Sophia the Traveler - úvod

Sophia the Traveler – honba za skrytými poklady

5. 5. 2024
Zdroj náhledu: Igdb.com

Už máte dost point-and-click her, v nichž hledáte schované kočky pořád dokola? Pokud jste si odpověděli ano, měli byste stoprocentně vyzkoušet Sophia the Traveler. Jde totiž o náročnější alternativu ke klasickým hledačkám (podobně jako Hidden Through Time 2), která navíc nabízí hráčům mnohem větší mapy na prozkoumávání. Titul svým stylem připomíná obrázkovou knížku „Where is Wally?“, u nás známou pod názvem „Kde je Valda?“. Tato knižní série je známá převážně v Británii a její obsah spočívá v nacházení brýlatého kluka v pruhovaném tričku na rozsáhlé kresbě mezi davem lidí.

Vývojáři z Meme Gogo se tímto dílem nechali inspirovat a přináší tak mezi hledací hry něco nového, svěžího, neokoukaného a hlavně zábavného. Vydavatelem tohoto zajímavého kousku jsou Thermite Games, kteří fungují od roku 2020 a zaměřují se na poskytování vysoce kvalitních prémiových her hráčům po celém světě. Od nich jsme již recenzovali titul Corpse Keeper či Castle Morihisa. Pojďme se tedy společně podívat, co nám tento titul nabízí.

Ponořte se do krásy Benátek

Příběh Sophia the Traveler nám vypráví příběh dívky jménem Sophia (to jste jistě nečekali), jež se vydává na výlet do Benátek v Itálii. Dívka se na tento pohádkový výlet vydává společně se svým psím kamarádem Mikem a papouškem Polly. Společně se Sophií budete hledat různé osoby a předměty v naprosto úžasných kulisách a v živém prostředí ručně malovaného města.

Naleznete zde nejrůznější památky, které můžete reálně navštívit při výletu do Benátek. Patří mezi ně Piazza San Marco (náměstí sv. Marka) se zvonicí, Basilica di San Marco (bazilika sv. Marka), Ponte di Rialto (most Rialto), Basilica di Santa Maria della Salute (bazilika Santa Maria della Salute) či Basilica del Santissimo Redentore (bazilika Nejsvětějšího Vykupitele).

Zážitek z Kde je Valda?

Připravte se otestovat své pozorovací schopnosti naplno při hledání nejrůznějších postav a předmětů ukrytých v pulzujících městských panorámatech. Podobně jako ve vizuálních románech Martina Handforda „Kde je Valda?“ se každá scéna v tomto titulu hemží životem a aktivitou. Tato scéna vás doslova zve k prozkoumání každého zákoutí, dokonce i té nejmenší skulinky. Dokážete zahlédnout gondoliéra proplétajícího se kanály nebo obchod s gelatem, jenž je skrytý na rušném náměstí?

Během vašeho toulání malebnými uličkami můžete věnovat čas k ocenění složitých detailů, které vdechují tomuto městu život. Naleznete zde složité fasády historických budov i třpytivé vody v místních kanálech. Každý centimetr Benátek překypuje jedinečným kouzlem. Nechte se proto unést kouzlem tohoto místa, kde se prolíná historie a umění.

Ta mapa žije

Titul si můžete zahrát ve dvou různých obtížnostech (simple/hard). Hra celkem obsahuje deset levelů (map), v nichž hledáte určitý počet obrázků, které vidíte na pravé straně obrazovky. Na každé mapě se obnovují vždy čtyři obrázky stejných postav a věcí. Jedná se o postavu Sophii, psa Mikea, papouška Polly a Mikeovu oblíbenou kost. Zároveň na mapách naleznete několik osob, které se také opakují. Když už jsme u postav, naleznete jich zde tisíc osm set a k tomu více než tři sta sad animací. Navíc přidejte ještě sto evropských budov, sto sekvenčních animací a SFX, a přes tři sta zvukových efektů. Díky tomu se budete cítit jako v opravdových Benátkách

Co se postav týče, můžete zde naleznout zvířata, která se chovají jako lidé (tančí, žonglují a tak podobně). Kromě nich jsou zde také slavné postavy z filmů, hudebního a filmového průmyslu, a dokonce i z her. Zmíním zde pro představu alespoň pár z nich, jedná se o Michaela Jacksona, pana Beana, Rubeuse Hagrida či ikonické bojovníky ze Street Fighter Ryua a Kena Masterse. Naleznete zde i mnoho dalších zajímavých easter eggů, které si pro vás autoři připravili.

