Spousta fanoušků se do herní série Nier zamilovala před čtyřmi lety především díky NieR: Automata, který po celém světě slavil nemalé úspěchy. Já sama jsem byla jednou z těch, kteří zkrátka a dobře nedokázali odolat smyslnému pozadí 2B. NieR: Automata je jednou z mých TOP her vůbec, a proto pro mě bylo již předem jasné, že NieR Replicant ver.1.22474487139… k recenzi prostě MUSÍ připadnout zrovna mně. Mimochodem, to šílené číslo na konci oficiálního názvu hry je druhá odmocnina čísla 1,5.
Před jedenácti lety...
V první řadě je na místě zmínit, že nejde o zcela nový počin. Hra v Japonsku vyšla ve dvou verzích již v roce 2010 pod názvem Nier na konzole Xbox 360 (Nier Gestalt) a Playstation 3 (Nier Replicant). Obě verze se od sebe lišily tím, že zatímco na konzoli PS3 jste hráli za staršího bratra, na XboXu byl Nier dost starší a figuroval ve hře jako otec Yonah. Mělo by se tedy jednat o remaster, který ovšem i přes pár menších vylepšení a přidání několika mála novinek zůstal skoro netknutý. Ti z vás, co před jedenácti lety tuto pouť již absolvovali, budou toto dobrodružství prožívat takřka až totožně na stejných místech se stejnými postavami. Nejznatelnější vylepšení je vidět hlavně na grafice, ale nový dech vnesli vývojáři zejména do hlavních postav. Na jednu stranu to neurazí, ale ani nenadchne. NieR Replicant ver.1.22474487139… tak nabízí skvělý způsob, jak si noví fanoušci mohou najít cestu k této herní sérii právě skrze její úplné začátky ve vylepšené formě.
I když samotní tvůrci přiznali, že k tomuto dílu přistupovali vážně jako k remasteru bez větších ambic vnést do hry něco nového, je i tak vidět několik znatelných změn. V porovnání s „originálem“ působí Replicant jakýmsi uhlazenějším dojmem. Textury jsou hladší, modely postav dostaly více detailů, jejich mimika se zlepšila a nepůsobí tak hranatě. Dále to jsou určitě i plynulejší animace, které oceníte zejména při boji. I přes to všechno má NieR Replicant vzezření té starší kultovní klasiky z roku 2010 i spolu s jejími nedostatky, jako je například absence větších detailů okolního prostředí nebo strnulá NPC bez života a emocí.
Až orgasmistický zážitek
Stupňující se spád příběhu a samotné prokreslené charaktery hlavních postav jsou to nejúžasnější na celé hře a vážně málokterý titul ve vás zanechá takové pocity a zážitek jako právě NieR Replicant. Tentokrát tu však nejde o záchranu všech. V postapokalyptickém světě zasazeném někam mezi fantasy a sci-fi žánr se přední protagonista Nier (pojmenujete si ho ovšem vy sami) snaží nalézt způsob, jak vyléčit svou mladší sestru Yonah ze smrtelné nemoci zvané Black Scrawl. I když se děj rozvíjí pomalejším tempem, zejména v první půlce hry, ta druhá je naopak velmi silná a emočně nabouchaná. Pokud budete trošku trpěliví, dostane se vám odměny v podobě takového zážitku, kterému se může vyrovnat jen málo titulů.
Co postavám však úplně vdechne život, je skvělý dabing. Nejlepší pasáže jsou právě s vámi nejbližším parťákem jménem Grimoire Weiss. Na létající knihu je docela namyšlený, s vysokou sebedůvěrou, a tak vás jeho komentáře okolního bytí budou bavit po většinu času. Co by to ovšem bylo za Nier bez ženské postavy s krásným pozadím a sporým oblečením. Kainé budete buď milovat, nebo nenávidět. Její prořízlý slovník plný častých vulgárních výrazů a vznětlivá povaha vás mnohdy rozesmějí, ale na druhou stranu si budete v určitých pasážích říkat, jestli už tohle není trochu moc. Pravým opakem je pak postava Emila, který představuje snad ty nejčistší úmysly a kdykoli je připraven podat pomocnou ruku.
Uklidňující vokály i velkolepá opera
Jednou z největších předností NieR Replicant je soundtrack od skladatele Keiichiho Okabeho, který k původní hudbě přidal čtyři zcela nové skladby. Když si pobíháte po širokých pláních, v dáli vidíte zbytky konstrukcí mostů a staveb a k tomu vám hraje klidný a příjemný hudební podkres uklidňujících vokálů, jako byste byli v sedmém nebi. Jakmile zaslechnete zrychlený rytmus velkolepé opery, víte prakticky se stoprocentní přesností, že je čas na boj. Když se tak střetnete s bossem, hudba velmi dobře dokresluje celou atmosféru. Pokud se vám ale repertoár Replicanta netrefil do vkusu, stále je zde možnost si v hlavním menu přepnout hudbu na tu z Automaty.
