Jsou témata, která se jako zlatá nit proplétají tkanivem sci-fi příběhů. Jedním z nich je bezesporu okamžik, kdy přestáváme být sami sebou. Takový ten bod zlomu, chvíle, kdy přestáváme být lidmi. I přes četnost zpracování jde stále o téma, které má co nabídnout, a mě osobně hodně baví sledovat, kam se autoři vydají. Proto mě notně zaujalo nakladatelství Planeta9 svojí novou knihou s názvem Spotřebič.
Autor
Obálka
Vydavatel
Redakce
Překladatel
Korektura
Odpovědná redaktorka
Žánr
Počet stran
Tisk
Vazba
Rok vydání
ISBN
Vydání
J. O. Morgan
Jiří Arbe Miňovský
Planeta9
Pavlína Kajnarová
Miro Grznár
František Prokop
Veronika Marhounová
sci-fi
256
černobílý
brožovaná
2024
978-80-88626-08-4
první
Debutující autor? Ne tak úplně
Spotřebič vyšel pod originálním názvem Appliance v roce 2022. Jeho autorem je J. O. Morgan, skotský rodák, spisovatel a sazeč knih. Píši sice spisovatel, měla bych však říci spíše básník. J. O. Morgan je autorem sedmi básnických sbírek a Spotřebič je jeho prvním publikovaným výletem do hájemství prózy. Jak se mu povedl?
Tíživé napětí, nebo pozitivní vhled do alternativního světa?
Poměrně útlá knížka je složena z celkem jedenácti kapitol, pomocí nichž autor ukazuje svůj pohled na svět. Na svět, který je velmi podobný tomu našemu v době nedávno minulé, té před digitální revolucí. Na ulicích stojí telefonní budky. Dámy v domácnosti nosí perfektně upravené účesy a škrobené šaty, zatímco svému muži chystají večeři. Mladí lidé sotva odrostlí dětským letům zažívají dobrodružství bez mobilních telefonů pod žárem letního slunce. A všemi těmi příběhy se jako tlusté a nevzhledné kabely proplétá To. Spotřebič. Stroj, jehož funkce je jen hrubě načrtnutá a čtenář se musí spokojit s tím, že funguje. Nějak, ale dokonale, a to i přesto, že by vlastně vůbec fungovat neměl.
Co onen Spotřebič dělá? Umožňuje přesun z místa na místo během mrknutí oka. Nejdřív jen věcí a jen o pár metrů. Později i lidí a všude po světě, kde jsou Spotřebiče nainstalovány. V románu sledujeme, jak se lidstvo díky tomuto revolučnímu vynálezu promění. Jak se promění jednotliví lidé, ať již jej použijí nebo se jen letmo dotkne jejich životů. Autor však Spotřebič nevnímá jako to nejlepší, co kdy lidstvo sestrojilo. Zároveň ani nesklouzne k laciné zkratce inteligentního stroje, který si lidstvo podmaní. Kdepak. Vize alternativního světa J. O. Morgana není ani jásavě utopická, ani temně dystopická. Osciluje tak nějak mezi. Svůj svět plný Spotřebičů pojal velmi civilně a ukazuje, jak snadné je pro lidi sžít se s nějakou novou technologií a jak moc ti nejúspěšnější z nich dokáží ovlivňovat směřování celého lidstva.
Spotřebič je vlastně kolekcí jedenácti povídek, jejichž jediným spojovníkem je právě onen titulní Spotřebič. Sledujeme jeho rozvoj od prvního prototypu, jehož největším úspěchem je přenos lžičky na několik metrů. Velmi rychle se ale natolik integrálně zařadí do všech koutů společnosti, že si již bez něj lidstvo neumí představit život. Inspirace rozmachem mobilních telefonů je zřejmá, ačkoliv Spotřebič je ještě užitečnější než to, co máme my. O to je však pro chod civilizace kritičtější.
Zdroj: Planeta9
Jedenáct pohledů
Kdo jsou oni hrdinové jednotlivých příběhů? Začínáme u muže, jenž pracuje pro firmu, která sestrojila první Spotřebič. Není nijak důležitý a jeho nejlepší vlastností je to, že u ní bydlí dostatečně blízko. Právě proto si jej vyberou, aby k němu domů nainstalovali onen první Spotřebič, nevzhledný přístroj o velikosti lednice, který je ještě nevzhlednějšími kabely připojen k firmě. V kapitole sledujeme jeho opatrné nadšení a více než lehkou fascinaci novou slibnou technologií, stejně jako nechuť jeho ženy. Pokračujeme o několik měsíců v budoucnosti, v níž se Spotřebiče již běžně používají pro stěhování nábytku a dalšího majetku. Ne každý však věří, že to, co se přenese, je skutečně ten jeho milovaný majetek, nikoliv pouhá kopie.
