No Man's Sky – Cover

No Man's Sky – cesta do hlubin galaxie

5. 11. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

Nekonečný vesmír, takové jsou cesty hvězdné lodi, jež se znovu a znovu vydává prozkoumávat hranice vesmíru. Kdo by neznal tuto slavnou větu, jejíž použití perfektně sedí i na No Man's Sky. V roce 2016, kdy hra vyšla ve své první verzi, to ovšem nevypadalo, že by slibovaný titul přežil vlastní smrt. V počátcích totiž šlo o jednu z nejkritizovanějších her, která neplnila předem slíbená očekávání. Od vydání uběhlo již šest let, a tak se pojďte s námi podívat, jak to vlastně celé pro Hello Games dopadlo.

Nechte se ohromit enormním množstvím slunečních soustav

Vaše první seznámení s No Man's Sky prostředím začíná na náhodně generovaných planetách, které jsou roztříděny do několika základních typů.

Zarostlé ráje kypí rozmanitou flórou a faunou.

Pusté planety jsou vyprahlé a připomínají americké prérie s množstvím pouští. I na těchto površích lze narazit na živé rostliny, popřípadě zvěř obývající povrch i podzemí.

Mrtvé planetky mají povětšinou menší rozměry a marně byste na nich hledali příznivou atmosféru. Díky jejich pustému povrchu jsou vhodné na těžení surovin.

Hexagonální planety, jak už název napovídá, jsou vzácné planety, jejichž povrch i flóra jsou koncipovány do šestiúhelníku.Exotické planety jsou plné horkých dešťů, svědčících lesům a rostlinám.

Spálené světy mají povrch spalovaný vysokými teplotami.

Zmrzlé světy, vám ztíží přežití teplotami hluboko pod bodem mrazu.

Toxické planety mají povrch, který obsahuje atmosféru plnou jedů.Nukleární planety jsou takové, jejichž atmosféra se vyznačuje vysokou mírou radioaktivity.

Vodní světy, dodané v rozšíření Abyss update, mají flóru a faunu obývající podmořský svět.

S jistotou lze říci, že vývojáři odvedli velký kus práce a za pět let nám naservírovali už šestnáct rozšíření, ve kterých vás ohromí velikostí hvězdné mapy. Jak velká je tedy mapa? Přesně 317 x 10²¹ (tři sta sedmnáct triliard) km². Součástí většiny slunečních soustav je orbitální stanice, obývaná rozličnými rasami.

Galaxie, kterou nelze za život procestovat

Na první planetě projdete úvodem, sloužícím jako tutoriál, který vám osvětlí použití základních funkcí inventáře a výrobu materiálů, spolu s jejich těžbou. Úvodní mise končí vybudováním první základny. Následuje oprava první lodě, umožňující opustit povrch planety a vyletět vzhůru do oblak. Po opuštění atmosféry se před vámi otevírá sluneční soustava, v jejímž středu naleznete slunce. Samotný let skrze soustavu je rozdělen mezi tři druhy pohonů.

Prvním je létání na trysky, jehož rychlost není závratná a slouží k manévrování v blízkosti povrchu či stanic. Dalším je pulzní pohon, sloužící k rychlejšímu přibližování, a posledním podsvětelný pohon, využívaný k přeletu mezi vzdálenějšími body jak mezi planetami, tak i stanicemi. Pro cestování mezi soustavami slouží hypermotor na antihmotové palivo, pro jehož provoz vyrábíte nebo kupujete jednotlivé kapsle. Samotné cestování zabere většinu času, avšak záleží na herním stylu hráče. Vaše cesty bývají narušovány piráty, pokud převážíte předmět o značné hodnotě, nebo jen loděmi nabízejícími obchod či vyžadujícími pomoc. Po čase může létání působit stereotypně, a tak hra nabízí věnovat se i jiným činnostem, třeba těžbě materiálu, stavbě základny na povrchu planety či pěstování rostlin.

Hvězdné systémy se ve hře dělí do čtyř druhů a jsou odlišeny barvami:

„Žluté“ systémy – ty vyžadují pouze základní hyperpohon a nejčastěji se vyskytujícím prvkem v nich je měď.

„Červené“ systémy – zde je vyžadován kadmiový hyperpohon a ústředním prvkem jsou chromatické kovy.

