Tajné spolky ovládající svět mají vždycky nějaké to kouzlo. V dnešním recenzovaném počinu od legendárního scenáristy Alejandra Jodorowského Rytíři z Heliopole: Dílo v černé, dílo v bílé se podíváme do krásné historické Francie, kde vládl Ludvík XV. Milovaný celých šedesát let, ale jak jistě všichni víte, události, které přišly za jeho syna, změní dějiny celého světa. Oblíbené nakladatelství Crew tak připravilo první polovinu dalšího díla slavného tvůrce Kasty Metabaronů nebo Showman Killera, v níž se nyní podíváme do historie, která se mohla stát na pozadí slavných skutečností. Tak co myslíte, jak si bude dílo stát?
Autor:
Kresba:
Vydavatel:
Překlad:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:
Alejandro Joodorowsky
Jérémy Petiqueux
Nakladatelství Crew
Richard Podaný
120
barevný
vázaná
prosinec 2020
978-80-7449-943-2
první
Tak o co tam vlastně jde?
Ludvík XVI. to měl v životě vážně docela těžké. Nastoupit na trůn po otci, jenž byl jedním z nejvýznamnějších králů celosvětové historie, nebylo určitě pro tehdy 21letého impotentního chlápka nic jednoduchého. Navíc když měl za manželku Marii Antoinettu neboli Marii Antonii, druhého nejslavnějšího potomka arcivévodkyně rakouské, královny uherské a české, markraběnky moravské, vévodkyně parmské, a ještě držitelky mnoha dalších titulů, Marie Terezie Valpurgy Amálie Kristýny známé jako Marie Terezie. Mimochodem slavnějším potomkem myslím Josefa II., kdyby se chtěl někdo zeptat. Marie Antoinetta byla zase známá docela tím, že byla spíše frigidní než náruživá, ale to bylo asi tím, že měla víc než deset sourozenců. Mimochodem právě vztah Ludvy a Toničky ukázal jednu podstatnou věc – když jste impotentní a vaše manželka s vámi nechce trávit volné versailleské večery, jak zplodíte potomka?
A nyní je na čase se zastavit. Máme zde přece historickou nepřesnost! Ludvík XVI. byl v komiksu zobrazený jako obrovský chlípník (i přes jeho „měkčí“ období), kterého neustále táhnou jeho pudy, ale byl to vlastně velmi zbožný vládce. Marie Antoinetta je zde zase jako velmi chladná žena, ale ke svým dětem byla údajně velmi milující a vstřícná. Alejandro Jodorowsky tak velice ohnul známou historii, a byť pracoval s různými teoriemi a jeho výklad je mylný, přesto dokáže čtenáře zaujmout. Proč?
Hlavním hrdinou je totiž potomek Ludvíka XVI, o jehož osudu existují různé teorie. Jedna z nich ale je, že je předurčený k tomu, aby se spojil s Rytíři z Heliopole. Mladý hrdina tak poznává rituály tajného společenství, které vlastně z pozadí ovládá dějiny. Navíc s tím, jak roste hrdina, rostou i čtenářovy vědomosti, protože děj je zajímavý, nápaditý a díky hlavnímu hrdinovi i velice zábavný. Jen musím zmínit, že tvůrce zde ohýbá snad úplně všechno, takže reálné historické události na pozadí fikce zde mají tak trošku jiný význam.
Zdroj: Nakladatelství Crew
Rytíři z Heliopole: Dílo v černé, dílo v bílé má samozřejmě psychomagii
Já si myslím, že už to Jodorowský ani jinak neumí, ale jak je schopný smíchat mytologii, historii a fikci, musí tam přimíchat i sebe. Pokud jste fanoušci jiných autorových děl, objevují se tu samozřejmě jeho známé signace. Jaké? Per aspera ad astra – Přes překážky ke hvězdám, tedy utrpení nás prostě posune daleko. Co je vyšší entita? Kdo je bůh? Kdo jsem já? Hrozně moc otázek, málo odpovědí, a přesto zde perfektně plyne dějová alternativní historie. Za mě naprostá paráda. Evropa je podivuhodné místo a Francie před revolucí vážně není rájem na zemi.
Takže co to vlastně vede? Samotní Rytíři z Heliopole jsou víceméně jako asasíni z Assassin´s Creed. Tajná organizace na pozadí, sledující děj světa, občas jej trošku upravit nebo popohnat. Jasně, proč ne, jsou Rytíři jsou zde prakticky nesmrtelní a všechnou tou mystikou a kouzly, která si drží, přece mohou svět ovládnout nebo rozdělit. Navíc díky tomu, že jejich nový člen má být následník francouzského krále? Jen bonus.
Jestli ale něco ještě komiks posouvá, je to kreslíř Jérémy Petiqueux. Moment, to jméno mi něco říká? Jasně, vždyť Jérémy nakreslil Barracudu nebo vybarvil Murenu, dvě další velká evropská komiksová díla. U dnešního počinu tak předvedl skutečné umění a jeho realistická i čistá kresba přináší nádhernou představu o dávné Francii. Před kresbou smekám, není co hodnotit, je krása na ni pohledět.
Zdroj: Nakladatelství Crew
Rytíři z Heliopole: Dílo v černé, dílo v bílé prakticky nemá nějakou výraznou chybu vyjma toho, že trošku přemíchává a přepisuje historii, což je pak otázkou vkusu každého čtenáře tohoto komiksu. Nádherná kresba, super příběh, perfektní postavy, tajný řád, mystika, fikce, piráti, croissanty a děla. Já nevím, co bych měl od komiksu asi chtít, a už se nemohu dočkat, jak tenhle příběh v další části dopadne.