V dobách dávno minulých, na začátku tisíciletí, se objevila původní verze počinu Romance of the Three Kingdoms 8 Remake. Ten nyní přináší modernizovanou verzi kultovní strategické hry, jenž si klade za cíl zachovat věrnost originálu, přičemž přidává vizuální vylepšení, nové mechaniky a rozšířený počet hratelných postav. Fanoušci série, kteří milovali prvotní verzi, zde najdou dobře známé prvky, ale vylepšené tak, aby odpovídaly standardům moderních strategií. Otázkou zůstává, zda tento remake dokáže oslovit nejen nostalgické hráče, ale také nové publikum. Když tvůrci z Koei Tecmo počin připravovali, to také moc dobře věděli, a tak nalézt onu určitou jemnou hranici pro ně nebylo nic jednoduchého. Já jsem nyní naštěstí po Dynasty Warriors extrémně zajetý v čínských dějinách, takže když jsem viděl nové staré známé, srdéčko mi zaplesalo radostí.
Legendární doba Tří království
Hra se odehrává v období Tří království (220–280 n. l.), což je doba plná politických intrik, epických bitev a legendárních osobností. Inspirací pro příběh je historický román Luo Kuan-čunga, který mapuje vzestup a pád různých frakcí bojujících o nadvládu nad tehdejší Čínou. Hráči mají možnost ovlivnit dějiny tím, že se postaví na stranu jedné z frakcí, přepisují události, nebo se drží historické přesnosti. V závislosti na zvolených rozhodnutích se vyvíjí vztahy mezi důstojníky a mění se dynamika celé kampaně.
Největším lákadlem hry je obrovský počet hratelných postav – více než 1000 různých historicky doložených důstojníků. Každá postava má své unikátní statistiky, dovednosti a osobnost, což přispívá k rozmanitosti. Na začátku počinu si zvolíte, za jakého ze slavných generálů si chcete dobrodružství užít. Já jsem velký fanouškem mangy Record of Ragnarok, takže jakmile jsem viděl slavného Lü Pua, nemusel jsem dvakrát přemýšlet, a to byl v možnostech snad ještě slavnější Cchao Cchao.
Jakmile máte svou hlavní tvář, s ní získáte i hlavní město a feudálního lorda, je na čase se pustit do pořádné politické kampaně. Můžete budovat aliance, zrazovat spojence nebo rekrutovat nepřátelské důstojníky na svou stranu. Politika se zde mísí s obrovským množstvím strategie a vedlejších efektů, ale pro mě se zvláštními dějinnými událostmi zasazenými do ovlivnitelného světa. Je to skutečně masakr. Osobně mám pocit, že složitostí a postavami se této hře nevyrovnají ani série jako Total War nebo Crusader Kings. Scénář je obrovský a prakticky neomezený, stejně jako postavy, navíc s obrovskou variabilitou.
Romance of the Three Kingdoms 8 Remake je kombinatorika profesionálů
Hlavním pilířem hry je strategické řízení říše, které zahrnuje vojenské tažení, diplomacii, ekonomiku a vývoj technologií. Můžete se pokusit stát vládcem všech, generálem císařovy armády, jejím stratégem, jenž má velice významné postavení, nebo jen důstojníkem, který je prakticky žoldákem svého spravovaného města. Nejde hrát všechny styly, protože makro-management říše vám to nedovolí, což je šílené. To množství kombinací, kde na něconestačíte vy, ale může vás zachránit váš důstojník, je obrovsky propracované. Každý měsíc ve hře plánujete pohyby vojsk, rozšiřujete své území, uzavíráte dohody, připravujete se na válku, v mezidobí trénujete rétoriku, staráte se o své město, nebo se jen účastníte individuálních soubojů. Každý jednotlivý krok chce obrovské množství plánování, protože tahů není nekonečno.
Velkou roli hraje bitevní systém, který se odehrává na hexagonální mapě a přináší velkou taktickou hloubku. Hráči musí brát v úvahu terén, formace vojsk a typy jednotek, aby získali výhodu nad nepřítelem. Novým prvkem jsou rozšířené souboje mezi důstojníky, které probíhají prostřednictvím karetního systému, zahrnující nejen boje, ale rap battly, rétorické hádky a přesvědčování. Upřímně, většinou jde o štěstí, než taktiku, hlavně rozhodují neuvěřitelně počty. Jak řekl soudruh Stalin: „Nas mnogo“ a tohle je Čína.
