Poslední ročník Summer Game Fest odstartoval 8. června dvouhodinovým přenosem, který nabídl desítky důležitých oznámení, včetně dlouho očekávaného potvrzení termínu vydání Spider-Mana 2 a gameplaye ze hry Alan Wake 2. Jak už to ale bývá, lidská kritika je všude a ve všem. Ihned po skončení prezentace se kromě herních novinek začaly objevovat i negativní názory na prezentaci.
Negativní ohlasy směřovaly především ke dvěma věcem, a to k menšímu zastoupení studií a nulovému podílu žen. Vezměme to pěkně popořadě. Z pohledu hráče se mohu ztotožnit s první vlnou kritiky, kterou je menší zastoupení studií. Pokud se totiž zpětně podíváte na to, jak moc byl Summer Game Fest diskutovaný a mediálně natahovaný, moc toho ve skutečnosti nenabídl.
Proto jsou mnozí lidé přesvědčeni, že s tímto nárůstem prestiže měla přijít i větší společenská odpovědnost, zejména co se týče podpory inkluzivity, což se zde podle mého názoru nestalo. Tím pochopitelně nechci říct, že si Summer Game Fest zaslouží bojkot nebo něco podobného. Jen poukazuji na fakt, že v porovnání s tím, kolik se o něm v poslední době napsalo, nám toho zase tolik nenabídl.
Vážnější téma, které rozbíjí Twitter
Druhým tématem, o kterém se na Twitteru převážně diskutuje, je nulové zastoupení něžného pohlaví. S jedním takovým pohledem přišla Cecilia D'Anastasiová, reportérka agentury Bloomberg a držitelka několika ocenění za reportáže o sexuálním obtěžování ve společnosti Riot Games a další vlivnou investigativní žurnalistiku zaměřenou na herní průmysl. D'Anastasiová na Twitteru vyjádřila své překvapení nad tím, že se během dvouhodinového programu na Summer Game Fest 2023 na pódiu neobjevila ani jedna žena.
Podobně se na Twitteru vyjádřila i Ash Parrishová, herní veteránka specializující se na problematiku okrajových komunit, když sarkasticky požádala organizátora SGF Geoffa Keighleyho, aby na akci za jeden dolar představil ženu. Ve svém následném článku zveřejněném na serveru The Verge nešetřila slovy a označila jednu z největších průmyslových akcí roku za „selhání“, protože nezahrnula ženy, trans a nebinární osoby, které jsou velkou součástí videoherního průmyslu a umožnily tak konání přehlídek, jako je Summer Game Fest.
Zatímco mnozí fanoušci se připojili ke kritickým komentářům na adresu organizátorů Summer Game Festu, jiní se rozhodli zaměřit svou frustraci z nedostatečného zastoupení na vydavatele, tedy ty, kteří vybrali výhradně mužské obsazení, jež se objevilo na zahajovací prezentaci. Jiní stále zastávali názor, že na vině je celé odvětví. Jeden z takových názorů sdílela PR specialistka se specializací na hry Natalie Floresová, která poukázala na zahajovací prezentaci Summer Game Festu 2023 jako na další příklad toho, jak zklamávající je milovat odvětví, které tuto lásku nikdy neopětuje.
Všichni máme jednu věc společnou
Myslím, že už teď je jasné, že v komentářích pod tímto tématem jsou dvě skupiny lidí – jedna, která tento postoj podporuje, a druhá, která ho kritizuje. Osobně si myslím, že by se toto téma mělo mnohem více rozvíjet, aby oslovilo širší publikum. Nemusíte chodit daleko, abyste viděli, proč by se o tom mělo mluvit, stačí se podívat na článek naší kolegyně týkající se hry Counter Strike 2 a toxická mužská komunita je tam vidět. Chápu, že je někdy těžké překonat ego, že mezi námi jsou dívky, jež jsou v CSku mnohem lepší než vy. Dokonce jsem se za dobu, co píšu pro Gaming Professors, setkal s názorem, že by holky neměly o videohrách vůbec psát, protože do toho nemají co mluvit, že je to čistě mužská záležitost.
Pokud se na to podíváme z jiného úhlu, i když žijeme v moderní době, jsou ženy v některých oblastech znevýhodněny, a to nejen co se práce týče. Nechci toto téma příliš rozvádět, protože si zaslouží samostatný článek. Chci jen říct, že ať už jako muži, nebo naopak ženy, spadáme do herní komunity a právě jako tato komunita bychom měli držet při sobě. Už tak je dost špatné, že s námi studia věčně orají, nemusíme to však dělat mezi sebou alespoň v této oblasti. Všichni máme jednu věc společnou, a to lásku k videohrám.