Protagonistkou dalšího příběhu je manželka muže, který se stane prvním úspěšně poslaným člověkem. Je to ale stále on? Ten on, který do přístroje vstoupil? Nebo je to nějaká jeho verze ze dne, kdy jej Spotřebič poprvé naskenoval? Pokračujeme příběhem dvou teenagerů, zažívajících první lásku na ranveji bývalého letiště, jehož budova slouží jako terminál obrovského Spotřebiče. Sledujeme také příběh člověka, který Spotřebič vymyslel a neúnavně se jej snažil vylepšit, stejně jako novinářky, která se pokusí odhalit nějaké temné tajemství. Spotřebič jich totiž zajisté několik skrývat musí.
A vskutku, v dalších příběhu sledujeme osud geniálního kluka, kterému se podaří Spotřebič, vlastně všechny Spotřebiče světa, hacknout a na chvíli z legrace změnit. Jakou cenu za to svět zaplatí? I přes tuto nehodu se ale Spotřebič stane natolik důležitou součástí chodu světa, že jeho vývoj pokračuje dál. Až k bezdrátovému přenosu, který může být kdekoliv. Je libo cestovat mezi pokoji vlastního domu? Nebo snad dojíždět do práce každý den přes půl světa? Jak dlouho takové cestování celého lidstva potrvá? Kolik vás bude stát? Budete si moct vůbec dovolit tu cenu nezaplatit a stále být braní coby součást civilizace? Je Spotřebič opravdu za všech okolností bezchybný, nebo se může stát, že při výpadku služby zkrátka a dobře nedoputujete na místo určení? Nedoputujete nikam? Kam ještě dál by nám mohl pomoci se dostat? Byla by možná cesta za zlomky vteřin i na jiné planety?
Toto jsou otázky, které si J. O. Morgan klade a na něž ve svém románu hledá odpovědi. Každý příběh je lehce jiný, každý je jindy a v každém vystupují i jiné postavy. Všechny ale mají společnou tu atmosféru extrémně slibné a prospěšné technologie, jejímž otrokem se můžeme stát jako nic.
Zdroj: Planeta9
Básnické střevo
Rozhodně se nezapře, že J. O. Morgan je povoláním básník. Ve Spotřebiči byste sice poezii hledali marně, nedá se mu ale upřít zasněná atmosféra. I přes všudypřítomnou nejistotu a opatrný strach z neznámé technologie jsou jednotlivé příběhy vyprávěny lyricky a často hravě. J. O. Morgan má navíc dar výborně popsat scénu, s čímž mu pomáhá i všudypřítomné použití přítomného času.
Zároveň se nebojí každý příběh vyprávět jinak. Přece jen, ani naše životy nejsou všechny jak přes kopírák. A tak neváhá v jedné kapitole otevřít téma domácího násilí a manželského znásilnění jen proto, aby hned další kapitola byla věnována nevinné první lásce, při níž se ostýcháte i chytit za ruku.
Jsem to já?
Spotřebič je celý věnován tomu, co vás vlastně definuje jako vás. Kdo jste? Jste to, jak vás vidí ostatní? Jste tím, kým jste byl před pár měsíci a lety? Nebo je jediná pravá verze ta, kterou jste právě teď? Když vás rozloží na prvočinitele a znovu složí, budete to opravdu stále vy, kdo vyjde na druhé straně? Nebo se ta původní verze zničí a na svět vyleze někdo jiný?
Jde o stejné otázky, které si J. O. Morgan klade i ve svojí sedmé básnické sbírce The Martian`s Regress. Také ta se totiž věnuje tomu, čím se stanou lidé, když ztratí svoji lidskost nebo co udělá životní prostředí s těmi, kdo s ním neustále manipulují.
Nerealistické dialogy
Ač J. O. Morgan umí výborně vykreslit scénu, příliš mu to nejde s dialogy. Ty jsou kostrbaté a nepříliš uvěřitelné. Často postavy vypustí z úst věci, které by naživo nikdy neřekly. Zároveň vám také vzhledem ke krátkým epizodám, během nichž se s nimi setkáváte, nijak nepřirostou k srdci. Světlou výjimkou jsou kapitoly o tvůrci Spotřebiče a o klukovi, který jej rozbil. Ti jsou oba sympaťáci a moc jim přejete, aby se jim to zdařilo.
Spotřebič je kratším sci-fi románem, který je překvapivě civilní. Ve světě nepříliš odlišném od toho našeho ukazuje, jak jedna drobná technologie může určit směřování celého lidstva. Jedenáct kapitol nabízí každá jiný pohled na Spotřebič, jeho bonusy a rizika. Jedenáct příběhů lidí, kteří s ním více nebo méně přišli do styku. Autor má dar skvěle vykreslit scénu, výrazně hůře mu však jdou dialogy mezi postavami, které vám nepřirostou příliš k srdci.