Tas svůj meč a neuteč je další titul od již úspěšných tvůrců Výbušných koťátek a podobně jako v Bum Bum Avokádo dává hráčům možnost si užít zábavu s přáteli jinak než jen standardní formou sedavé stolní hry. Tentokrát tato desková hra obsahuje mimo karet také dva roztomilé pěnové meče, jež jsou klíčové k vítězství a donutí vás se pořádně rozhýbat!
Rytířský řád
Tas svůj meč a neuteč si může zahrát 3–6 hráčů a jedna hra zabere pouhých 15 minut. V českém překladu si ji můžete zahrát díky vydavatelství Blackfire. Cílem je jednoduše nasbírat tři sady karet stejné barvy. Tento cíl však sdílí všichni hráči, a proto se o některé karty budete muset utkat v souboji. Všichni hráči na začátek obdrží jednu kartu a jeden z nich pro dané kolo zaujme roli rozhodčího. Ten následně vytvoří několik hromádek karet dle počtu hráčů, kam rozmístí karty dle libosti. Karty se dělí podle barev a obsahují pravidla pro jádro hry – souboje. Všichni hráči potom najednou ukáží na hromádku, kterou by chtěli, a v případě většího počtu zájemců o jeden balíček dojde k souboji. V případě střetů o více hromádek rozhodčí vybere souboj, který se uskuteční, protože v daném kole se může provést pouze jeden. Může zvolit i sám sebe, ale v takovém případě pak jako účastník souboje již nebude jeho rozhodčím a musí toto žezlo předat jinému z hráčů.
Souboje klíčem k vítězství
Souboje jsou jádrem této společenské hry. Nejedná se však o jen tak ledajaké souboje s mečem. Tyto totiž mají svá pravidla, která se odvíjí od karet ve zvolené hromádce. Ty pomáhají každý střet výrazně okořenit. Pravidla jsou různého typu a souvisí s barvou karty. Některá platí po celou dobu souboje, některá jen při jeho začátku. Unikátní jsou karty černého typu, které poskytují výhodu pro menšího hráče. Nemusíte se tedy bát ani protivníků s delším dosahem. Karty s pravidly z této hry dělají to pravé ořechové a autoři si určitě nekladli ve své kreativitě při jejich vymýšlení žádné meze. Od házení mečů, skákání na jedné noze či nutnosti se uklonit při dotyku mečů až po skládání komplimentů soupeři během souboje, vždy se najde pravidlo, které vás i vašeho soupeře zaskočí anebo taky náramně pobaví. Není to však jenom sranda, zmíněná pravidla se musí přesně dodržovat, a pokud některý z účastníků pravidlo poruší, automaticky prohrává.
Autoritu rozhodčího nelze podcenit
Díky této hře se dostanete do unikátních situací a budete mít možnost se s přáteli jak zasmát, tak utkat v souboji. V pozici rozhodčího bude však strategie čistě na vás. Ať už se budete snažit karty získat bez boje, zamezit ostatním ve výhře, nebo vyzývat ty nejsilnější protivníky. V pozici rozhodčího máte nesmírnou moc, a to obzvlášť při rozhodování soubojů, ve kterých nezápasíte. Rozhodčí má totiž finální slovo v případných sporech s pravidly a o vítězi souboje. Můžete si tak zvolit svou vlastní strategii a hrát tím pro vás nejzábavnějším způsobem.
Netas svůj meč, nejsi na řadě
Hra Tas svůj meč a neuteč přichází s unikátním pohledem na karetní hru, při které vás nutí se i zvednout od stolu a chopit se zbraně. Není ovšem dokonalá. Za negativní stránku hry lze považovat například riziko, že se k souboji v některých kolech nemusíte nutně dostat, protože je na rozhodčím, zdali vybere váš zápas, nebo nikoliv. To může pro hráče být frustrující v kolech, kdy není zrovna rozhodčím on sám. Můžete se na to ale dívat i tak, že udržování dobrých vztahů s ostatními hráči je během hry klíčové. Další nevýhodou je, že si hru nemůžete zahrát v uzavřených prostorech. Pro kvalitní souboj je potřeba také prostorný plac. Pozitivně naopak hodnotím kreativitu pravidel, možnost se u hry rozhýbat a určit si svou vlastní strategii. Rychlost hry je také určitě plus a různé kombinace pravidel zajistí, že každá partie bude trochu jiná a unikátní.
Tas svůj meč a neuteč je unikátní deskovka, díky které se můžete zvednout od stolu a přimět své přátele si s vámi zašermovat, přičemž díky pravidlům se všichni můžete skvěle pobavit, i když zrovna nezápasíte. Naopak ale pokud se vám zápasit chce, nemusíte se k boji vždy dostat. Jde však určitě o velmi sociální hru, a proto tyto nedostatky přestávají být na obtíž, pokud hrajete s tou správnou partou lidí. Hru tedy můžu vřele doporučit a věřím, že si s ní užijete spoustu zábavy.
Recenzi pro Gaming Professors napsal Daniel Pek.