Máte volný večer a nechce se vám rozehrávat žádnou dlouhou, náročnou hru? Pak je TASOMACHI vytvořená přímo pro vás! Pomozte během necelých tří hodin mladé dívence opravit vzducholoď a dostat se zpět domů v této oddechové hře.
Pád
Her jako TASOMACHI moc není. Hned na začátku nás seznámí s mladou cestovatelkou Yukomo, která svět poznává z výšky ze své milované vzducholodi. Ale nebyla by to správná hra, kdyby bylo všechno růžové. Proto se jednoho dne nad podivném místě pokrytém černočernou mlhou loď porouchá a dívka je nucena přistát. Aby se mohla dostat z místa pryč, bude muset prozkoumat celé město a pokusit se najít součástky na opravu vzducholodě. Těmi jsou kouzelné lampy, které jsou rozmístěny po celém městě. Každá z lamp má navíc své pojmenování, a to dosti výstižné. Můžete tak narazit například na Lampu ukrytou v křoví 4, díky čemuž je vám napovězeno, že lampy v křoví jsou nejméně ještě tři.
Zdroj: PLAYISM
Mlhou pohlcené město
Během hledání více než stovky kouzelných lamp se budete snažit město vrátit do normálu odstraněním tmavé mlhy. To se podaří v případě probuzení posvátných stromů, které mlha uspala. K probuzení každého z nich budete muset projít kapitolami, jež obsahují po čtyřech úrovních každá. Ty se převážně soustředí na vaše reflexy, ale najdou se i úrovně soustředící se na paměť či vaši orientaci v mapě. Po každé úrovni pak zapálíte posvátný oheň, který posvátný strom pohání. Po úspěšném zdolání čtyř úrovní je kapitola dokončena a strom se probouzí k životu. K dalším kapitolám však nebudete připuštěni jen tak. Každá z nich totiž předem na ukazateli informuje, kolik je pro vstup potřeba vlastnit kouzelných lamp, a tedy kolik jich musíte v různých zákoutích městečka najít.
Od lamp v křoví až po ty s úkoly
Hledání lamp není vždy snadné. Většina z nich je sice různě poschovávaná na poměrně viditelných a lehce dosažitelných místech, najdou se však i takové, k jejichž získání bude potřeba splnit kraťoučký úkol. Tím je v drtivé většině případů sebrání pár menších lampiček, pro které je potřeba vyskákat na vysokou budovu. Najít se dají ovšem také na pod dřevěným lešením či v zemi. Takové lampy je potřeba poklepáním myši nejdřív vytáhnout a následně sebrat.
Bez peněz ani ránu
Ani TASOMACHI se, jako každá správná hra, nevyhnula možnosti sbírání herní měny. Tou jsou stříbrné mince. Zajímavostí ale je, že hra jde dohrát bez sebrání jediné z nich. Slouží totiž pouze k nákupu různých skinů vaší postavy či okolí nebo k přeskočení jednotlivých úrovní, pokud byste je z nějakého důvodu nebyli schopni pokořit. Mince jsou rozmístěny po celém městě, stejně jako kouzelné lampy. Je jich ovšem mnohem víc a narazíte na ně prakticky doslova na každém rohu. Na lehce dostupných místech se válejí po jedné, na těch hůře dostupných po třech. Najít mince je možné také v kapitolách, a to v hlavních místnostech, přes které se dostanete do jednotlivých úrovní. Přeskočení jedné úrovně stojí 20 stříbrných a je zcela jedno, zda přeskakujete první či poslední úroveň. Cena je vždy stejná a postupem se nemění. Pokud byste ovšem chtěli hru projít pouze hledáním zlaťáků a následným přeskakováním úrovní, zklamu vás. Mincí k přeskočení celé hry ve je městě sotva polovina.
Zdroj: PLAYISM
Ukládání postupu je základ
Zatímco jiné hry jsou ukládány automaticky postupem času nebo při pokoření nějaké hranice (například zdolání úrovně), TASOMACHI jde na to vlastním způsobem. Po celém městě jsou rozmístěny desítky modlitebních kapliček a právě u nich se dá postup uložit. Jedna je i v každé kapitole, takže pro uložení nemusíte nikdy chodit daleko. Důležité je před vypnutím hry na to nezapomenout.
Lampy, úrovně... a co dál?
Pokud jste si právě říkali, že o hře víte jen holý základ, vyvedu vás z omylu. Víc toho totiž ve hře není. Vždy je potřeba najít a posbírat kouzelné lampy pro uvolnění přístupu do kapitol. V každé z nich poté musíte zdolat čtyři úrovně, které se postupem času opakují, jen jsou o něco ztížené. Takhle to je pořád dokola, dokud nenajdete stopadesátou lampu. Poté následuje kraťoučký bossfight v podobě sestřelování magických lamp z paluby lodě a to je úplně vše. Vzhledem ke krátké herní době, tedy necelým třem hodinám, TASOMACHI určitě zabaví. Osobně ji však nepovažuji za hru hodnou utracení sedmnácti eur.
Zdroj: PLAYISM
Máte-li volnou chvíli a chcete rozjet něco krátkého na odreagování, TASOMACHI vaše požadavky splní. Určitě to ale není nic světoborného ani přelomového.
Recenzi napsal a obrázky vybral pro Gaming Professors Kocour.