Legendární internetový mem otevírá naši recenzi strategie Power to the People. Zpátky do roku 2014 jsme se tímto vtípkem nevrátili jen tak náhodou. Do knihovny na Steamu nám totiž přistála elektřinou nabitá hra, kde si zahrajeme na elektrického inženýra. Tenhle pojem jsem si teď vymyslel, tak doufám, že nejsem daleko od reality. Co si tedy pro nás vývojář Hermes Interactive připravil? To nám poví dnešní recenze.
Vítejte, pane elektrikáři
Po zapnutí hry a zhlédnutí loga výše zmíněného nezávislého vývojářského studia Rhombico Games na vás vyběhne úvodní menu, kde v pozadí koukáte na graficky jednoduché městečko a po levé straně na vás vyskakují bílá tlačítka s různými nápisy. Celé vizuální zpracování je velice jednoduché a nijak extra okouzlivé. Právě zmiňovaná tlačítka vám prozrazují, že se ve hře nepotkáte s multiplayerovým hraním. Dostupné možnosti hraní se rozdělily na tři skupiny: týdenní challenge, sandbox a hlavní kampaň, na které je Power to the People postavena. V týdenní challengi máte splnit specifický úkol, za který dostanete patřičnou odměnu. V sandboxu si hru můžete libovolně modifikovat a vytvořit tak svůj vysněný level. Při vstupu do hlavní kampaně se vám ukáže zeměkoule s různými lokalitami, které představují rozdílné levely. Každý level má svá specifika a je rozdělen do tří úrovní podle náročnosti.
Nestav sluneční elektrárnu v období polární noci
Power to the People je ve své podstatě velmi jednoduchá hra. V postavě hlavního inženýra se vám naskytují různé možnosti elektrického stavění a musíte rozumně postavit městskou elektrickou síť, abyste uspokojili místní obyvatelstvo a co nejvíc si nacpali kapsy. Hned v úvodu hraní je důležité sledování přírodních ukazatelů, abyste vybudovali ve slunečném Egyptě solární elektrárny, které ekologicky vyprodukují dostatek energie. Právě elektrárny jsou prvním krokem v budování elektrické infrastruktury. Jejich výběr je poměrně široký a každý region má i nějakou specifickou elektrárničku navíc. Výroba elektrické energie může probíhat za pomocí dieselových generátorů, uhlí, nafty, anebo se zaměříte na ekologické prvky v podobě elektráren slunečních, vodních, větrných či jaderných…
Tohle vypnu a město upadne do středověku
Vedle elektráren jste nuceni stavět i zbytek infrastruktury ve formě zásobárny elektrické energie a elektrické rozvodny, do kterých přichází silnoproud po kabelech s vysokým napětím. Z rozvodny se elektrická energie přesouvá po kabelech menšího napětí do domů spotřebitelů. Tyto kabelové trasy musíte samozřejmě rozumně rozmístit, aby byli všichni spokojeni. Ve výzkumném středisku vylepšujete všemožné prvky, které různě zefektivňují elektrický koloběh. Také máte i další možnosti, například jak silný proud chcete do oběhu pustit, kolik peněz si chcete půjčit, a jste i páni času. Všechno na elektrickém staveništi má své plusy i minusy a vše je třeba vyskládat tak, aby byl zákazník spokojen. Přetížení elektrického vedení vede ke zkratu, slabá elektrárna nevyrábí dostatek elektrické energie, a samozřejmě i mistr tesař se někdy utne a pak to jde celé do háje. Zákazník se s nedostatkem elektrické energie mění na demonstrující monstrum a vám nezbývá nic jiného než jen uznat porážku a hru začít nanovo.
Průměr průměrnosti
Když se zaměříme na negativa, hře jde jen těžko něco konkrétního vyčíst. Žádné velké nedostatky nás nepotkaly, bugy se nám vyhýbaly a herní zážitek nebyl ničím narušen. Jedinou stinnou stránkou je optimalizace hry. Power to the People se nestydí krást větší množství elektrické energie z vaší zástrčky a comp se při tom celkem zapotí. Z našeho úhlu pohledu si toho takto koncepčně jednoduchá hra bere až příliš. Průměr není překonán ani z té kladné stránky. Hra dlouhodobě nemá čím zaujmout a velice rychle upadnete do kolotoče stereotypu. Výjimkou v tomhle směru budou achievement hunteři, protože jde poměrně jednoduše získat achievementovou kompletku. Cena titulu je zřejmě přiměřená jeho vývoji, ne hernímu zážitku. Já osobně bych za něj víc než 5 € nedal. V konečném důsledku nejde o špatnou hru, ale něco zde chybí, co by jí dodalo větší šmrnc a chuť se k ní někdy vrátit.
Power to the People je elektřinou nabitá strategie, kde budujete elektrickou infrastrukturu, které by i ČEZ mohl závidět. Snažíte se uspokojit zákazníky a vydělat co nejvíce peněz. Jednoduchost je silnou stránkou hry a na krátký čas zabaví, i když nějak extra pozitivně nabité hraní to není. Jde spíše o průměrný herní zážitek, který nic nepokazil, ale ani nic mimořádného nepřinesl.