Street Fighter 6 – logiáš

Street Fighter 6 – nejen detailní prstíky

16. 6. 2023
 

V dnešním článku si představíme zcela nový Street Fighter 6 od společnosti Capcom. Společně se podíváme na dva hlavní režimy – World Tour a Battle Hub – a povíme si něco o grafickém zpracování. Režim World Tour je obdobou japonské série Yakuza, kde lze prozkoumávat otevřený svět, plnit vedlejší mise a bojovat s nejrůznějšími nepřáteli. Battle Hub je veřejný prostor, v němž se hráči mohou setkávat a soupeřit.

Vytváření avatara v režimech World Tour a Battle Hub

Než se pustíte do dvou důležitých režimů – World Tour a Battle Hub – bude třeba vytvořit svého avatara neboli bojovníka. Pokud patříte mezi hráče, kteří se v editoru úprav dokážou pořádně vyřádit, mám pro vás dobrou zprávu. Jestliže jste nehráli dostupné demoverze a nezkusili jste vstoupit do zkušebních verzí, abyste se vyhnuli prozrazení čehokoliv dopředu, řeknu jen, že už teď máte poměrně dost možností, jak vytvořit lepší verzi sebe, své drahé polovičky, nebo naopak vymyslet totální monstrum. Navíc kdyby vás omrzel pohled na vaše dílo, můžete ho později upravit. Nemusíte se tedy obávat, že to, co jednou vytvoříte, zůstane zachováno až do konce hry.

Podobnosti a rozdíly mezi SF 6 a Yakuzou

Nejdříve se podíváme na tu nejzajímavější část. Velké procento médií přirovnává režim World Tour ve hře Street Fighter 6 k japonské sérii Yakuza od Ryu Ga Gotoku. Nebudeme se podrobně zabývat hrou Yakuza, protože se jedná o poměrně komplexní titul. Přejděme tedy rovnou k podobnostem mezi oběma hříčkami. Těch je poměrně dost. Abychom lépe pochopili souvislosti, probereme si nejprve druhý zmíněný projekt od Ryu Ga Gotoku. Série Yakuza, jak jsem již psal, je komplexní záležitostí, která nabízí nejen kvalitní příběh, ale také spoustu vedlejších aktivit i zábavy. Bonusem pro fanoušky bojových umění nebo čistě bojových titulů jsou neustálé potyčky… doslova na každém rohu je někdo, kdo vás chce porazit.

Jako hlavní hrdina jste se pohybovali po poměrně otevřené mapě, která měla co nabídnout. Mohli jste běhat po lokacích a sbírat různé předměty, například klíče od trezorů, ve kterých se skrývaly lepší věci. Dále jste si směli zajít do obchodu pro nové vybavení, pomocí nichž jste si upravovali své statistiky (to platí pouze pro Yakuza: Like a Dragon.) Pokud se vám nechtělo nakupovat nebo prohledávat každé zákoutí mapy, zašli jste si na karaoke. Pokud vás ani to nebavilo, mohli jste plnit vedlejší mise, kterých je opravdu hodně. Tím jsme si ukázali podobnost mezi Yakuzou a Street Fighter 6, World Tour.

Pochopitelně, aby si tituly nebyly podobné, přidala společnost Capcom několik velmi odlišných věcí. Pokud byste si chtěli zazpívat, budete zklamáni, protože tato možnost zde není. Místo toho můžete využít své schopnosti k rozbíjení dřevěných desek či lahví nebo k roznášení jídla. Při prohledávání lokací nacházíte peníze či zamčené bedny s cennějšími předměty. Co se týče vedlejších misí, očekávejte, že budou většinou založeny na potyčkách, což nemusí být pro každého. Pokud jde o oblečení, je to zde podobné jako v Yakuza: Like a Dragon. Veškeré oblečení a doplňky ovlivní vaše statistiky, pokud jde o zdraví, sílu, obranu atd., včetně vzhledu.

Existuje však ještě jedna podobnost, a tou jsou neustálé přepady. Výše jsem zmínil, že na každém rohu je někdo, kdo vás chce porazit. Osobně se považuji za fanouška Yakuzy, nicméně patřím do odvětví hráčů, pro něž jsou neustálé souboje otravné, a v případě Street Fighter 6 jde doslova o totéž. Neustále narazíte na komické nepřátele, kteří vás vyzvou na souboj, nebo spíše na vás skočí, aby vás srazili k zemi. Lze se jim vyhnout, ale ve většině případů, zejména v úzkých uličkách, počítejte s tím, že souboji neutečete. Abych vysvětlil slovo „komické“, prozradím, proti čemu vlastně budete stát. Především se setkáte s nepřáteli s televizory nebo kartonovými krabicemi na hlavách… vážně, neptejte se mě proč. Dále se utkáte s drony, ledničkami – které nejsou tak úchylné jako ty v Atomic Heart – a s podivnými vodními roboty.