„Zelené“ systémy – dosažení soustav vyžaduje emerilový hyperpohon, prohledáváním povrchu nejčastěji narážíte na emeril.

„Modré“ systémy – k jejich návštěvě je potřeba indiový hyperpohon, na povrchu planet jsou četně zastoupena indiová ložiska.

Vesmír je pusté místo, ne vždy jste sami

V No Man's Sky můžete narazit na pět různých ras, z nichž tři jsou stálí obyvatelé navštíveného systému.Korvax jsou mechanizovaní androidi, upřednostňující vědu a průzkum se specializací na exoskelety. Rasu Gek lze popsat jako vnímavé obojživelné druhy, jejichž prioritou je ekonomická výkonnost a rozvoj technologií pro lodě.Vy'keen se nazývají humanoidní ještěři zaměření na militantní rozvoj a zlepšování zbraní.

Jednou ze dvou záhadných ras jsou Travellers („cestovatelé“), humanoidní rasa, která se zabývá studováním nových galaxií a jejíž původ je neznámý. Těmi druhými jsou Anomálie, záhadní mimozemšťané zakrývající svou tvář, u nichž není znám ani jejich původ, ani jejich účel.

Hlavní cíl je galaktický střed

Může se to působit nepravděpodobně, ale i v tomto simulátoru vesmíru je vaše cesta vedena plněním úkolů, které se sbíhají k jedné hlavní misi. Tou je dosáhnout středu galaxie. Souběžně můžeme plnit mise k rozšiřování funkcí základny, jako je plnění úkolů pro zbrojíře, kterému vytvoříte pracovní prostor a on vás vyšle na sérii úkolů. Dalším je farmář, díky jehož úkolům si otevřete pěstování rostlin sloužící k výrobě předmětů. Případně můžete pomoct správci vozidel, s nimiž se budete bezpečně pohybovat po planetě, jako například v transportéru, či vznášedle. Příkladem vedlejších úkolů je objevování Atlasů, což jsou vesmírná centra obsahující pradávné znalosti jak jazyku ras, tak specifických receptů na nové prvky, s jejichž pomocí můžete vyrábět vzácnější předměty určené k prodeji.

To zní hezky, ale věřte mi, že to není záležitostí pár hodin, spíše pár stovek. Můžete si cestu zkrátit pomocí portálu, ten ovšem vyžaduje znalost symbolů. Tu získáte plněním komunitních úkolů nebo denních výzev skrze Nexus. Jde o jeden z mála prostorů, kde narazíte na fyzické hráče, kteří aktuálně hrají na serveru. Čas od času můžete narazit na stavby jiných hráčů, ale to je velice nepravděpodobné, hlavně kvůli masivnímu množství soustav v počtu trilionů. Pokud by vás napadlo, že chcete navštívit všechny planety, potom si připravte pět miliard let volného času. Máte možnost cestovat skrze černé díry, avšak nikdy netušíte, kde se v galaxii vynoříte.

Admirál nebo jen obchodník

Možností, jak ve hře získávat měnu, existuje opravdu hodně – velmi záleží na vašem stylu hraní. Můžete si například osvojit osadu a podporovat její vývoj a výrobu. Ke zvětšování kapitálu lze přijít několika způsoby, jednou z variant je těžba materiálů a jejich využití k tvorbě produktů, jako třeba iontových baterií, solárních panelů. Tyto výrobky pak prodáváte v soustavách, kde je o daný produkt velký zájem.Stát se můžete i admirálem hvězdné flotily, z níž vysíláte na mise lodě, které jste si koupili do své flotily. Dle typu zakázky lze vyslat lodě na čistě obchodní misi, nebo čistě militantní. Vlastnění flotily vyžaduje však značné základní investice.

Příchod expedicí, první easter egg

V roce 2021 se No Man's Sky dočkalo rozšíření Expeditions, které přineslo osm expedic. Jde o komunitní úkoly, jejichž splnění je časově limitováno. Expedice jsou zaměřeny na specifickou činnost a jsou rozděleny na několik fází, po jejichž následuje odměna.

1. The Pioneers

Série výzev k prozkoumávání planet a cestování skrze černé díry ve snaze získání legendární zlaté lodi.

