V dnešní době není snad nikdo, kdo by neznal populární stavebnice Lego, malé kostičky, jež se dají libovolně spolu s dalším různým materiálem skládat dohromady. Ve světě zažily velký úspěch, a tak není divu, že se podobným stylem vydalo i mnoho počítačových her. Kromě známého Minecraftu se takovou „stavebnici“ rozhodlo vytvořit i české studio Keen Software House, jež stojí za tituly Miner Wars 2081 nebo Medieval Engineers, který má s dnes recenzovaným titulem Space Engineers společnou jednu věc: bude se zde stavět. Space Engineers je sandboxová hra, v níž se stanete vesmírným inženýrem a vaším úkolem je stavět vesmírné lodě, stanice a mnoho dalšího. Dnes si řekneme, jak se tento titul, který sahá až do roku 2013, vyvedl a zda se jedná o nejlepší virtuální stavebnici na trhu.
Hřiště opravdu pro každého
Jako první si vyberete místo, na kterém chcete začít. Místa se ve hře dělí podle obtížnosti. Je tedy na místě dobře zvážit, zda je vaší prioritou stavět nebo máte v plánu si ze Space Engineers udělat i pravý survival. V prvním případě pravděpodobně zvolíte planetu s bohatou vegetací, kde nebude nouze o dýchatelnou atmosféru nebo dostatek surovin pro stavbu. Zde se kromě vašeho zdraví a energie nemusíte o nic starat a můžete tak svůj čas naplno věnovat vašim nápadům. Na jiných nehostinných planetách nebo ve vesmíru bude obvykle těžší najít běžně dostupné suroviny a kromě jejich shánění vás čeká povinnost vyrábět dýchatelnou atmosféru a další věci pro přežití. Tohle všechno platí za předpokladu, že si vyberete klasický herní režim. Pokud byste přece jen chtěli vyzkoušet stavění například na Marsu nebo v kosmu a nechcete řešit problémy související s vaším přežitím, je zde přítomen režim s příhodným názvem Creative. Ten nabízí neomezený počet životů, energie, ale také zásob, což v praxi znamená, že se v tomto případě budete soustředit pouze na vaši fantazii a nemusíte ztrácet čas a nervy hledáním surovin.
Těžit, zpracovat, vyrobit
Jakmile dopadnete v Drop Podu na vámi zvolené místo, pustíte se do shánění surovin pro stavbu vaší první malé základny. Těžba surovin probíhá několika způsoby a její systém je velmi intuitivní a zábavný. Na začátku hry bude vaším největším pomocníkem ruční vrták, pomocí kterého vytěžíte kámen, abyste si mohli vyrobit železo, jež je nutné pro výrobu ocelových plátů, které slouží jako úplný základ pro stavbu útočiště, vozítka či budoucího vesmírného plavidla. V absolutním úvodu je těžba značně zdlouhavá a postavit vaši první obstojnou základnu může zabrat i několik desítek hodin. To samé platí i pro zpracování a výrobu, kde se musíte spokojit jen se základním assemblerem, který obsahuje váš malý Drop Pod. Je tedy na místě se v úvodní fázi obrnit značnou dávkou trpělivosti. Jakmile dokážete nasbírat dostatečný počet surovin, můžete si postavit větší assemblery, jež vám zpracování materiálu a výrobu značně ulehčí. Po delším čase se také dostanete k rafinérii nebo obloukové peci.
Těžba surovin samozřejmě spotřebovává energii, kterou je potřeba ve vaší základně pravidelně doplňovat za pomoci větrných turbín nebo solárních panelů. Shánění materiálů ale není jen o jejich těžení. Ve Space Engineers lze věcí taktéž rozebírat pomocí brusky, díky níž můžete získat mnoho užitečného materiálu. Na planetu občas zavítají i různé dropy, v nichž se dají nalézt i velmi vzácné materiály, které byste jinak hledali jen velmi těžko.
