Pokud jej chcete získat, musíte planetu dostatečně oteplit, aby led roztál.
Meteorická bouře
Možná se vám zpočátku může zdát, že suroviny kolem vás se nerespawnují. Ona to ale není tak úplně pravda, jelikož tvůrci hry přišli s docela originálním nápadem, jak své hráče neustále zásobovat drahocennými kovy. Čas od času roj meteoritů zasáhne vaši planetu, po jejich dopadení se meteority rozbijí a vypadne z nich váš toužený materiál. Ze začátku z meteoritů získáte pouze základní suroviny, nicméně jakmile dosáhnete určitého progresu, doletí k vám z vesmíru i vzácnější kovy. Všímejte si také zbarvení oblohy, často vám napoví, co na vás zrovna letí.
Grafické zpracování
Jsem si plně vědoma toho, že grafické zpracování titulu The Planet Crafter není zrovna to pravé ořechové pro každého. Já osobně mám ale barevné herní prostředí ráda a k tomuto titulu se to dle mého docela i hodí. Díky tomuto grafickému zpracování se pak vývojářům skvěle povedly různé oblasti mapy, jelikož mají své typické barvy a atmosféru.
Co vše plánují vývojáři v budoucnu?
Vývojářské studio Miju Games také prozradilo, na co se můžeme v budoucnu v titulu The Planet Crafter těšit a kdy vyjde verze 1.0. Dle jejich slov můžeme očekávat nové updaty každé dva až tři měsíce, ve kterých postupně budeme dostávat nový obsah. Tvůrci slibují, že mapa by se měla rozšířit až o 50 %, a nejspíše se i svezeme v nějakém vozidle. Dále budou do hry přidány poslední fáze terraformace, o kterých jsem se již zmínila – hmyz, ryby a obojživelníci. Jako další bonus po dosáhnutí určitého objemu kyslíku v atmosféře už nebudeme potřebovat kyslíkové láhve. K tomu všemu hra bude časem obsahovat kompletní příběhovou linii a dočkáme se také více přírodních jevů než jen meteorických bouří, písečných bouří a slunečních erupcí. Slovo také padlo o multiplayeru a vývojáři řekli, že možnost jeho přidání zde je, ale pokud se tak stane, bude to až za delší dobu. Nejdříve chtějí vydat verzi 1.0, které bychom se mohli dočkat zhruba za dva roky.
Po dlouhé době mohu s klidným svědomím a rukou na srdci říct, že tento survival mě doopravdy bavil se vším všudy. Tvůrci přišli s originální myšlenkou, pro mě líbezným grafickým zpracováním a spoustou zábavy. Neustále se odemykající nové předměty a stroje vám nedovolí se od hry odtrhnout, stejně jako radost z prvního vytvořeného jezera či vyrostlého stromu. Pokud tvůrci dodrží své sliby, dovedou The Planet Crafter k dokonalosti.