Paleo – desková hra

Paleo – přežijte v době kamenné

10. 10. 2023
 

Paleo je kooperativní desková hra, která vás přenese do paleolitu neboli starší doby kamenné. Hráči se starají o skupiny členů pravěkého kmene, kterým je potřeba každý den zajistit jejich potřeby, tedy sehnat dostatek jídla, obstarat nástroje, snažit se o pokrok a přežít tak všechny nástrahy v podobě špatného počasí, divokých zvířat či nepřátelských tlup. Deskovka je určena pro dva až čtyři hráče od deseti let. V českém jazyce si ji můžete užít díky vydavatelství Albi.

Paleo – desky
Paleo – karty

Kombinace herních karet do různých scénářů

Ve své podstatě je Paleo karetní hra doplněná několika deskami, žetony a dřevěnými surovinami. Součástí balení je patnáct sáčků pro rozdělení všech typů karet. Najdete tu základní balíček karet, který je součástí každé jednotlivé partie, dále karty pralidí, snů, nápadů a tajemství. Posledním typem karet jsou moduly. Těch je tu deset a na jejich kombinacích se základním balíčkem je předpřipraveno sedm scénářů pro kooperativní hraní. Moduly si dále můžete nad rámec scénářů kombinovat, jak chcete, a dokonce jsou přítomny i prázdné karty pro vytvoření vlastního modulu. Každý z modulů představuje specifické téma a nabízí tak mechanické změny a různé variace v taktice pro dosažení vítězství. Základní poučkou hry je si dopředu lícové strany karet neprohlížet, abyste nebyli ochuzeni o napínavá překvapení.

Stavba herního pole

Herní pole sestává z několika samostatných částí. První je stojan nápadů, který si musíte sami sestavit. Moje první myšlenka byla, cože, co to jako je? Nicméně po pečlivějším prozkoumání malého obrázku v návodu bylo složení jednoduché. Do stojanu se následně umisťují vybrané karty a žetony. Je to takový příjemný originální prvek navíc. Před stojan se pokládá deska hlavního tábora, kam se shromažďují veškeré suroviny vašeho kmene (maso, dřevo, kámen). Zároveň sem patří karty pralidí, snů a nápadů, které si na základě akčních karet lze lízat. Druhou deskou je divočina sloužící k odkládání použitých karet lícem nahoru a odhozených karet lícem dolů. Poslední deskou je pak díl noc, na kterém máte vyložené karty aktuálních misí, schované karty tajemství a zaznamenáváte si tu svůj postup či prohry.

Paleo – stojan s nápady
Paleo – sny

První, druhou, třetí, kterou kartu jen vybrat?

Každý hráč si na začátku vezme dvě náhodné karty pralidí. Pralidé mají určitý počet bodů života a také mohou mít různé schopnosti. Zručnost, síla a postřeh, tyto dovednosti budete potřebovat pro plnění požadavků různých karet. Ze základních karet a zvolených modulů se udělá jeden velký promíchaný balíček, který se rovnoměrně rozdělí mezi všechny spoluhráče. Hráči, přestože ovládají každý svou vlastní skupinku, tvoří dohromady jeden kmen. Cílem hry je spolupracovat a postupně získat pět dílků pravěké malby dříve, než se nasbírá pět lebek. Pokud dostanete pátou lebku, okamžitě jste prohráli. Paleo se rozděluje na hraní dvou fází: denní a noční. Denní fáze zahrnuje hraní karet ze zmíněného balíčku, a to následujícím způsobem.

Z rozdaného balíčku vidíte pouze rubové strany a z nejsvrchnějších tří si vyberete jednu, kterou následně otočíte a vyložíte. Zbylé dvě neodhalené ve stejném pořadí vrátíte zpět. Vzhled rubu může napovědět, co by tak mohla karta obsahovat. Rozeznávají se karty lesa, ve kterých lze ulovit zvěř či najít dřevo, karty řek se ziskem jídla a kůží, hory s kamenem nebo plápolající oheň domova poskytující možnost zisku nových členů tlupy, karty snů a nápadů. Některé karty kromě toho obsahují dodatečnou kresbu napovídající o něco víc. Jsou zde i karty s rudým rubem, jež značí nějaké nebezpečí, a pokud jej nevyřešíte, přijdete o body života. Nic, ale není zcela jisté, všude se může skrývat nebezpečí, a i karty nebezpečí můžete zvrátit ve svůj prospěch. Paleo tak sází na napětí a objevování.

Spolupráce je klíčová

Výběr a otočení karet probíhá u všech hráčů simultánně, lze se tedy i radit, co by tak nějak vašemu kmenu prospělo. Po odhalení máte zpravidla na výběr z několika možností, ze kterých si volíte právě jednu. Například otočím kartu lesa a mám tam Podrost. Na výběr mám možnost odhodit jednu kartu z balíčku a získat maso nebo odhodit dvě karty z balíčku a získat dřevo. U říční karty můžete například ulovit divočáka a získat tak tři masa a jednu kůži. Pro splnění vám ale nestačí už jen odhodit karty, je třeba mít i tři dovednosti boje. Ty však vaše skupinka nemá, a proto přichází na řadu ona nejvýraznější kooperativní interakční část mezi spoluhráči. Ostatní totiž na svých kartách mohou využít možnost pomoci, tedy odložit své karty, spojit síly a sečíst tak všechny dovednosti daných tlup.

