Tento rok prozatím deskovkářskému světu jasně dominují autoři Výbušných koťátek, co se alespoň české lokalizace týče. Vydavatelství Blackfire nasedlo na vlnu strhující zábavy, kterou díla těchto tvůrců na naše herní stoly přináší. Tentokrát to bude další drobná karetní hra, jež vás zvedne ze židle a hlasitě, skutečně velice hlasitě, rozesměje za méně než dvě minuty. Dámy a pánové, na scénu přichází Šťastný losos, aby dokázal, že i za pár vteřin se toho skutečně dá stihnout hodně. *mrk*
Ještě než se přesuneme k představení hry, někteří z vás si možná budou říkat, zda má Šťastný losos něco společného s hrou jménem Šťastný candát. Šťastný losos je jejím, dalo by říct, remakem. Tým Exploding Kittens získal práva od původního vydavatele a rozhodl se hru vydat znovu s drobnými úpravami, které pocítíte zejména na nové vizuální stránce ve stylu Výbušných koťátek. Losos kromě toho zanechává hratelnost věrnou originálu, takže kdo jste se již dříve setkal s původní verzí candáta, jen stěží budete hledat nějaké větší inovace.
Placák
Jestli jsou hry od autorů z Exploding Kittens něčím unikátní, pak je to jejich výborná představivost, schopnost nebát se být originální a všechny ulítlé nápady realizovat co možná tím nejjednodušším způsobem. Šťastný losos není výjimkou, a jak byste asi od devadesátivteřinové hry čekali – to je mimochodem herní doba –, ani ona nebude nijak obtížná z hlediska pravidel. Je dokonce až směšné, jak moc je jednoduchá, a přesto zábavná. Šťastný losos je pro tři až osm hráčů od doporučených šesti let, a jak už jsme si řekli, nezabere vám mnoho času. Zato si buďte jisti, že u hry zvládnete strávit klidně i několik desítek minut, ne-li hodin.
V balení toho na vás nečeká zrovna mnoho, ale jak se říká, v jednoduchosti je krása. Když čapnete vrchní víko krabice, pozastavíte se nad roztomilým ksichtíkem culícím se na všechny strany. Po otevření na vás vykouknou česká pravidla a devadesát šest karet v osmi barevných provedeních představujících jednotlivé herní balíčky po dvanácti kartách. Předem vás upozorňuji, že pro hraní této hry si budete muset najít nějaké vhodné místo, protože Šťastný losos může naštvat vaše sousedy, budete-li jej hrát v bytovce po odbití desáté hodiny předznamenávající noční klid. U hry Šťastný losos potřebujete vědět dvě zásadní věci. Za prvé, je to hlasitá hra, a za druhé, bude potřeba si kolem stolu udělat dostatek místa.
Ťukanec
Jakmile stůl odsunete do prostoru tak, abyste se kolem něj mohli bez problémů pohybovat a nic vám nestálo v cestě, a zároveň jste veškeré křehké a cenné věci pro jistotu odnesli do vedlejší místnosti, můžete přejít k hádce, kdo chce jakou barvu. Každý hráč si vezme balíček o dvanácti kartách stejné barvy, ten zamíchá a drží jej nadále v ruce lícem dolů, dokud partie nezačne. Každý balíček obsahuje čtyři různé úkony – placák, ťukanec, míchačka a šťastný losos. Už jen jejich názvy prozrazují, že půjde o způsob interakce mezi hráči. Vaším cílem totiž bude se všech karet zbavit tak, že začnete hlasitě vykřikovat, potažmo dle návodu gestikulovat, dané slovo. Poté už jen stačí najít parťáka, co vyřvává to samé, danou akci s ním provést, kartu úhledně odložit stranou nebo ji odhodit pod stůl, na stůl, za gauč či kamkoliv jinam, vytáhnout si novou kartu a celý proces začíná nanovo.
Už asi chápete mé dřívější varování ohledně hlasitosti. Hráči začínají najednou a dále pokračují dle svého tempa do doby, než se někdo stane vítězem bez karet. Kolem stolu se tak rozezní silné překřikování a adrenalin začne postupně stoupat. Dokud se váš srdeční tep nevyšplhá nad sto dvacet úderů za minutu, něco děláte špatně… jak praví pravidla. Šťastný losos však nabízí i speciální tichou variantu pro případ, že byste se z nepochopitelných důvodů tuto hru rozhodli hrát například v knihovně, v přeplněném baru nebo v pozdních večerních hodinách. V tiché verzi hráči musí najít jakýkoliv kreativní, ale především nehlučný způsob, jak s ostatními komunikovat, aniž by vydali jedinou hlásku.
Míchačka
Šťastný losos je rychlá pohybová hra, u které se nemusíte bát proleženin… tedy spíše prosezenin, protože příliš dlouho neposedíte, tedy nepostojíte, na jednom místě. Interakce s ostatními hráči jsou jednoduché a rychlé, od klasického plácnutí dlaněmi přes ťuknutí pěstmi o sebe až po prohození si míst u stolu nebo tření předloktí. Možná bych se nebála hru vyzkoušet i s krapítek menšími dětmi, než co doporučují autoři. Přestože se velice přímá pravidla snaží cílit na mladší publikum, neznamená to, že by si tuto střelenou párty hru neužili ani dospělí. Možná k tomu jen budou potřebovat posílení alkoholem, aby se více uvolnili, ale Šťastný losos nerozlišuje věk, pouze chuť hrát.
Jak už to bývá zvykem, stále přemýšlím nad velikostí obalu. Šťastný losos se sice svým rozměrům nemůže rovnat například nedávno vydané hře Bum Bum Avokádu, ale dal by se přirovnat k velikosti Zombie koťátek. Na můj vkus je krabička opět zbytečně velká na to, aby v sobě ukrývala devadesát šest drobných karet. Mohla by být klidně poloviční. Když už jsme u těch karet, ty stejně tak jako všechny hry od Exploding Kittens nepostrádají vtipně kreativní obrázky. Tentokrát se vše točí okolo roztomilého lososa… trochu přitloustlého lososa. I když se ilustrace drží jednoduchosti a jsou vyvedeny skutečně skvěle, karty mi jako celek přijdou takové chudší, než na co jsem běžně zvyklá.
Exploding Kittens se vytasili s předělávkou originálně ulítlé hry, která dokáže rozproudit krev v žilách, zajistit příval adrenalinu a zvýšit srdeční tep. Šťastný losos je svou nenáročností skvělou volbou pro menší, ale ani dospělí nad ním neohrnou nos. Imponuje-li vám, že i u hraní deskových her můžete vypotit nějakou tu kalorii v rámci hlasité zábavy, není co řešit. Šťastný losos je jako dělaný přímo pro vás.