2. Beachhead

Úkoly prozkoumávání rozbitých fregat a obchodních lodí, které je odměněno lodí SSV Normandy SR1 (Mass Effect) pro vaši flotilu

3. Cartographers

Topografické prozkoumávání povrchu neobvyklých planet zakončené opravou požkozené lodi, za niž hráč dostane sérii vylepšení pro skenování.

4. Emergence

Průzkum dané planety, jejíž povrch je obydlen písečnými červy. Získáváním informací dojde k nálezu gigantického titánského červa, oceněním je vajíčko písečného červa.

5. Exobiology

Zaměřením expedice je využívání chovu zvířat. Cestováním mezi planetami narážíte na Travellers. Jejich úkoly jsou z velké části výzkum fauny a jejich produktů, jako například dojení k získání mléka, rozmnožení za účelem získání vajíček, krmení nebo sběr trusu jakožto hnojiva.Odměnou za splnění je vejce obsahující robotického ochránce.

6. The Blighted

V této expedici se ocitnete v roli lovce odpadlíků, přesněji řečeno pirátů. Za anihilaci všech protivníků budete odměněni kostýmem lovce odpadlíků.

7. Leviathan

Už podle názvu tušíte, co vás čeká. Ano jde o leviatana, který ovládá časovou smyčku, a tak pokud při plnění misí zemřete, hodí vás časová smyčka znovu na začátek. Při této expedici se hra ukládá do režimu přežití. Za splnění dobrodružství dostanete leviatanem inspirovanou fregatu.

8. Polestar

Začínáte nálezem záhadného „fraťáku“ a pomalu rozkrýváte jeho záhadný původ a minulost. Řešení záhad vygraduje získáním singulárního motoru, který umožňuje cestování na dlouhé vzdálenosti více než tisíc světelných let.Hlavní odměnou je však vejce Dítěte Heliosu.

Vylepšení a jeho členění

Pokud jde o vylepšení, v tomto ohledu je hra velmi variabilní. Každá loď, exoskelet, zbraň či lodě flotily lze vylepšovat. Kvalita modifikací je značena třídami.Třída „C“ – základní modifikaceTřída „B“ – střední modifikaceTřída „A“ – vysoká úroveň modifikace Třída „S“ – speciální úroveň modifikace

Radost pohledět, ještě větší radost hrát

Vizuální stránka je naprosto úchvatná, členitost terénu, flóry a fauny nemá obdoby. Najdeme zde však pár vizuálních vad, příkladem je prolínání zvířat či postav s texturou či bedna s vzácným artefaktem nacházející pod povrchem, kterým se nelze prokopat. V poměru na množství textur je až neuvěřitelné, jak plynule hra běží. Zpracování počasí působí uvěřitelně.

Slova chvály si zaslouží i perfektně zpracované ozvučení prostředí, včetně zvuků zvířat, robotů či počasí. Krásným příkladem je sezení ve vesmírné lodi při pohledu první osoby, při němž lze odlišit jednotlivé kapky deště.

Kamera, akce, to se nepovedlo

Ačkoliv jsem se většinou dobře bavil, jistými neduhy hra trpí. Jedním z nich kamera, která je v případě zapadnutí do úzké jeskyně opravdu osinou v zadku. Pokud máte v plánu plnění misí v kooperaci, musíte je hrát již od startu s přáteli. Zvolíte-li si singleplayer, pak vaši přátelé nedisponují přístupem k úkolům, které máte v seznamu.

No Man's Sky je opravdovým originálem, nemajícím konkurence jak do velikosti, tak do komplexnosti. Pokud bych měl hledat synonymum popisující tento titul, pak je to fénix. V Hello Games odvedli kus práce a musí se vyzdvihnout, že veškerá jejich rozšíření jsou zcela zdarma, komunita hráčů je vřelá a nenarazíte na jedinou mikrotransakci. No Man's Sky nejspíše nenadchne úplně každého, měla by ovšem dostat šanci. Když vás uchvátí, bude obtížné se odtrhnout od obrazovky.


Recenzi pro Gaming Professors napsal Petr Šilhavý.

Klady
  • vizuální a hudební zpracování
  • činnosti, které hra nabízí
  • velikost mapy
  • systém vylepšování
  • komunitní úkoly
Zápory
  • nezbedná kamera
  • nízký počet misí v kooperaci
Platforma PC
  • Datum vydání 12.08.2016
  • 0.0

    Doporučujeme

    Gaming Professors

    Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.