Celkově je hratelnost robustní a nabízí mnoho cest k vítězství, a snad ještě více k porážce. Pokud nejste milovníci těchto starších her, přijdou vám mechaniky zastaralé. Navíc herní obtížnost je nevyvážená a nováčci budou prostě trpět. Hra nabízí šílenou variabilitu, kde studování manuálů a přípravy zaberou pomalu více času, než hra samotná. Reaktivnost je obrovská, a kdyby šlo pouze o strategii, fungovalo by to skvěle. Počítejte ale s vyššími desítkami hodin, které budete muset strávit přemýšlením. Není to vůbec jen tak.
Ovládání titulu sice bylo oproti původní verzi modernizováno a zjednodušeno, díky čemuž je orientace v obrovském systému rozhodování snazší, přehlednější a intuitivnější, nicméně toho, co je nutné sledovat, je takové množství, že i tak je toho málo. Ano, stačí vám myš. Ne, nestačí vám jeden odehraný tah za deset minut. Ano, můžete mít manželku. Ne, nemůžete ji poslat do první linie. Samotné ovládání je v některých situacích těžkopádné a v bitvách nepřehledné, ale taková je i hra celkově. Bijí se zde čísla armád a hexagonu, což u jemného ovládání může vést k nechtěnému úkliku.
Vypadá a zní to dobře
Grafická stránka hry prošla výrazným vylepšením oproti originálu. Prostředí, postavy a bitevní mapy byly přepracovány s důrazem na detail a historickou atmosféru. Stylizované 2D ilustrace postav jsou věrné původní estetice, zatímco 3D modely bojišť dodávají bitvám větší dynamiku. Ačkoli vizuální styl není nejmodernější, stále působí dostatečně atraktivně a funkčně v rámci strategického žánru. Navíc vyobrazení hlavních charakterů je působivé. Hra se naprosto vzdala jakékoliv sexualizace a všichni působí dominantně, majestátně a hrdě. Velitelsky. Není na co si stěžovat, v rámci možností bych řekl, že na remake odvedl titul perfektní práci.
Hudební doprovod a zvukové efekty patří mezi silné stránky hry. Orchestrální soundtrack, inspirovaný tradiční čínskou lidovou hudbou, dodává hře autentickou atmosféru. Co mě trochu vyděsilo, byl japonský dabing důstojníků, jenž je sice solidní a dodává postavám osobitost, ale sakra, do Číny zasazená, pomalu historická hra a japonský dabing mě tahaly za uši.
Je na čase Romance of the Three Kingdoms 8 Remake roztrhat
Reálně to řeknu takhle. Navzdory svým kvalitám se titul nevyhne několika výrazným nedostatkům. Umělá inteligence nepřátel je místy nekonzistentní – zatímco v některých bitvách dokáže hráče potrápit chytrými tahy, jindy se chová iracionálně a zbytečně se vystavuje nebezpečí. To vede k situacím, kdy některé bitvy působí buď příliš snadně, nebo naopak frustrujícím způsobem obtížně. Diplomacie a vztahy mezi důstojníky sice nabízejí zajímavé možnosti, ale některé mechaniky jsou stále příliš zjednodušené a neumožňují hráčům detailněji ovlivnit politické dění.
Dalším problémem je občasná repetitivnost herních mechanismů. Po několika desítkách hodin hraní se mohou některé procesy stát monotónními, zejména pokud hráč opakuje podobné strategie. Přestože hra nabízí širokou škálu scénářů, určité aspekty řízení říše se mohou po čase zdát mechanické a předvídatelné. Pokud by vývojáři přidali větší variabilitu událostí a možností v pozdějších fázích hry, celkový dojem by byl ještě lepší.
A největším problémem, terminus technikus, je čas. Tohle není hra na pár desítek hodin, ale stovky. Než se vám povede vůbec něco udělat, máte čtyřicet hodin v čudu a vlastně se může stát, že jste stále zaseknutí na jednom jediném místě. Pokud máte rádi hardcore strategie, tohle je ono. Nekonečně variability, super. Ale jestli máte omezený čas na pár hodin hraní denně, tohle není počin pro vás.
Romance of the Three Kingdoms 8 Remake je ambiciózní návrat klasiky, který zachovává kouzlo originálu a zároveň přidává modernizovanou prezentaci a herní prvky. Nabízí rozsáhlý strategický systém, velké množství postav a komplexní mechaniky, které ocení především fanoušci historických strategií. Přesto má hra své nedostatky – některé mechaniky působí zastarale, umělá inteligence není vždy optimální a soubojový systém může být místy frustrující. Jako remake se ale jedná o kvalitní titul, jenž si zaslouží pozornost. Jen počítejte s tím, že se hra nedá naučit za pár hodin, ale musíte jí stovky obětovat, a kdo ví, třeba si nakonec na ten trůn ve třech královstvích sednete. Hlavně ať tam není Cchao Cchao nebo Tung Čuo, ti dva jsou fakt neřádi.