Společnost Valve představila novou funkci Nahrávky v rámci služby Steam, díky které mají hráči možnost zaznamenávat své herní výkony a nebudou k tomu potřebovat žádnou další aplikaci. Vše je tedy dostupné pohodlně přímo v aplikaci Steam, a to i ve verzi pro Steam Deck.
Samo Valve o Nahrávkách mluví jako o jednoduchém systému pro nahrávání a sdílení videí z hraní. Nabízí však řadu zajímavých funkcí, a to i přes fakt, že se jedná o beta verzi. Při nahrávání lze volit ze dvou režimů. Nahrávání na pozadí spustí nahrávání ve chvíli, kdy zapnete hru, a zaznamenává automaticky veškeré záběry ze hry. V tomto režimu systému přidělíte určitý prostor na disku, který budou videa neustále přepisovat. Valve udává jako příklad dvouhodinové video ve vysoké kvalitě, které na disku zabere necelých 11 GB. Nahrávání na vyžádání je rozdílné v tom, že zapnutí a vypnutí nahrávání si určíte sami stisknutím klávesové zkratky.
Další funkcí je časová osa. Každá hra, která podporuje překrytí služby Steam, automaticky podporuje i časovou osu. Díky ní máte možnost okamžitě přetáčet aktuální nahrávku a analyzovat svou herní strategii. Na časovou osu navazuje další funkce, kterou jsou značky událostí. Tyto značky se dělí na dva typy, uživatelské a herní. Uživatelské značky si můžete na časovou osu přidávat sami. Ty herní na časovou osu vloží sama hra, pokud do ní vývojáři implementují příslušné API. Označeny tak budou zásadní a zajímavé okamžiky z vašeho gameplaye. Pomocí těchto značek se následně můžete rychle pohybovat ve vašem záznamu.
Ze svých záznamů si nakonec můžete sestříhat vlastní klipy, a to přímo skrze funkci Nahrávky. Tyto klipy lze pak jednoduše exportovat do formátu MP4 a sdílet. Sdílení je možné pomocí odkazu či přímo do jiného zařízení, a to jak skrze mobilní aplikaci Steam, tak například ze Steam Decku do PC. Na konzoli Steam Deck se tak konečně objevuje nativní aplikace pro nahrávání obrazovky.
Novou funkci Steam Nahrávky je možné používat již nyní. Jediné, co pro to musíte udělat, je povolení účasti na beta verzi klienta v nastavení klienta služby Steam. Majitelé moderních grafických karet AMD a Nvidia se nemusí bát ani sníženého výkonu při hraní v průběhu nahrávání, protože je využíván HW video decoder přímo v grafické kartě, a tak jsou minimalizovány nároky na procesor.
Pro více informací navštivte stránky platformy Steam.
Novinku pro Gaming Professors napsal Matěj Kupský.
Zdroj: store.steampowered.com