Procesory Intel 13. generace tady máme již od roku 2022 a 14. generaci od roku 2023. Tyto procesory s kódovým označením Raptor Lake jsou momentálně nejnovějšími desktopovými kousky od modrého týmu, a nabízejí tedy nejnovější technologie s brutálním výkonem.
Dlouhodobě je Intel jedničkou na trhu, nejen procesorů do normálních stolních počítačů, ale i do laptopů či serverů. Během uplynulých několika měsíců se však internetem začaly šířit informace, že vlajkové lodě Intelu, i9-13900K a i9-14900K, mají problémy se stabilitou. Uživatelé po celém světě na všech různých platformách se dělí o své zkušenosti.
Příčina problému
Intel momentálně pracuje na nalezení a odstranění všech příčin těchto problémů. Podle webu Wccftech pouze 5 z 10 procesorů Intel i9-13900K a pouze 2 z 10 procesorů i9-14900K, jsou schopny fungovat stabilně ve výchozím nastavení bez nutnosti ručně nastavovat hodnoty v BIOSu.
Důvod těchto problémů se stabilitou je komplexní a zatím ne zcela objasněný. Za hlavní faktor se považovala chyba v algoritmu eTVB (Enhanced Thermal Velocity Boost), která způsobuje nadměrné zvýšení napětí a frekvence při určitých teplotách, což vede k přehřívání a následné nestabilitě systému. Intel potvrdil, že tento bug není hlavní příčinou nestability, ale je jedním z přispívajících faktorů. Společnost vydala aktualizace mikrokódu a BIOSu, které tento problém řeší. Navíc se zjistilo, že některé základní desky mají příliš agresivní nastavení výkonu a napětí, což také přispívá k nestabilitě.
Řešení a prevence
Intel uvedl, že vyvíjí nové mikrokódové aktualizace a Baseline profily pro správu výkonu, které by měly pomoci řešit eTVB bug, a společně s výrobci základních desek pracují na vydání nových BIOS aktualizací. Uživatelům se doporučovalo pravidelně sledovat dostupnost těchto aktualizací a aplikovat je co nejdříve. Intelem byly také poskytnuty podrobné specifikace a kroky pro manuální nastavení, což může být složitější pro méně zkušené uživatele, ale byla to alternativní cesta k řešení těchto problémů.
Oxidace vrstvy via
Hardwarový kanál Gamer’s Nexus přišel s informací, podle níž by stabilitu u procesorů mohl způsobovat výrobní defekt, způsobující předčasnou oxidaci určité vrstvy spojující části procesoru, což mohlo mít vliv na stabilitu. Intel ve svém prohlášení z 22. 7. uvedl, že skutečně řešil tento problém, ale že byl vyřešen již v roce 2023, tudíž se netýká nových procesorů.
Nový chystaný mikrokód
Za hlavní příčinu (root cause) Intel v tomtéž prohlášení označil opět nesprávný algoritmus, který má způsobovat zvýšení napětí skrze to, že procesor si žádá nesprávné napětí. Zároveň oznámil, že cílí na vydání nového mikrokódu v polovině srpna. Mikrokód ovšem bude muset být distribuován výrobcům desek a teprve poté jej budou uživatelé moci použít, a to aktualizací BIOSu.
Dopady na postižené procesory
Nestabilním procesorům hrozí degradace či rovnou permanentní poškození, které může mít nadále vliv na jeho výkon, spolehlivost, spotřebu či stabilitu. Intel údajně na tyto postižené procesory uznává reklamaci, ačkoliv někteří uživatelé tvrdí opak.
Dopady na uživatele
Nestabilní procesor, kterému musíme ručně omezovat výkon, za více než 15 tisíc korun, je pro mě naprosto nepřijatelný. Platíme-li za CPU takovou sumu, očekáváme bezproblémový chod se špičkovým výkonem, a ne padání programů, systému a vyskakování BSOD (blue screen of death).
Není to poprvé, co si Intel hází sám klacky pod nohy a nahrává tak svému soupeři v podobě červeného týmu AMD. Pokud tedy vlastníte některý z těchto procesorů, velice doporučuji tuto problematiku sledovat a pozorně kontrolovat nejnovější aktualizace od Intelu.
Článek pro Gaming Professors napsali František Dopita a Zdeněk Samec.