Herní plánek do jedné ruky, fixu do druhé a jde se plánovat budování fungující veřejné dopravy. Pokud jste jako já a děsí vás už jenom pomyšlení na kreslení, nemáte se čeho bát. V Railroad Ink – Azurově modrá edice od vydavatelství Albi se nehodnotí vaše umělecké schopnosti (i když umět nakreslit silnici a koleje by bylo fajn), ale vaše schopnost poprat se s jednotlivými částmi dálnice a železnice tak, aby na konci vytvořily co nejlépe bodově hodnocenou dopravní síť.
Jdeme rozbalovat!
V krabici najdeme šest herních plánků, do kterých budeme zakreslovat tratě, šest mazacích fixů a osm kostek (čtyři pro základní hru a čtyři pro rozšíření). Herní plánky jsou z odolného materiálu a kreslit do nich je větší zábava, než by se dalo čekat. Součástí krabice jsou také pravidla, která novým hráčům vysvětlíte během pěti minut. Pokud hledáte hru, kterou byste si zahráli už s trochu staršími dětmi, Railroad Ink – Azurově modrá edice může být to pravé ořechové. Autory hry lze taky jedině pochválit za to, že relativně malou krabici nabouchali spoustou obsahu za relativně nízkou cenu.
Jdeme hrát!
Herní kolo se skládá prakticky jen ze dvou kroků. Nejprve hodíme čtyřmi kostkami, na kterých nám padnou obrázky různě točitých silnic, železnic, stanic a mostů. Ve druhém kroce všichni hráči začnou kreslit obrázky, které padly na kostkách, do svého herního plánku, a to tak, aby získali co největší počet bodů. Svoji trať můžete před protihráči schovat, ale větší zábava je sledovat, jak se soupeři se „stavbou“ poperou. A to je vlastně vše. Autoři vsadili na princip, že v jednoduchosti je síla, a pokud chce hráč hru složitější, může si zahrát některé z rozšíření. Těch je k dostání již celá řada, kdy součástí balení Railroad Ink – Azurově modrá edice jsou dvě.
Získat body potřebné k vítězství je však podstatně těžší, než by se mohlo zdát. Vaším cílem bude zejména propojit jednotlivé „vjezdy“, které se nacházejí po obvodu herní plochy. Ty jsou tvořeny buďto kolejemi, nebo silnicemi, a vaším úkolem bude vytvořit mezi nimi propojenou a funkční síť. Čím více vjezdů propojíte, tím více bodů získáte. Railroad Ink – Azurově modrá edice je ale přece jen zčásti kostková hra, a pokud vám kostky nebudou padat, u stavění se pěkně zapotíte. Ve hře jsou kromě propojení vjezdů i další způsoby, jak získat body, například body za vaši nejdelší silnici nebo za využití středových polí plánku. Dopravní síť ale přece jen nemůžete stavět, jak se vám zrovna zlíbí, protože za každou nedokončenou silnici či dálnici obdržíte minusové body.
Jak jsme již uvedli výše, Railroad Ink – Azurově modrá edice obsahuje dvě rozšíření. Každé z nich je představováno dvěma kostkami v herní krabici, kdy tematicky k modré barvě se jedná o rozšíření „Řeky“ a „Jezera“. Rozšíření můžete do hry přidat vždy pouze jedno. Při zapojení rozšíření se počet herních kol sníží ze sedmi na šest, házet však budete dvěma novými kostkami. Na těch najdete obrázky různě spletitých řek, jezer a přístavů, která můžete, ale nemusíte na svou herní desku zakreslit. Pokud už vás základní hra omrzela, tímto způsobem do hry zapojíte novou výzvu, která zásadně mění základní herní mechaniky.
Deskovka pro jednoho?
A jak funguje hra více hráčů? No vlastně nijak. Všichni hráči, ať už jste dva nebo je vás šest, staví tratě, které na kostkách padly na začátku kola. S ostatními hráči si na závěr pouze porovnáte počet bodů, ale žádné jejich zapojení do hry bohužel neexistuje. Dalo by se tedy říct, že pokud budete chtít hrát sami, váš herní zážitek to nijak významně neovlivní. Ačkoli pro někoho určitě může být výhodou, že si může plnohodnotně zahrát i úplně sám, u deskové hry je absence zapojení ostatních hráčů vážně na škodu.
Pokud vás hra zaujala, můžete k ní přikoupit i další rozšíření, mezi která patří například Railroad Ink – Ohnivě rudá edice, Railroad Ink Challenge: Lush Green Edition nebo Railroad Ink Challenge: Shining Yellow Edition.
Railroad Ink – Azurově modrá edice je příjemná hra zahrnující házení kostkou a zakreslování dopravní sítě přímo do herního plánu. Dokáže vás na pořádnou chvíli zabavit a vzhledem k nepříliš složitým pravidlům je vhodná jak pro dospělé, tak pro děti. Hlavní nevýhodou je minimální interakce mezi hráči, kteří si mohou v závěru pouze porovnat dosažený počet bodů, ale nemohou žádným způsobem vzájemně ovlivňovat svou hru.
Recenzi pro Gaming Professors napsal Marek Varmuža.