Takto vykládáte a plníte karty, dokud vám balíček nedojde. Cílem denní fáze je do skončení balíčku získat pro kmen dostatek jídla tak, aby každý člověk měl jedno maso, plus splnit podmínky karet misí. Například vlastnit dodatečné jídlo a různé nástroje. Zároveň se během dne snažíte získat zmíněné malby. Ty se nacházejí na několika akčních kartách a klan musíte postupně zesílit, abyste jejich podmínky splnili. Pokud některý z vašich pralidí zemře, obdržíte jako kmen lebku, stejně tak dostanete lebku za každého, kdo nebyl po konci dni nasycen, a za nesplněnou kartu misí. Všechny tyto kroky denního zúčtování spadají do noční fáze. Po noční fázi se všechny karty znovu promíchají a nově rozdají.

Balíček se neustále mění

Když karty pro potřebu splnění podmínek akcí odhazujete, děláte to stále lícem dolů. Takto si vlastně v daném kole karty spálíte a promarníte jejich potenciální příležitost. Navíc pokud zahodíte červenou kartu nebezpečí, musíte si ubrat život. Hlavně na začátku tak vůbec nebudete vědět, co karty obsahovaly. S každým dalším kolem objevujete nové a nové karty, snažíte se sledovat, co mají ostatní, a následně si je i trochu zapamatovávat a v následujících kolech s tím pracovat. Například zjistíte, že v kartách nebezpečí je často k vyřešení potřeba určitý nástroj, tak jej preventivně sbíráte, nebo se ke splnění jiných akčních karet často objevuje určitá dovednost, proto se na ni zaměříte výrobou dalších nástrojů. Těch je ve hře třináct druhů, některé máte dostupné ihned, jiné musíte vyzkoumat nebo na ně narazit v akčních kartách. Poskytují vám různé atributy a schopnosti navíc. Nikdy ale přesně nevíte, co vám padne. Také většinu lovných karet, za kterých získáváte nejvíce masa a případně i chtěnou malbu, je nutné je odhodit na hřbitov – jsou na jedno použití a do balíčku se už nevrací. Mohou vám tak postupně docházet zdroje.

Scénáře jsou poskládány od lehkých přes střední, těžké až po smrtící obtížnost. Nicméně i u lehkého scénáře se vám může stát, že si na začátku vylosujete ne moc zručné pralidi, a než se rozrostete, budete muset začít znovu. Přestože Paleo díky různému každodennímu míchání a odlišným modulům nabízí nekonečné množství rozdílných her, první průchody jsou vždy nejlepší. Přece jen je základní balíček pořád stejný a při častějším hraní si osvojíte i konkrétní karty v modulech a už tak nějak budete vědět, co za výzvu se před vámi může zjevit. Co se týká příběhu, každý modul/scénář obsahuje určité karty tajemství, které se odhalují na základě vašich rozhodnutí a tvoří jednoduchý příběh. Zbytek si můžete dotvářet sami na základě odhalovaných karet. Odhalování karet tajemství je to nejnapínavější. Dozvídáte se výsledek a nevíte, zda jste učinili správné rozhodnutí. Jakmile si je jednou odhalíte, už si je budete pamatovat a můžete testovat jedině nové hráče.

Pokud hledáte tematickou dobře navrženou kooperativní deskovou hru, Paleo je sázka na jistotu. Bezproblémově integruje téma, mechaniky a přístupná pravidla s taktickou hloubkou. Hra je svižná a rozhodnutí přesto zajímavá. Dostáváte pocit svobody jednání a lákavý prvek neznáma. Díky neustále se měnícímu balíčku má vysokou znovuhratelnost a udržuje napětí. Příběh vzniká přirozeně a kooperativní prvky jsou mimořádné. Pro úspěch je zcela zásadní, aby všichni hráči společně interagovali na maximalizaci společných výsledků. 

Klady
  • napětí při odhalování karet
  • znovuhratelnost
  • výrazný důraz na spolupráci
  • přístupná pravidla
Zápory
  • občas opravdu máte smůlu
Infobox
  • Autor Peter Rustemeyer
  • Vydavatel Hans im Glück
  • Distributor Albi
0.0

Doporučujeme

Vizuál

Interakce

Mozkovar index

Znovuhratelnost

Téma

Zpracování

Marcela Grázová

Její první herní zkušeností byl pravděpodobně Tetris, avšak v dětství milovala strategické hry a online FPS, či MMO. Nyní už hraje jen singleplayer a díky recenzím objevila široké spektrum zábavných indie her, nad kterými dříve spíše ohrnovala nos. Vystudovaný farmaceut, milovník fantasy & sci-fi knížek a seriálů, náruživý cestovatel a motorkář.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.