Sophia the Traveler - easter egg Batman
Sophia the Traveler - street fighter Ryu

Není nad vlastní dabing

Co se týče zvukové stránky titulu Sophia the Traveler, jak jsem zmínila výše, vše je na zvučeno. Od zapínání světel přes déšť a postavy až po mňoukání, štěkání a tak podobně. Zároveň vývojáři udělali výbornou věc a tou je, že nadabovali všechny lidské postavy i jejich zvukové efekty naprosto sami. Takže pokud klikáte na jednotlivá individua v davu, budou vás zdravit například v italštině, angličtině, francouzštině, mandarínštině či kantonštině. Dokonce jsem u jedné z osob nalezla pokus o české „Dobrý den“, které však bohužel vyznívá jako „tublý den“, což shledávám naprosto roztomilým.

Hra nabízí interaktivní prostředí, které vám dovolí manipulovat naprosto se vším. Můžete si zde otevírat bedny, rozsvěcet světla, otevírat a zavírat okna či dveře nebo propichovat balonky na různých oslavách a tak podobně. Zároveň má veškerá tato činnost již zmiňovaný zvukový doprovod, což dělá hru velmi živou a zábavnou.

Komiksová Sophia

Sophia the Traveler přináší unikátní styl v podobě převzaté z obrázkových knih o Valdovi. Navíc autoři vytvořili autentickou repliku Benátek podle map, takže jste vlastně virtuálně na výletě taky. Po každé prošlé mapě se objeví kus příběhu v komiksové formě. Ta vám řekne, co Sophia a její zvířecí kamarádi prováděli a kam se chystají dále.

Zdroj: Memo Gogo

Pokud by vás tato hra velmi uchvátila a chtěli byste si přečíst i komiks o Sophii, nezapomeňte si na platformě Steam dokoupit DLC s názvem Sophia the Traveler: Storybook. Jedná se o osmdesátistránkový celobarevný čtyřpanelový komiks, který zachycuje Sophiinu cestu skrze Benátky. Není to však jenom komiks, ale i podrobný průvodce po Benátkách. Toto DLC můžete v obchodě pořídit za krásnou cenu 3,99 eur.

Sophia the Traveler je unikátní, okouzlující umělecký zážitek. Neváhejte se ponořit společně se Sophií do krás tohoto ikonického města, jež skrývá nejedno překvapení. Naleznete zde úchvatně malované Benátky namíchané spolu s dobrodružstvím ve stylu „Kde je Valda?“. Tento titul nabízí nezapomenutelný zážitek, který uchvátí vaši představivost. Za mě rozhodně jasná volba pro všechny milovníky estetična a point-and-click her.

Klady
  • rozsáhlé mapy pro hledání
  • nápověda ve formě lupy, která se dobíjí každých šest minut
  • jedinečné detaily budov a propracované okolí
  • dabing všech lidských postav (i čeština – za to palec nahoru)
  • autentická kopie Benátek
  • zahrajete si až čtyři hodiny (většina kočko-hledaček je na 30 minut maximálně)
Zápory
  • občas není vidět, že lupa je nabitá, pokud jste na světlejší ploše
  • pár nápověd je celkem na nic a postavu vám kvůli velké mapě moc nepřiblíží
Platforma PC
  • Datum vydání 11.04.2024
  • 0.0

    Doporučujeme

    Vizuál

    Audio

    Příběh

    Hratelnost

    Technické zpracování

    Obtížnost

    Petra Svobodová

    Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.