Magií obdařený temný pán se rozhodl zničit svět a hrdina se mu v tom pokusí zabránit. Pokud máte pocit, že jste tuhle větu již někdy četli, nemýlíte se. Tato premisa je totiž jednou z těch vůbec nejčastějších, alespoň co se žánru fantasy týče. Avšak nejen premisou živ je příběh. Skvělý mistr pera dokáže toto zasazení vzít a napsat strhující titul, který vás přiková do židle. A je úplně jedno, zda se s temnými pány chystajícími se zničit svět setkáváte poprvé, nebo popadesáté. Jak se to autorům podařilo s komiksovou sérií Kletba?
Autor
Kresba
Vydavatel
Série
Překlad
Žánr
Počet stran
Tisk
Vazba
Rozměry
Rok a měsíc vydání
ISBN
Vydání
Charles Soule
Ryan Browne
Mighty Boys
Fabula
Filip Štěpánek
fantasy
768
barevný
vázaná
170 × 260 × 55 mm
prosinec 2023
978-80-907931-9-4
první
Pořádný špalek
Kletba (v originále Curse Words) je komiksová série vycházející v letech 2017–2019 pod křídly Image Comics. Vytvořili ji autor Charles Soule s ilustrátorem Ryanem Brownem. V naší recenzi na Osm miliard přání se můžete podívat, že jejich další spolupráce, kterou stejně jako Kletbu v češtině vydalo nakladatelství Mighty Boys, se nám moc líbila. Proto jsme od Kletby očekávali opravdu mnoho.
Po obdržení recenzního titulu jsem si myslela, že mi zřejmě omylem poslali komiksy dva. Ale kdepak. To jen Mighty Boys Kletbu vydali jako jeden krásný velký špalek zvíci téměř 800 stran a vážící přibližně 2,5 kg. Tedy zhruba tolik jako malá kočka. Kniha je to naprosto nádherná. Obzvlášť oceňuji, že papír a tisk, který v Mighty Boys používají, se neleskne, je velice příjemný na omak a hlavně na něm nezůstávají otisky prstů. Stránky komiksu tak i po přečtení vypadají jako nové.
Úžasná produkce komiksu má jen jednu negativní stránku. Obtížně se komiks čte. Je tak těžký, že pokud nejste silný kulturista, držet ho při čtení v rukách je nad vaše síly. Při položení na stůl nebo na postel váha stránek hodně působí na vazbu a ta se mi začala nepříjemně boulit směrem ven. Ačkoliv v knihovně Kletba vypadá úžasně, pro snazší čtení bych byla raději, kdyby byla rozdělena do dvou svazků.
Zdroj: Mighty Boys
Svět plný svobody
Představte si, že vedle našeho světa existuje jiný, zvaný Dutosvět. Funguje v něm magie a jsou v něm víly, cherubíni, veselí opilí žabáci a spousta dalších kouzelných bytostí. Kdysi to byl hotový ráj, jenže pak se něco pokazilo a Dutosvětu začal vládnout temný pán jménem Sizzajee. Ten Dutosvět změnil k nepoznání. Udělal z něj ohavné místo, kde se magie a kouzelníků každý bojí, inteligentní bytosti jsou zotročeny, nemilosrdně masově vražděny a používány jako základ jídelníčku na pravidelném Masofestu.
Na svojí straně má Sizzajee svoji devítku, skupinu čarodějů, z nichž každý vládne jiné formě magie. A ten nejsilnější a zároveň morálně nejhorší z nich, namyšlený masový vrah Čarod, je poslán do našeho světa, aby jej zničil. Možná si říkáte, proč. Odpověď dostanete, jen si musíte na tento dějový zvrat trochu počkat. Pro začátek příběhu to však není důležité. Čarod je zkrátka vyslán, aby zničil náš svět. Vytvořit takové kouzlo však chvíli trvá, a v průběhu několika dní, které do seslání kouzla zbývají, se Čarodovým průvodcem po našem světě stane Sizzajeeho předsunutá hlídka, mluvící potkan jménem Margaret. Díky tomu Čarod zjistí, že náš svět je plný svobody a krásy, která Dutosvětu zoufale chybí. Rozhodne se jej tedy nezničit a místo toho začne vydělávat jako nájemný čaroděj. Snad to nebudete brát jako spoiler, ale Sizzajee tuto zradu nehodlá nechat jen tak.