Legendární učitelé a nekonečné bojové styly

Tím ovšem zábava při World Tour nekončí. Jak postupujete hlavní dějovou linií, potkáváte učitele, kteří vás mohou naučit novým bojovým dovednostem. Tito senpai nejsou nikdo jiný než legendární hrdinové hry. Díky tomu se můžete stát studentem Chun-Li, která vás naučí čínským bojovým uměním. Jediný problém, s nímž jsem se zde setkal, byl ten, že kromě pohybů vaše postava zaujímá i finální pózy. Pokud tedy hrajete za ženskou postavu, mohou vám některé kreace připadat sexy, naopak na mužském modelu to vypadá opravdu špatně.Dalším učitelem může být Dee Jay, jenž vás naučí kombinaci kickboxu a breakdance. Když si osvojíte dovednosti těchto dvou, proč se nenaučit údery od Blanky, u něhož stále nevím, kam zařadit jeho styl… no, alespoň vás doučí elektrické srandičky. Od Blanky se pak přesunete k nováčkovi Jamiemu, ten vás naučí čínský opilecký box. Tímto způsobem můžete pokračovat, jak dlouho budete chtít, protože nejste omezeni na jednoho učitele. Díky tomu se naučíte kompletně všechny pohyby a podle libosti mezi nimi lze přepínat a různě je kombinovat.

Abyste příběhem a všemi aktivitami neprošli snadno, nezískáte všechny jejich skvělé kombinace okamžitě. Dosáhnete toho postupným zvyšováním úrovně konkrétního bojového stylu. Tomu napomáhá, že žijete ve městě, kde všichni rádi bojují. Díky tomu můžete přijít k policistovi nebo devadesátileté babičce a uštědřit jim pár facek. Navíc, pokud si v restauraci nebo stánku koupíte jídlo, které vám zvyšuje zkušenosti, dosáhnete vyšší úrovně poměrně snadno… ale i tak to chvíli trvá. U některých obyvatel spatříte maličkou ikonu prezentující styl, kterým bude bojovat. Pokud má ve své ikonce Lukea, zatímco vy využíváte styl Chun-Li, získáte po jeho přemožení zkušenostní body pro oba styly.

Jediné, co je trochu otravné, je, že abyste si nové dovednosti odemkli, musíte je fyzicky navštívit. Kvůli tomu budete neustále přepínat mezi lokacemi jako Japonsko, Brazílie, Mexiko, Jamajka, Francie nebo Velká Británie. Jakmile vašeho požadovaného mistra navštívíte, prozradí vám určité informace ze svého života. K tomu dochází skrze dialogy nebo pěkně zpracovaný komiks. Street Fighter 6 disponuje několika skvělými věcmi, mezi které zapadá vizuální a hudební zpracování, o nich ale později.

Futuristický prostor plný možností a interakcí mezi hráči

Battle Hub je veřejný prostor, kde se lze setkat s ostatními hráči. Proto jsem byl nadšený a zvědavý, jaké interakce to přinese. Abych byl upřímný, nenadchlo mě to, ale současně jsem nepociťoval ani zklamání. Zpracování místnosti vypadá jako futuristická hala, ve které dominuje převážně bílá barva. Zpracováním je v oválu, díky čemuž je na všechny možnosti, se kterými se zde může manipulovat, pěkně vidět. Většinou jsou zde staré dobré herní automaty, na nichž si můžete zahrát starší Street Fighter nebo sledovat souboje ostatních hráčů. Uprostřed prostoru se nachází menší aréna, v níž si to budete moci rozdat se svými protivníky.

