The Hungry Lamb - Sui a ohňostroj

The Hungry Lamb: Traveling in the Late Ming Dynasty – temná cesta historií

2. 2. 2025
 

The Hungry Lamb: Traveling in the Late Ming Dynasty je vizuální novela, která se noří hluboko do temnoty pozdní dynastie Ming. Jedná se o období plné katastrof, korupce a zoufalství. Hra nabízí nejen poutavý příběh plný intrik a tajemství, ale i silný historický kontext a vizuální zpracování, které se snaží o co největší autenticitu. Pro fanoušky vizuálních novel s dospělým obsahem, kteří se nebojí temnějších témat, je tato hra úplným klenotem.

Příběh ruku v ruce s historickými událostmi

Hra nás zavádí do období vlády císaře Čchung-čena (1628–1644), kdy Čína zmítaná vnitřními i vnějšími problémy čelí důsledkům malé doby ledové. Malá doba ledová svírala velkou část Země obdobím chladu, které probíhalo od šestnáctého století až do devatenáctého století. Tato netypická zima přinesla hladomory i spoustu válečných tažení. Nespravedlnosti, chudoba a hlad vyvolávají bouře nevole u běžných obyvatel. V této atmosféře pokračuje i příběh této hry. Ústřední postavou je Liang, bývalý obchodník, který se po ztrátě všeho (podniku i svého otce) stává banditou. Společně se svým parťákem přezdívaným Tongue dostává za úkol doprovodit čtyři dívky do města Luo-jang, aniž by tušil, jaké tajemství se skrývá za jejich cestou.

Příběh rafinovaně mísí historickou realitu s nadpřirozenem. Kontrast mezi konkrétními skutečnostmi, jako je hladomor a vzpoury, a mytickým prvkem Prasečího démona (taktéž nazývaného Nebeský had), který požírá mladé dívky, je fascinující a vytváří doslova hororovou atmosféru. Hra bravurně pracuje s tématem zneužívání moci a bezmocí obyčejných lidí v těžkých časech.

The Hungry Lamb - voják

Postavy, které si zamilujete

Postavy ve hře jsou komplexní, a nikoli černobílé. Liang je zlomený muž, který se snaží přežít v krutém světě. Jeho cynismus a opatrnost jsou pochopitelné, ale i on má své momenty lidskosti. Sui, malá němá dívka, která není až tak úplně němá, je zdrojem mnoha záhad. Její motivace jsou nejasné a celkem často je těžké jí důvěřovat. V titulu navíc dostanete možnost nahlédnout i do Suina předchozího života prostřednictvím jejích vlastních podkapitol. Ty jsou vyobrazeny pouze černými obrysy postav, budov a podobně na papíru. Podobně nejasné motivace mají také další postavy, jako je Liangův společník Jazyk (Tongue). Ten je nejspíš poháněný chamtivostí. Pak jsou tu ještě ostatní dívky, které mají svá vlastní tajemství, jež se postupně odhalují.

Hra nešetří dilematy, která postavy musí řešit. Liang se tak musí rozhodovat mezi ziskem, loajalitou a snahou o spravedlnost. Každá jeho volba má dopad na další děj, a dokonce i na závěr hry. Způsob, jakým jednotlivé postavy reagují na situace a jak se vyvíjí jejich vztahy, tvoří silný emocionální náboj hry. Každé vaše rozhodnutí může znamenat i jistou smrt, ať už vaši, či některé z postav.

Až devět různých konců

The Hungry Lamb je především vizuální novela, což znamená, že se primárně zaměřuje na vyprávění příběhu s minimálními interaktivními prvky. Hráči se tak stávají diváky a zároveň aktivními účastníky příběhu skrze rozhodování Lianga, jež definují jeho vztahy k ostatním postavám a směřují jej k jednomu z devíti různých konců. Tato volba dělá hru zábavnou i při opakovaném hraní a umožňuje hráčům prozkoumat různé cesty osudu těchto postav a rozličné aspekty příběhu.

Nejedná se o hru, kde by hráč nacházel složité hádanky nebo bojoval. Důraz je kladen na pohlcení příběhem a na osobní reflexi hráčových rozhodnutí. Systém větvení příběhu funguje efektivně a dává hráčům pocit, že jejich rozhodnutí skutečně mají váhu.

