Syphon Filter 2 - Cover

Syphon Filter 2 – střílečka z roku 2000

26. 7. 2024
 

Úspěšný akční špionážní thriller Syphon Filter se rok od svého vydání v roce 1999 dočkal pokračování. Už první díl mě tehdy uchvátil svým příběhem, akčním zpracováním, souboji s bossy, zajímavými lokacemi a designem úrovní. Když se konečně po dlouhých 24 letech objevila na PS Store/Plus nabídka se všemi díly Syphon Filter (několik měsíců tam byl jen první díl), musel jsem si jej opět zahrát a napsat své dojmy. Zajímalo mne, jestli by i v dnešní době dokázal Syphon Filter 2, v porovnání se svou konkurencí, uspět. Je to přece jen 24 let a za tu dobu vyšlo hodně špionážních titulů včetně jednoho takřka dokonalého Bournea na XBOX 360 i PS3 a dvou skvělých bondovek (jedna na PS2 “Everything or Nothing”, a další na následující generaci Blood Stone). 

Zápletka vystřižená jak z Bourneovy trilogie

Příběh je opět kvalitní špionážní thriller plný zrady a napětí. Události se odehrávají po konci prvního dílu, kdy jako Gabriel „Gabe“ Logan a jeho parťačka Lian Xing řešíte smrtící plyn Syphon Filter poté, co nedošlo k jeho použití na území Spojených států amerických pomocí raket s dlouhým doletem (až z Kazachstánu). Vůdce teroristické organizace Ericha Rhoemera Gabe zabil před odpálením raket a všichni si mysleli, že je celá skupina rozprášená. To byl velký omyl. Ti, kdo skrytě tahali na nitky ze stínu, okamžitě přešli do protiútoku a poslali za oběma hrdiny prvního dílu své komando na jejich likvidaci. Když se zjistilo, že se Lian nakazila virem a potřebují ho z ní dostat ven, zajali ji a Gabea se rozhodli zlikvidovat, což dopadlo zcela obráceně. Logan eliminoval veškerou hrozbu z jejich strany, ale Lian zachránit nestihl – tu unesli v helikoptéře pryč na svou základnu. Tím začíná hon na vůdce teroristické organizace za záchranu Xing a očištění svého jména – vy jste totiž byli obviněni z teroristické aktivity vůči USA. Začínáte v americkém Coloradu, tvůrci vás vezmou na základny, galerii a ulice New Yorku.

Jedná se o více než jedenáct hodin kvalitního herního příběhu plného zvratů, napětí, podrazů, intrik a akce. Nikdy člověk neví, co se stane v příští sekundě, a scenáristé si opravdu dali velkou práci, aby titul byl na špičkové vypravěčské úrovni a mohl konkurovat svým filmovým protějškům. Plní to do puntíku. 

Zdroj: IGDB

Dokonalé špionské nebe

Hratelnostně se jedná o jednu z nejlepších videoher, které jsem měl možnost si zahrát. Jedná se o velmi povedený titul v akčním špionážním žánru, jenž doznal oproti prvnímu dílu několika změn. V Syphon Filter 2 už neplatí rozdělení na 90 % akce a zbytek stealth, nyní je to poměrně půl na půl. Vývojáři udělali chytrý tah v tom, že nyní máte možnost hrát za oba charaktery. Gabe funguje více na akční stránku a Lian na plížení a tiché zabíjení. Každá postava má tak svůj jedinečný styl a nedochází k nudnému stereotypu, kdy jsou oba hratelné charaktery naprosto totožné. Gabe i Lian mají svůj vlastní příběh i úrovně, nebudete tedy naštěstí procházet ty stejné lokace znovu a znovu. Jak se dostáváte ve hře dál a dál, postavy se automaticky střídají a jejich děj se začíná propojovat. Zbraňový arzenál je zde poměrně větší – máte rovnou k dispozici (musíte ji najít kousek od vás v kufříku) automatickou pušku M16, pistoli s tlumičem a neprůstřelnou vestu. Další zbraně jsou například odstřelovačka, brokovnice, granáty, uspávací plyn, taser, nůž, samopaly, Desert Eagle a jiné. 

Zdroj: IGDB

I po 24 letech je se na co dívat

Audiovizuální zpracování Syphon Filter 2 je samozřejmě 24 let staré, v žádném případě ne špatné. Naopak. Stále si dokáže držet své kouzlo z PS1. Lze aktivovat vyhlazení původní grafiky, ale tato funkce má jen mírný dopad a není určitě náhradou plnohodnotného remasteru. Počítejte však s tím, že na celou obrazovku hru nenastavíte. Hra si zachovává původní poměr stran 4 : 3, takže na moderních širokoúhlých obrazovkách je po obou stranách. Mně to moc nevadilo, hra by klidně mohla běžet v plynulých 60 snímcích za vteřinu, bohužel je nastavena na třicet. Každopádně tak běží v plynulých 30 fps a grafická stránka je i po těch 24 letech pro mě nádherná. Krajina Colorada, honička v krajině na vlaku, galerie či boční ulice New Yorku jsou dechberoucí i v dnešní době. 

Vývojáři navrhli level design tak, aby nenudil, pravidelně se měnil a neopakoval se. Nestalo se mi, že bych musel procházet nějakou částí hry, která by byla doslova totožná s jinou, v níž jsem již před pár hodinami byl. Nastavovaná kaše zde naštěstí nehrozí. Zvukově je to zvládnuté také skvěle – střelba, výbuchy, zvuky kamionu, helikoptéry či dabing jsou na vysoké úrovni. Používám sluchátka JBL a titul jsem si naprosto užil. To, co jsem naprosto uvítal, je možnost vrátit hru, pokud zemřete nebo se něco nepovede, o nějakou minutu a půl zpět a zkusit si to znovu bez nutnosti načíst poslední uloženou pozici. V jedničce jsem tuto možnost využil asi jen třikrát, zde velmi pravidelně. 

Zdroj: IGDB

Finální hodnocení

Závěrem lze napsat, že jsem si Syphon Filter 2 i po 24 letech od vydání opět užil a bavil se naplno. Jedná se o jeden z nejlepších akčních špionážních thrillerů všech dob. Vedle Metal Gear Solid 1 je to ten top v žebříčku žánru a nemá žádnou adekvátní konkurenci. Audiovizuálně je stále vynikající, hratelně perfektní. Jak singleplayer, tak multiplayer stojí za vyzkoušení. Na PS Store je asi za 250 korun, a pokud máte PS Plus (pouze pro variantu předplatného PREMIUM), máte všechny díly Syphon Filter zcela zdarma. Z celé série je to ten nejlepší díl a jediný, na který vzpomínám úplně nejvíc. Tehdy, před 25 lety, se dělaly hry s velkým H! V porovnání s dnešní dobou, kdy se vydávají buď nehotové, nebo nekvalitní tituly bez vlastního nápadu a myšlenky (výjimky ale jsou!), se člověk vrací k těm skutečným videoherním peckám. Není se čemu divit.


Článek pro Gaming Professors napsal Michal Synek.

Gaming Professors

Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.