Rozmanité režimy pro každého hráče

Fighting Ground je klasický režim, který znáte z předchozích dílů. Naleznete zde i variantu Arcade, díky níž si zahrajete kousek příběhu jednotlivých postav. V Practice narazíte na trénink, kde si můžete vyzkoušet jednotlivé kombinace, není to nic zvláštního. Tutorial je o něco přehlednější výcvik, kde si vyberete, jakou techniku se chcete naučit. Nejlepší však je, že jednotlivé kombinace jsou rozděleny pro začátečníky a pokročilé. Průvodce postavou je kombinací předchozích dvou režimů. Rozdíl mezi nimi však spočívá v tom, že si vyberete, za jakého bojovníka chcete hrát, a poté, jaké techniky vás zajímají. Následně už jen sledujete, jak se to dělá, protože tento průvodce je automatizovaný. Režim versus je klasický boj jeden na jednoho nebo skupinový boj.

Steam Deck: parádní zábava, i když s teplotním překvapením

Výhodou hry Street Fighter 6 je však to, že ji lze hrát na Steam Decku. Musím uznat, že se na něm přehrává docela dobře, ačkoliv přiznávám, že v městských oblastech byly souboje trochu pomalejší. Aby bylo jasno, při bojích mimo centrum města nebo v metru jsou zápasy rychlé a plynulé. V ulicích jsou z nepochopitelného důvodu poněkud pomalejší a sekanější, no, alespoň můžete říct, že jste v matrixovém režimu. Není to však nic, co by Street Fighteru 6 uškodilo natolik, že by se nedal používat. Pokud jste titul hráli na ovladači, bude se vám ovládání na Steam Decku líbit stejně. Jen vám přátelsky poradím, mějte s sebou nabíječku a možná i větrák, protože v některých chvílích jsem měl pocit, že bych si na zařízení mohl usmažit řízky.

Vizuální a hudební majstrštyk

Kromě skvělé hratelnosti, spousty herních režimů a online kooperace je Street Fighter 6 vynikající i po grafické a hudební stránce. Přiznám se, že když jsem poprvé viděl trailer představující nové vizuální zpracování, byl jsem trochu na vážkách. Bylo to jako u Need for Speed Unbound, pro jehož proložení se vývojáři rozhodli použít komiksovou grafiku. Podobné je to i s recenzovaným titulem, jen s přidanými prvky street artu. Nebudu lhát a rovnou řeknu, že je to opravdu povedené. Zpočátku jsem se obával, že barevné schéma bude odvádět pozornost. Naštěstí se tento předpoklad nenaplnil, všechny grafické aspekty do sebe nádherně zapadají a vytvářejí neuvěřitelný vizuální efekt.

V hudební oblasti si každý přijde na své. Jsem zarytý odpůrce hip hopu, ale úvodní píseň – Not On The Sidelines – si mě získala. Pokud patříte k lidem, kteří dávají přednost rytmickým písním s nádechem exotiky, je tu pro vás Blanka se svou melodií Zilra Zilra. Pokud však chcete písničku s poměrně dobrými beaty, je tu Juri se svým Arachnid. Takto bychom mohli pokračovat, dokud vám nepředstavíme celý soundtrack. Jak se ale říká, v nejlepším se má přestat, což platí zde, poněvadž vás nechci ochudit o skvělou hudbu.

Street Fighter 6 nabízí hráčům možnost vytvořit si vlastního avatara a prozkoumávat otevřený svět v režimu World Tour připomínajícím sérii Yakuza. Zájemci mohou plnit vedlejší mise, sbírat předměty a bojovat s různými nepřáteli. Během World Tour mohou rovněž trénovat s legendárními hrdiny a učit se novým bojovým dovednostem. Battle Hub je veřejný prostor, kde se hráči mohou setkávat a soupeřit s ostatními soutěžícími. Dále se nabízí klasický bojový režim a možnost hrát na Steam Decku. Celkově Street Fighter 6 poskytuje fanouškům série rozmanitý a zábavný prožitek.

Klady
  • možnost upravit si avatara a vytvořit si vlastní verzi postavy
  • režim World Tour nabízí podobnost s populární sérií Yakuza
  • příležitost učit se od legendárních postav a získávat nové bojové dovednosti
  • různé aktivity a vedlejší mise, které obohacují hratelnost
  • vizuální a hudební zpracování
Zápory
  • neustálé potyčky na každém rohu mohou být pro některé hráče nepříjemné
  • přepadení a komičtí nepřátelé mohou snižovat zážitek ze hry
  • fyzické návštěvy u učitelů, které odemykají nové dovednosti
  • interakce v bojovém centru nepřináší ani vzrušení, ani frustraci
  • pomalé bitvy v městských oblastech na Steam Decku
Platforma PC
  • Datum vydání 01.06.2023
  • 0.0

    Doporučujeme

    Michal Mráz

    Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.