Kontrast mezi naším světem a Dutosvětem je zřejmě nejsilnější stránkou knihy. Náš svět je v ní vykreslen jako hezké klidné místo, kde si lidé i přes svoji sobeckost stále jsou schopni pomáhat a milovat. Naopak Dutosvět je místem, kde láska a soucit jsou na seznamu zakázaných slov. Ačkoliv v něm čtenář nalezne všechny prvky typické pro fantasy příběhy, jsou zcela pokřivené a ukázané jen v tom nejhorším světle. Ani se nedivíte Čarodovi (a dalším), že z toho světa chtějí uniknout.
Čaroděj Čarod a ti další
Autorovi se podařilo vytvořit skupinu velmi sympatických hrdinů, kterým budete fandit. A i záporáci, ačkoliv jejich pohnutky se pohybují od těch pochopitelných až po naprosto psychopatické, jsou skvělí a čtení o nich si budete užívat. S trochou studu, že se vám něco takového líbí. Hlavní hrdina příběhu Čarod je fakt velkej šmejd, ale stejně mu chcete fandit. Jeho upřímná snaha se zlepšit je hrozně sympatická. Jenže změnit se je těžké, a tak v krizi stále často řeší problémy „po čarodsku“. Ale i my lidé často nedokážeme tu svoji špatnou stránku vypnout a v krizi jako první útočíme, teprve poté řešíme následky svých činů. Jak by to mohl zvládnout někdo, kdo za celý svůj život poznal jen násilí a boj o moc?
Příběh Kletby se rozkládá na opravdu mnoha stranách a setkáte se tak v něm v celou řadou vedlejších postav. Cesta mnoha z nich je napsána velice zábavně a především uvěřitelně. Celý příběh agenta Interpolu Jacquese Zacquese je skvělý a coby rodiče mě z něj bolelo u srdce.
Jiné postavy se naopak mění a vyvíjí až příliš snadno, jako mávnutím kouzelného proutku. Často stačí jen jedna konverzace a ze zavilých nepřátel nebo naprostých cizinců jsou najednou ti největší spojenci. Některé postavy se pak objeví znenadání bez jakýchkoliv předchozích indicií a na můj vkus až příliš nelogicky vzhledem k příběhu. A stejně znenadání, jako se objevily, tak také zmizí. I vysvětlení tajemného 0–1–1 Margaret bylo jen velmi povrchní a vůbec mě neuspokojilo.
Zdroj: Mighty Boys
Ďábel se skrývá v detailech
Již u Osmi miliard přání jsem se rozplývala nad schopnostmi ilustrátora Ryana Browneho, a nejinak je tomu i v případě Kletby. Vizuální stránka je skvělá, a to i přesto, nebo možná právě proto, že ilustrátor nešetří tolik s krví. Pořád je ale mnohem umírněnější v nechutnostech než jiní dnešní ilustrátoři. Navíc je Ryan Browne mistrem více či méně nenápadných detailů. Od různých informací schovaných mezi panely přes hru s kompozicí a magickými obálkami až po hříčky a vtípky jen tak mimoděk schované mezi obrazy. Dokonalé.
Překlad knihy je velice zdařilý a je vidět, že v Mighty Boys si na něm dali opravdu záležet. Mrzí mě jen, že některé postavy (Čarod, Oranžáda) se překladu jména dočkaly, zatímco jiné, jejichž jméno také něco znamená (Ruby Stitch), nikoliv. A je škoda, že nedošlo k překladu citoslovcí, kterých je na panelech opravdu mnoho.
Mnoho dějových linek, málo bonusů
Na osmi stech stranách komiksu se rozkládá epický příběh boje za lásku a svobodu. Rozsah je to opravdu velký, otázkou však je, zda byl potřeba. Ačkoliv mě příběh jako celek bavil velice, některé dějové linky mi v knize přišly zcela zbytečné. I rozsáhlý epilog je podle mého názoru něco, co si autoři mohli odpustit, příběh fungoval krásně i bez něj.
Také mě mrzelo, že v knize nebyly žádné bonusy. U Osmi miliard přání byly skvělé, dlouhé tak akorát a s autorskými vsuvkami, které mi pomohly si všimnout dalších a dalších detailů. V Kletbě není vůbec nic, jen několik obálek a jednostránkové představení autorů.
Kletba je epickým komiksem o boji za záchranu světa, za lásku a za svobodu. Autoři představují magický svět s nádherně pokřiveným pohledem na všechna známá fantasy klišé. Vedle něj pak stojí ten náš, který přišel zničit zlý čaroděj, jenže místo zničení se na něm rozhodne podnikat. V Kletbě naleznete skvělý příběh s úžasnými ilustracemi, výborně napsanými postavami a řadou zábavných detailů. To vše v nádherně produkované knize o osmi set stranách. Bohužel ale trpí přílišnou délkou. Některé dějové linie si autoři mohli odpustit, a kvůli její váze je fyzicky obtížné ji pohodlně číst.