Stínové divadlo

The Hungry Lamb nabízí překvapivě i malou, ale zajímavou vsuvku do světa stínového divadla, prastaré formy vyprávění. V krátké scénce vám hra představí tento umělecký projev skrze výjev z díla Příběhy Tří říší (Romance of the Three Kingdoms). Ačkoliv se jedná o kratičkou ukázku, je zřejmé, s jakou precizností se tvůrci hry snažili zachytit atmosféru a estetiku stínového divadla. Zjednodušená grafika loutek, charakteristické zvuky a především dramatické podání příběhu vytvářejí působivý zážitek.

Je to zajímavý prvek, který oživuje historický kontext hry. Nelze však hovořit o nějakém hlubším zasazení stínového divadla do herních mechanik, jde spíše o jakousi kuriozitu. Není zde žádná souvislost s herní sérií Romance of the Three Kingdoms od Koei Tecmo Games, ač by se to mohlo dle názvu zdát. Hry pouze sdílí námět v jednom ze čtyř klasických čínských románů z předmoderní doby. I tak ale jde o příjemný detail, který dokazuje snahu tvůrců o komplexní zobrazení pozdní dynastie Ming.

Pozdní dynastie Ming ožívá

Vizuální zpracování hry je jednoznačně jejím silným prvkem. Autoři ze Zero Creation Games se snaží o realistické a zároveň stylizované zobrazení mingského státu. Používají se techniky impasto malby, což dodává obrazům hloubku a texturu. Že nevíte, co je to impasto? Jedná se o malířský postup, při němž se barva nanáší na plochu ve velmi silných vrstvách, aby byly viditelné tahy štětcem či malířskou špachtlí. Postavy jsou detailně propracované a jejich oblečení a prostředí odráží historické reálie. Hra si dává záležet na autenticitě v zobrazení architektury, prostředí i kostýmů postav, ať už u hlavních představitelů, nebo jen vedlejších postav (kupců, vojáků a podobně).

Stylově se The Hungry Lamb drží v temnější rovině, což odpovídá tématu a atmosféře příběhu. Vizuální stránka hry je působivá a navozuje pocit ponuré a nebezpečné doby. Animace jsou zdařilé a dodávají postavám život. Vizuální design je sice trochu netradiční ve srovnání s jinými vizuálními novelami, ale rozhodně se dá ocenit jeho originalita.

Kvalitní hudba a profesionální dabing

Audio stránka je neméně kvalitní. Hudba skladatele Lina Fang-čou (Lin Fangzhou) perfektně doplňuje atmosféru a dotváří emocionální dopad příběhu. Zvukové efekty jsou realistické a pomáhají ponořit se do děje. Plný dabing je od profesionálních herců, včetně známých jmen jako Hanser, Chua Ling (Hua Ling) či Rie Kugimija (Rie Kugimiya; dabuje Sui). Poslední jmenovaná je známá dabingem například Kiany Kaslany v Honkai Impact 3rd či Alphonse Elrica v sérii Fullmetal Alchemist. Dabing je tedy dalším velkým plusem pro tento titul. Herecké výkony jsou přesvědčivé a dodávají postavám další rozměr.

The Hungry Lamb - Liang a děti

The Hungry Lamb: Traveling in the Late Ming Dynasty je poutavá a dospělá vizuální novela, která zaujme svou temnou atmosférou, komplexními postavami a silným příběhem zasazeným do historického kontextu. Hra se nebojí temnějších témat a nutí hráče přemýšlet nad svými rozhodnutími a jejich dopady. Vizuální a audio zpracování je na vysoké úrovni, a i když hra nenabízí komplikované herní mechanismy, dokáže hráče efektivně vtáhnout do děje. Tento titul mohu jedině doporučit. Užijete si jej od začátku do konce.

Klady
  • poutavý, temný a dospělý příběh
  • komplexní a realistické postavy
  • silný historický kontext
  • působivé vizuální zpracování
  • velmi kvalitní hudební doprovod a profesionální dabing
  • větvení příběhu a více různých konců
Zápory
  • pro někoho to může být příliš pasivní styl hraní
  • některé temnější a šokující prvky nemusí být pro každého (kanibalismus, znásilnění a podobně)
Platforma PC
  • Datum vydání 23.04.2024
    • Vývojář Zero Creation Games
    • Vydavatel 2P Games
    0.0

    Doporučujeme

    Vizuál

    Audio

    Příběh

    Znovuhratelnost

    Atmosféra

    Cena / výkon

    Petra Svobodová

    Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

    Sledujte nás:

    © 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.