V dnešní době není snad nikoho, kdo by neznal známý a úspěšný titul Euro Truck Simulator 2 od českého vývojářského studia SCS Software. Ten je tu s námi již skoro 10 let, ušel za svou dobu velký kus cesty a z původně další obyčejné hry se mezitím stala celosvětově uznávaná značka, která si našla mnoho fanoušků po celém světě. Není proto divu, že na nebývalý úspěch českého studia se snaží navázat i mnoho dalších vývojářů, kteří nám tu servírují své vlastní kamionové simulátory. Na jeden takový se podíváme i dnes: konkrétně v naší redakci přistál počin On The Road: Truck Simulator od toxtronyx a Aerosoftu. Krom přímé konkurence pro ETS2 má tento titul jednu příjemnou vlastnost – je dostupný i na konzolích včetně nového Playstation 5, kde hry od českého studia bohužel stále absentují.
První krůčky
Že se On The Road: Truck Simulator snaží přiblížit své konkurenci, značí i první krůčky po zapnutí hry. Ihned v úvodu budete vytvářet vlastní postavu, kterou si samozřejmě pojmenujete a také jí vyberete nějaký ten obličej. Ten samý postup pak použijete i při vytváření vaší budoucí firmy. Způsob tvorby je nápadně podobný právě hrám od SCS Software a jde vidět, že vývojáři stojící za On The Road brali inspiraci i v detailech. Jakmile všechny potřebné úpravy dokončíte, dostanete na výběr z několika tahačů. Těch je však v této hře poskrovnu a licencované značky zde najdeme pouze dvě, konkrétně Scania a MAN. Dále už jen zbývá zvolit vaše startovací místo a hurá do práce! Je možná trochu škoda, že se vývojářům nepodařilo do hry umístit více reálných značek, jelikož v Evropě je momentálně asi pět až šest dominantních značek tahačů. Každý tahač si rovněž můžete libovolně upravit a vylepšit podle vašich představ.
Vzhůru na cestu!
Co mě osobně na hře On The Road: Truck Simulator zklamalo, je rozsáhlost mapy, která se v tomto případě omezuje jen na jeden stát. Konkrétně zde najdeme Německo s šestnácti největšími městy, což je podle mého názoru docela málo, a je tedy velmi pravděpodobné, že prozkoumat celou hru nezabere nijak extra dlouhou dobu. Tím se ztratí i motivace k jakémukoliv dalšímu hraní. Je pravdou, že stejně na tom bude pravděpodobně i Euro Truck Simulator 2 bez DLC, i tak si ale myslím, že základní hra toho po obsahové stránce nabízí mnohem více než právě dnes recenzovaný On The Road. Vývojáři si zde bohužel nedokázali ani vyhrát se samotným zpracováním mapy a ve výsledku při vašich cestách brouzdáte po stále podobně vypadajících dálnicích, kde vám společnost dělají většinou jen všudypřítomné stromy či lesy. Chybí zde jakékoliv silnice druhé třídy a nenajdete zde ani žádné menší zapadlé vesničky, které by naše kochání krajinou zpříjemnily. O něco lépe jsou na tom města, a i když se stále bavíme jen o průměrném zpracování, dokážete v On The Road poznat, že se nacházíte například v Berlíně. Než se totiž s vaším miláčkem z nějakého města vymotáte, nějakou chvíli vám to bezpochyby potrvá.
Vizuální zpracování neodpovídá dnešní době
Tím se v naší recenzi dostáváme ke grafické stránce hry. Jak už bylo v předešlé kapitole řečeno, zpracování je pouze průměrné, a totéž můžeme říci i o samotné vizuální stránce. Textury ve hře jsou většinou ploché, nerealistické a bez života, což v žádném případě neodpovídá trendu posledních let. Když se podíváte například na textury stromů či domů ve městě, nenajdete na nich žádné výrazné detaily a většinou mi jejich kvalita připomínala spíše vylepšený první díl Euro Truck Simulator. Korunu tomu všemu dodává i velice časté doskakování textur, jež je zde až do očí bijící a při průměrné grafice kazí výsledný zážitek ještě více.