Zdroj: Keen Software House
Když je stavění jednoduché a zábavné
Po nasbíraní surovin a následné výrobě příslušných materiálů přichází na řadu ta nejzábavnější část Space Engineers, kterou je stavba. Pokud bychom měli její styl přirovnat k nějaké hře, na první pohled vám bude titul v mnohém připomínat Minecraft. Stavění zde totiž funguje pomocí bloků, které jsou na sebe různě napojitelné a spolu v konečné fázi vytvářejí funkční celek. Bloky jsou kompletně ve 3D zobrazení, což v praxi znamená, že při stavbě přesně uvidíte, jak bude umístěn. Hra vám také sama zobrazí, zda je možné dané bloky spojit dohromady, což vám hratelnost patřičně zjednoduší. Zjednodušené jsou zde i samotné bloky, takže přesně víte, pro jakou věc je daný blok určen. Chcete si postavit turbínu pro doplnění energie na vaší základně? Není problém. V nabídce zvolíte patřičný blok a můžete se pustit do práce. Potřebujete do vaší lodě umístit kokpit, zvolíte blok určený pro kokpit, musíte na vaše vozítko postavit kola, jednoduše si zvolíte blok určený pro kola.
Samotné stavění je díky tomu velmi jednoduché a zábavné, čímž se hra stává lehce přístupná i pro absolutní nováčky, kteří s podobným žánrem nemají zkušenost. Větší přístupnosti dopomáhá i systém odemykání, což znamená, že v úvodu budete mít k dispozici jen omezený počet bloků a zbytek si musíte hraním postupně odemknout. Díky omezenému počtu by nováčkům nemělo hrozit počáteční zmatení z velkého počtu věcí pro stavbu.
Zdroj: Keen Software House
Komunita dělá ze Space Engineers jinou hru
Velký podíl na úspěchu Space Engineers nesou i její samotní hráči, a to díky opravdu velkému počtu módů, které do hry za těch dlouhých sedm let vyšly. Je důležité zmínit, že hra byla v early accessu od roku 2013 a již od svého počátku podporovala tvorbu uživatelských módů. Díky tomu praví fandové dokázali ve hře strávit i několik tisíc hodin, jelikož se díky módům hráčům otevírají úplně nové způsoby hraní. V současné době Steam Workshop obsahuje stovky stahovatelných položek, takže pokud vám z nějakého důvodu nestačí obsah v samotné hře, máte jedinečnou možnost si svoje možnosti dále rozšířit. Najdeme zde například různé sety pro vaše lodě, které berou inspiraci podle známých filmů, seriálů nebo počítačových her a mimo jiné mnoho nových typů základen.
K dispozici jsou i různá placená DLC od vývojářů, díky nimž si můžete vaše výtvory esteticky upravit, jak se vám zlíbí, nebo si do vaší základny či lodě přidat různé dekorativní doplňky, čímž zároveň podpoříte samotné studio v dalším vývoji. Cena většiny DLC na Steamu se navíc většinou pohybuje kolem 3 eur, což není žádná přehnaná pálka. Pokud tedy jste nebo budete praví fandové, jistě tuto malou částku budete ochotni investovat.
Zdroj: Keen Software House
Vizuální stránka neurazí
Ačkoliv má titul už pár let za sebou, díky pravidelným aktualizacím, kterých vývojáři vydali nespočet, působí i dnes vizuální stránka velmi dobře a kromě drobných detailů nemůžeme v tomto ohledu co vytknout. Vizuální stránku můžeme kvalitou přirovnat k Empyrion: Galactic Survival, hru, kterou jsme v naší redakci dříve recenzovali a odnesla si krásných devět bodů z deseti. Na planetách nechybí ani dynamická změna počasí od jasného slunečného dne až po zlověstně vypadající bouřku. Nejlépe zpracovány jsou pak samotné stavební bloky a z nich konečné výtvory.
Co musíme Space Engineers trochu vytknout, je optimalizace, která dokáže hraní trochu znepříjemnit. Drobné propady snímků za vteřinu uvidí především hráči se slabším strojem, což může být vzhledem ke stáří hry pro někoho malé překvapení. Je však třeba brát v potaz, že byl engine za celou dobu vývoje několikrát nuceně přepracován a je potřeba být v tomto ohledu konkurenceschopný. Kromě vizuální stránky vám doporučuji zaposlouchat se i do soundtracku, který je absolutně špičkový a díky němu vás bude hraní ještě více bavit.
Zdroj: Keen Software House
Space Engineers lze označit za takovou rozsáhlou virtuální stavebnici, která nabízí nespočet možností stavby do úplných detailů. Pokud hledáte hru, kde chcete proměnit vaše nápady v realitu, je Space Engineers přesně pro vás a může vás zabavit až na dlouhé stovky hodin. Co musíme kromě stavby vyzdvihnout, je vizuální stránka a absolutně špičkový soundtrack, kterému bude velmi jednoduché podlehnout. Za malou vadu můžeme označit občasné bugy a drobné propady snímků u slabších strojů.