Remaster konzolovky i na PC
Ačkoli se jedná o akční RPG, nenajdete tu žádný strom dovedností a samotný inventář je pro počítačového hráče v prvních momentech lehce matoucí. Je vidět, že vývojáři se skutečně drželi předělávky konzolové hry, a taky to podle toho vypadá. Důkazem může být i lehce nemotorná kamera při otáčení. S klávesnicí a myší budete zkrátka maličkato zápasit, ale upřímně nejde o nijak závažný problém. Stačí odehrát první misi a přestanete tyto drobnosti vnímat.
Vedlejší úkoly za trest
Každé RPG s otevřeným světem nabízí řadu hlavních a vedlejších úkolů. Zde přichází první větší nedostatek. Vedlejší úkoly jsou ve stylu „jdi tam a přines tolik toho a toho“. V podstatě se ze hry v ten moment stává takový walking simulator, protože přebíháte z jedné lokace do další, sbíráte materiály, zabíjíte nepřátele nebo doručujete zásilky. Navíc když jsou jednotlivé lokace dělené na menší části, kdy při každém projití nastane loading, přijdete si, jako byste vážně přicházeli o drahocenný čas. Absence fast travelu mě ze začátku vytáčela do běla. Jen přebíháním sem a tam kvůli úkolům mi to přišlo jako celá věčnost. Když už jsem ale ztratila všechnu víru, druhý akt mi nečekaně podal pomocnou ruku a možnost rychlého cestování nebyla už jen nějaká fata morgana z psychického vyčerpání. Takže ano, fast travel zde skutečně je, ale odemkne se vám až poté, co zaplatíte svým potem, slzami a krví. Ještě předtím však můžete ochočit stvoření podobné přerostlému divočákovi a poté na něm jezdit. Bohužel se toto zvířátko neovládá zrovna nejlépe, ale lepší než jít po svých.
Vedlejší úkoly s sebou přinášejí ještě jedno další úskalí, a to fakt, že je nemůžete jakkoli aktivovat, aby se vám ukázaly na mapě. Když tedy úkol přijmete, nedostane se vám navigace k cíli nebo aspoň přibližná poloha, kde zrovna máte daný předmět hledat. Leckdy to najdete sami bez větších komplikací, ale jsou zde i úkoly, u kterých strávíte klidně několik desítek minut, ne-li hodiny, než přesně uděláte to, co se po vás chce. Celou dobu vás hra naviguje pouze k hlavní misi, a tak počítejte s možností ztráty pár nervů, pokud budete chtít projet všechen tento obsah. Mimochodem, já jsem jeden z těch bláznů, kteří rádi procházejí hru nejlépe na 100 %. Musím uznat, že jsem občas byla už tak zoufalá, že jsem byla nucena využít menší nápovědy internetu.
Připravte se na boj
Jak už jsem tedy zmiňovala, lokace nejsou zrovna moc rozlehlé, ale i tak se na ně budete rádi vracet a kochat se těmi scenériemi, které nabídnou. Ať už tak půjde o rozlehlé pláně, přímořské město, pouštní oblast, osadu ve skalách, záhadný les, roboty obývanou továrnu či Nierovu vesnici, všechny na vás dýchnou své osobité kouzlo. Díky menší rozloze se v oblastech i jednoduše orientujete. Na většině míst se také vyskytuje dost nepřátel na to, abyste mohli rychle zvyšovat svůj level. Čím dále se v příběhu dostáváte, tím jsou samozřejmě silnější i vaši protivníci. Z větší části vám cestu zkříží Shades/Stíny, jindy vlci či nahněvaní berani. Je ovšem škoda, že různých typů Stínů je zde poměrně málo, takže se nepřátelé pořád dokola opakují a vy tak začnete postupně postrádat nějakou tu různorodost. Aspoň jim posléze přibyde brnění, abyste to neměli tak lehké. Celkově porazit hromadu enemáků nepředstavuje problém, taktéž bossové jsou na normální obtížnosti relativně rychle dole.
Každý správný bojovník potřebuje i řádnou zbraň. NieR Replicant vám nabídne hned tři typy – jednoruční, dvouruční a kopí. Každý typ zbraně má samozřejmě jiné statistiky a hodí se pro různé styly boje. Pokud chcete dávat pořádné poškození nebo zasypat soupeře několika rychlými útoky, budete muset zvolit vhodnou zbraň ku vašemu hernímu stylu. Zbraně nepostrádají možnosti vylepšování, ale upozorňuji vás, že budete muset sáhnout hluboko do kapsy, proto doporučuji si vybrat jednu až tři zbraně a ty nadále za suroviny upgradovat. Další možností posílení statistik jsou tzv. Words/Slova, která sbíráte ze zabitých nepřátel a následně je dle vyžadovaného účinku přiřazujete ke zbrani. Můžete si tak zvýšit např. poškození, průraznost zbroje, manu aj.