O něco lépe, byť i zde to není nic světoborného, působí zpracování tahačů, které nějakou tou kvalitnější texturou disponují. Obzvláště pak zpracování interiéru můžeme označit v rámci možností za uspokojivé. Na čem si ale vývojáři mohli dát záležet, jsou návěsy, kde se v momentálním stavu setkáte jen s černobílou barvou a velkým černým nápisem vaší firmy a společnosti, pro kterou zakázku vezete. Co na hře jednoznačně musíme pochválit, je optimalizace. Hra i na starším stroji na nejvyšší detaily běží poměrně dobře a za celou dobu hraní jsem se s žádným zásekem či pádem nesetkal. Vzhledem ke kvalitě zpracování ovšem není tato skutečnost žádným překvapením.
Hratelnost nevybočuje z průměru
Co se hratelnosti týče, samotné ovládání kamionů můžeme označit za takový průměr. Rozhodně zde nehledejte žádnou simulaci, tahače se v On The Road: Truck Simulator nechovají reálně, a spíše čekejte nádech arkády. Vývojáře musím ocenit za detailně zpracovaný způsob přijímání zakázek. Zatímco u her od českého studia stačí zastavit na určeném místě a pak již jen vybrat příslušnou zakázku, u On The Road: Truck Simulator musíte nejprve vystoupit z kamionu, poté otevřít návěs a teprve pak můžete přijmout váš náklad.
Možnost vystoupit z vašeho kamionu prozatím u her od SCS Software chybí, a tak je rozhodně úctyhodné, že alespoň vývojáři z toxtronyx této možnosti využili. Pokud se vám tedy zrovna nechce jezdit kamionem, můžete se bez problémů projít například po městě či se po dlouhé cestě rozchodit na benzínové pumpě u odpočívadla. Vystoupit z náklaďáku musíte i například při tankování apod. Je hezké, že se u této hry myslelo i na podobné detaily, a možnost vystoupit z vašeho kamionu je skvělá věc, po které zarytí fanoušci Euro Truck Simulatoru 2 a American Truck Simulatoru rovněž volají.
Bohužel i přesto tato funkce nevyváží výše zmíněné nedostatky, kterých je poměrně dost. I v On The Road: Truck Simulator si můžete na pomoc najmout nějaké ty zaměstnance, kteří vám s vaším vysněným řemeslem pomůžou. Co bohužel hra neobsahuje, je multiplayer, takže dlouhé cesty s vašimi kamarády se zde bohužel nekonají a spolehnout se budete muset jen na vaše virtuální zaměstnance. Je to škoda, jelikož multiplayer by mohl tuto průměrnou hru značným způsobem oživit a ve výsledku by se na ni hráči mohli dívat o poznání pozitivněji.
Naděje k lepším zítřkům?
I přes všechny nedostatky a ne moc dobré ohlasy ostatních hráčů vývojáři spolu s Aerosoftem na hře dále pracují a neustále nám přinášejí nové aktualizace. Díky tomu bychom mohli alespoň trošičku doufat, že se z On The Road: Truck Simulator stane jednoho dne kvalitní titul, který bude konkurovat těm od SCS Software. Co hře jednoznačně chybí, je lepší vizuální zpracování a více obsahu. Uvidíme, kam se titul posune dál a co s ním mají vývojáři dále v plánu, jelikož cenovka bezmála 25 eur je v současném stavu docela vysoká.
On The Road: Truck Simulator je v současném stavu pouze průměrným titulem, kterému chybí více obsahu, a především svěžejší vizuální zpracování hodné dnešní doby. Zmíněné nedostatky značně kazí samotný zážitek a možnost vystoupit z kamionu či některé jiné detaily výslednou hratelnost samy o sobě nezachrání. Titul můžeme s přimhouřením obou očí a uší doporučit konzolovým hráčům, kde je po hrách podobného ražení velký hlad. Počítačoví hráči by však raději měli zůstat u ověřených a kvalitních her tuzemského studia.