ROG Carnyx - Cover

ROG Carnyx – herní mikrofon nejen pro hráče

2. 10. 2024
Zdroj náhledu: Asus

Setkal se s tím patrně již každý. Hrajete s kamarády nebo se snažíte komunikovat, případně nahrát zvukový záznam (někteří i zpívat), ale mikrofon nefunguje. V lepším případě jste slyšet potichu, v horším vás ostatní neslyší nebo je zvuk plný šumu a okolního ruchu. Tato situace o to více zabolí, když hrajete a chcete vynadat vašemu spoluhráči, že to zvoral a umřeli jste opět kvůli němu. Dnes pro vás máme recenzi herního mikrofonu ASUS ROG Carnyx, s nímž budete moci řvát, nadávat a komandovat své spoluhráče, kteří se již nebudou moci vymlouvat na to, že vás neslyší.

V jednoduchosti je síla

Společnost ASUS a její prémiová značka ROG, tedy Republic of Gamers, je známá svou specializací na hráče, kteří nemají problém v touze pořídit si pokud možno nejlepší vybavení sáhnout hluboko do peněženky. Již poměrně dlouhou dobu je považována za spolehlivou garanci kvality. V nedávné době jsme vám přinesli recenzi herních sluchátek ROG Delta S Core, která jsou skvělou volbou pro všechny, kteří vyhledávají sluchátka s vysokou kvalitou zvuku, pohodlným designem a univerzální kompatibilitou s různými zařízeními.

ASUS ROG Carnyx zaujme již na první pohled svým vzhledem. Jak je tomu zvykem, začnu nejdříve u krabice a balení. Krabice je standardně černá a je na ní logo ROG s nápisem ROG Carnyx. Na zadní straně najdete stručný popis produktu. Mezi uvedenými základními informacemi je zmíněno i barevné provedení mikrofonu – můžete si vybrat mezi matně černým anebo jako v našem případě sněhově bílým. V tomto ohledu je nutné mít na paměti, že bílé věci jsou náchylné na vyblednutí a po čase mohou zežloutnout, na černých pak uvidíte každičké smítko prachu.

Samotné tělo mikrofonu je vyrobeno převážně z hladkého tvrdého plastu ve tvaru válce. Na čelní straně je vyraženo logo ROG. Další prvek, kterého si můžete všimnout, je elegantně zpracovaná drátěná síťka s motivem trojúhelníků, která může svítit na základě vámi zvoleného RGB podsvícení. K nastavení podsvícení se ještě dostanu, ale nebudu vás napínat, ano, slouží k tomu software Armory Crate.

Pod touto síťkou a nad logem se nachází multifunkční knoflík pro nastavení hlasitosti spolu se třemi LED indikátory. Tyto indikátory označují, zda je aktivní vysokofrekvenční filtr, zda nastavení ovlivní aktuální úroveň zvuku při nahrávání, a samozřejmě také hlasitost audio konektoru na zadní straně. Multifunkční knoflík můžete kromě otáčení také stisknout, čímž střídáte režimy nebo vypnete vysokofrekvenční filtr. Vysokofrekvenční filtr pomáhá blokovat rušivé zvuky pod určitou frekvenční hranicí, a tudíž je velmi užitečný.

Na horní straně hladkého provedení naleznete dotykové tlačítko, které slouží k rychlému intuitivnímu ztlumení mikrofonu. Ztlumení mikrofonu přes toto tlačítko je indikováno změnou RGB osvětlení na jasně červené, což považuji za povedený informativní prvek. I když tlačítko reaguje dobře, při rychlém opakovaném doteku mohou nastat různé prodlevy.

Technické parametry

Nyní jsme si tedy Carnyx v rychlosti představili. Než se vrhneme na hlubší popis, sluší se říci si něco o technických parametrech.

Citlivost mikrofonu:
Frekvenční charakteristika mikrofonu:
Osvětlení:
Aura Sync:
Hmotnost:
Kabel:
Vzorkovací frekvence:
Bit rate:
Max SPL:
Cena:

–37 dB ±3 dB (0 dB = 1 V/Pa, at 1 KHz)
20 Hz – 20 000 Hz
RGB
Ano
plast
USB-A do USB-C (3 m v balení)
192 KHz
24-bit
120 dB
Cca 4700–5000 kč

Rozměry jsou trochu větší a mikrofon je náročnější na prostor. A to je určitým způsobem i jedna z jeho nevýhod. Pokud máte skromnější prostory a nedisponujete šikovně umístěným mikrofonním ramenem, bude vám Carnyx s největší pravděpodobností překážet. Mikrofon má oficiální rozměry 119 mm (šířka), 252 mm (výška) a 132 mm (hloubka). Základ bez stojanu měří 218 mm, je to tedy opravdu pořádný macek, čemuž nasvědčuje i hmotnost 634 g, se stojanem 702 g. Mikrofon je na podstavci uchycen technikou shock mount, která by měla odfiltrovat lehké otřesy a vibrace. Stojan má širokou základnu, což přispívá ke stabilitě mikrofonu i při náklonech. Ty jsou poměrně omezené, tedy konkrétně jen dopředu a dozadu. U mikrofonu s touto cenovkou bych ale přece jenom čekal trochu více variability.