Magická podpora
Stejně jako měla 2B vždy po boku svého malého robota taktické podpory Pod 042, ani vy nezůstanete na ocet. Místo robota však zaujme právě výše zmiňovaný Grimoire Weiss, díky němuž budete moct využívat magii. Během boje tak můžete po nepřátelích střílet magické koule či šípy, vytvořit ochrannou stěnu či například rozdávat údery obřími pěstmi. Weiss zároveň také slouží jako inventář.
V boji není důležité pouze to, jak silný útok způsobuje vaše zbraň nebo kolik toho snese vaše brnění. Zásadní roli vždy hraje i kamera a ta vám zážitek může buď pořádně znechutit, nebo naopak vyzdvihnout. Naštěstí pro NieR Replicant platí ta druhá možnost. Kamerové úhly, které se zde často střídají, vás ani na chvíli nenechají se, byť jen na okamžik, nudit. Většinu hry kamera zaujímá pozici pohledu ze třetí osoby, ale v jistých pasážích se na chvilku přepne na boční režim, jako typicky mívají plošinovky a skákačky. Jindy se vám zase dostanete izometrického pohledu shora. Největším překvapením aspoň pro mě byla kamera v jedné budově, kdy pocítíte feel starých kousků jako například Silent Hill či Resident Evil.
Rychlý výdělek
Občas budete muset ubrat plyn a pozastavit se nad pár logickými hádankami, které vás ovšem nikterak nezdrží a jejichž náročnost je poměrně nízká. Pokud vás ovšem boj na chvíli omrzí, je zde možnost zabavit se volnočasovými aktivitami. NieR Replicant se ne vždy nese v duchu strhujících soubojů a akčních pasáží. Když se poté vrátíte z výpravy, není nad to se zrelaxovat nad nahozenou udicí či rýpáním se v hlíně. Rybaření a zahradničení poznáte díky pár vedlejším úkolům, ale jsou to také mimoto jedny z nejvýdělečnějších aktivit, které můžete provozovat. I když výdělku z vedlejších misí se nevyrovná skoro nic, díky lovu vzácnějších ryb si můžete také slušně vydělat za relativně krátký čas. A když nechcete u obchodníků utrácet své těžce vydřené peníze za předražené plodiny, tak si je zkrátka vypěstujete sami.
Více emočních konců
Stejně jako Automata má i NieR Replicant více konců, a tak bude nezbytné hru dohrát na několik pokusů, abyste získali pohled na děj z různých perspektiv a celkově se v něm zorientovali. Tento fakt pro někoho může působit otravně. Už jen abyste se dostali k prvnímu konci, strávíte ve hře cca dvacet hodin (pokud neděláte všechny vedlejší úkoly). Dalších více jak deset hodin vám bude trvat, než docílíte úplného zakončení. Celkem vás čeká zábava na 30–40 hodin. Tyto různé konce mají i své osobité kouzlo, takže mně osobně vůbec nevadilo si některé pasáže zahrát znovu. Upozorňuji vás, že nemusíte hrát hru kompletně od začátku, ale vždy po dokončení jedné části příběhu se vám načte určitý milník děje, který poté hrajete znovu. Každý nový začátek má navíc trochu jiné dialogy a cutscény, díky čemuž zůstáváte stále v napětí, co přijde dál. NieR Replicant navíc oproti původní verzi k roku 2010 nabízí i zcela nový konec, takže je vážně na co se těšit.
K závěru bych ještě ráda upozornila všechny milovníky NieR:Automaty, že pokud se vám stýská po 2B a její krátké sukni, Kainé nabídne stejně kvalitní pozadí, na které když budete chtít až moc dlouho zírat, ocejchujete se sami dalším zvrhlým achievementem. Dejte si ale pozor, Kainé není tak mírumilovná a rozhodně získání tohoto achievementu nebude taková legrace. Zdarma ke stažení je také set pár oblečků a zbraní právě z Automaty. Můžete se tak v tomto díle prohánět po okolí v obleku 9S, A2 či 2B i se skiny jejich zbraní.
NieR Replicant ver.1.22474487139… je skvělou novou verzí kultovní klasiky z roku 2010 na lehce modernější bázi. Vylepšená grafika, prostředí, soubojový systém, animace i dabing přidávají titulu vůni novoty i přesto, že hra není úplně dokonalá. Bohužel celkový dojem trochu kazí nudné a repetitivní vedlejší úkoly a stejně tak nepřátelé nebo starší herní mechaniky. Příběh je však jeden z nejsilnějších, které můžete v herním světě prožít. Právě ten a prokreslené postavy jsou to nejlepší, co NieR Replicant nabízí. Sice nedosahuje takových kvalit jako NieR: Automata, ale rozhodně stojí za to!