Pokud byste se rozhodli stojan nepoužívat, je možné jej na spodní straně mikrofonu odejmout a přes standardní závit uchytit na rameno nebo husí krk. Konektivita k zařízení je zahrnuta formou tlustého opleteného kabelu USB-A to USB-C, který má tři metry.

Co vlastně ROG Carnyx nabízí?

Výše zmíněné technické parametry leccos napoví, ale co vlastně Carnyx náročným uživatelům nabízí v porovnání s konkurencí? Přece jen se bavíme se o mikrofonu, který stojí bezmála pět tisíc korun.

Carnyx je dle popisu kardioidní kondenzátorový herní mikrofon, který je vybaven 25mm kondenzátorovou kapslí studiové kvality, vzorkovací frekvencí 192 kHz / 24 bitů, vysokofrekvenčním filtrem, integrovaným pop filtrem, prémiovým kovovým držákem a osvětlením ASUS Aura Sync RGB. Zmíněné označení „kardioidní“ pak není jen do větru. Kardioidní polární vzorek zdůrazňuje vstupy zvuků z  čelní části a minimalizuje zachycení zvuku ze stran a zezadu. Opět jde o něco, co ocení hlavně streameři a tvůrci audio obsahu.

Kondenzátorová kapsle o průměru 25 mm nabízí bohaté a teplé vokální tóny. To v praxi znamená, že ve srovnání se standardními mikrofony má Carnyx lepší výkon při nízkých frekvencích a zachycuje bohaté zbarvení hlasu. V tomto ohledu je rozdíl oproti levnějším mikrofonům opravdu znatelný.

Vzorkovací frekvence 192 kHz / 24 bit přináší extrémně detailní zvuk s vysokým rozlišením. Toto specifikum zajišťuje poměrně věrnou reprodukci zvuku reflektující každou nuanci hlasového projevu, včetně různých vad. V laickém slova smyslu, to, co ze sebe vyprodukujete, bude se vším všudy věrně přeneseno. 

Přichází řeč na zmíněný vysokofrekvenční filtr a integrovaný pop filtr. Díky těmto pomocníkům dochází ke značnému potlačení nežádoucích zvuků v pozadí s frekvencí pod 80 Hz. Jde o různé dunění, hučení, případně pocit, „ztraceného hlasu“ z dálky. Naopak napomáhá k vyniknutí hlasu v prostoru. Pop filtr je vyroben z pěny a síťoviny, aby se zabránilo plozivním zvukům při používání mikrofonu zblízka.

Mikrofon můžete používat ihned po zapojení. Prakticky jej stačí jen zapnout. Pokud však chcete změnit RGB nebo si pohrát hlouběji s nastavením a ovlivnit například šumovou bránu nebo zapnout vysokopropustný filtr, budete potřebovat Armory Crate. Šumová brána redukuje šum o nízké úrovni signálu, který se nejvíce projevuje, když nemluvíte. Když se rozhodnete mluvit, pomáhá vám vysokopropustný filtr, který ztlumí nebo zcela vyneguje, lidově řečeno „usekne“, zvuky o nízké frekvenci. To funguje při potlačení nechtěných zvuků z okolí, jako je třeba bzučení ventilátoru u PC nebo ruchy vydávané domácími mazlíčky. Bohužel chybí možnost nastavit si ekvalizér. Místo toho AC nabízí tři přednastavené  profily. Naopak nechybí funkce na nastavení vstupu a výstupu, vzorkovací frekvence, bitové hloubky a možnost aktivovat side tone, což je odposlech vlastního hlasu bez úprav. A nakonec je možné nastavit RGB podsvícení. V určitém kontextu je software funkční ale nabízí poměrně málo funkcí, které nelze ovládat přímo na zařízení. Bohužel se mi při testování několikrát stalo, že Armory Crate přestal pracovat nebo se některé funkce jednoduše „zasekly“. Software je tak bohužel stále jeden zásadní nedostatek u výrobků ASUS. Není vyloženě špatný, ale pokud jde o ovládání a funkce, hvězdných výšin zrovna nedosahuje.

ASUS ROG Carnyx je jednoznačně kvalitní mikrofon, který dokáže uspokojit zapálené hráče, streamery i tvůrce audio obsahu. Vyšší cena odpovídá tomu, že se jedná o high-tech zařízení, které je vhodné pro náročné uživatele. Kvalitní zpracování spolu s vynikajícím záznamovým výkonem je znát a v tomto ohledu budete rozhodně spokojeni. Jen je nutné počítat s dostatečným prostorem a případně si dokoupit ještě rameno nebo husí krk.

Klady
  • čistý záznam zvuku ve vysoké kvalitě
  • robustní stojan
  • intuitivní a jednoduché ovládání
  • možnost okamžitého použití
  • design a RGB osvětlení
  • konektor pro sluchátka
  • tlačítko pro ztlumení zvuku
  • silný opletený kabel
Zápory
  • software
  • omezené možnosti poloh stojanu
  • nutné brát v potaz rozměry, což může někomu vadit
0.0

Doporučujeme

Petr Polák

Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.