Hru Na křídlech asi netřeba zdlouhavě představovat. Získala si srdce mnoha hráčů díky svým elegantním mechanikám, přístupné hratelnosti a nádhernému zpracování. Stala se fenoménem, který oslovil nejen zkušené deskovkáře, ale i nováčky hledající příjemnou strategii s přírodním tématem.
Já osobně jsem si k ní ale nikdy nenašla cestu. Hra o ptácích prostě nepatří mezi můj okruh zájmů. Když pak byla oznámena fantasy verze s draky, jóó, to už bylo něco jiného! Na křídlech draků mě bavilo mnohem více, a to i po herní stránce, ale pořád to nebylo ono.
A pak to přišlo. Dočkali jsme se! Bingo! Nyní vychází Na ploutvích v českém jazyce díky vydavatelství MindOK. Jakožto studentka hydrobiologie jsem nadšená – tohle je přesně ta hra, na kterou jsem čekala! Po čem jsem toužila, aniž bych to tušila. Co jsem nutně potřebovala, a ani nevěděla, že se toho jednou dočkám.
Je mi ctí vám představit Na ploutvích, samostatně hratelnou hru ze série Na křídlech, která se tentokrát ponořila pod hladinu oceánu.
Jak se Na ploutvích liší od svých předchůdců?
Na ploutvích zachovává základní principy série Na křídlech – hráči si vytváří svůj engine-building, sbírají karty s různými schopnostmi a snaží se efektivně kombinovat akce. Tentokrát se ale místo ptáků nebo draků přesouváme pod mořskou hladinu, kde budujeme ekosystém z ryb, mořských savců a dalších vodních tvorů.
Z hlediska interakce mezi hráči zůstává hra stále převážně solitérní strategií, kde si každý buduje svůj vlastní ekosystém. Celkově je hra Na ploutvích nejen vizuálně oslnivým, ale i mechanicky svěžím přírůstkem do série, který kombinuje osvědčené principy s novými ekologickými mechanismy. Pokud vás fascinují oceány a mořský život, může to být opravdu zajímavý herní přírůstek do celé série.
Přirozený boj o přežití
V této deskové hře se stanete biology mořské fauny a vaším objektem zájmu budou různí mořští živočichové v různých hloubkách oceánů. Někteří milují prosluněné mělčiny, jiní dávají přednost temným hlubinám. Některé druhy mají schopnost světélkování, jiné spoléhají na mimikry, díky nimž dokonale splynou se svým okolím. Mnoho ryb využívá elektrolokaci, která jim umožňuje vnímat své prostředí pomocí slabých elektrických polí, zatímco jejich silnější příbuzní dokážou vyprodukovat výboj dost silný na omráčení kořisti.
Pod mořskou hladinou však nevládne jen harmonie – i zde existují predátoři, kteří vyčkávají na správnou chvíli, aby se vrhli na svou kořist. Mezi nimi stojí na vrcholu ultrapredátoři, tvorové tak děsiví, že by si je jen málokdo troufl chovat v akváriu. Tito vrcholoví lovci nemají přirozené nepřátele a mohou si dovolit lovit téměř cokoli. Jiní se naopak nespoléhají na sílu nebo velikost, ale na schopnost produkovat toxiny, které jim poskytují účinnou obranu před nepřáteli.
Všechny tyto biologické adaptace jsou ve hře znázorněny speciálními symboly na kartách ryb a mohou mít zásadní vliv na strategii i závěrečné bodování. Je až neuvěřitelné, kolik fascinujících druhů ve světových oceánech existuje. Mnohé z nich nesou tak bizarní názvy, že se při jejich čtení nejde neusmát. Co ale dělá Na ploutvích ještě zajímavější, je fakt, že všechny ryby v této hře jsou skutečné. Velmi oceňuji, že se autoři snažili zachovat maximální vědeckou přesnost, což ze hry dělá nejen zábavnou, ale i edukačně hodnotnou zkušenost.
V jednoduchosti je krása
Pokud bych měla hru Na ploutvích srovnat s ostatními, tento titul je nejjednodušší a nejvíce osekaný. Důležité je ovšem podotknout, že to nijak neubírá na hratelnosti. Právě naopak – je až neuvěřitelné, jak málo stačí k vytvoření funkční strategické kombinační hry.
Vezměte si to tak: všechny různé typy žetonů – rybičky, myšičky, masíčko, mlíčko – jsou pryč. V této hře existují pouze tři typy žetonů: oboustranné žetony vajíček a potěru a žeton hejn. A to je všechno.
Ryby mají dvě možná omezení pro vyložení. Prvním je zóna, tedy hloubka, do které ryba patří (osluněná, soumračná nebo půlnoční). Druhým omezením je sloupec ponoru na pravé straně karty – barevný pás označující sloupec, do kterého lze rybu vyložit.
Samozřejmě pro vyložení rybiček je nutné zaplatit nějaké náklady, které jsou také velmi snadné. Stačí vám odhození karty do vlastního odhazovacího balíčku, odhození žetonu vajíčka, potěru, či hejna, případně sežrání další ryby.
V efektech nejsou žádné složitosti
Efekty jednotlivých karet jsou jasné a přímočaré. Buď získáte odměnu hned při vyložení, při každém ponoru, když kolem rybky proplave potápěč, nebo až na konci hry. Efekty na konci mohou přinést dodatečné odměny, například možnost doložit další žetony vajíček, případně splnit určité bodovací podmínky.
Velmi se mi líbí efekt, který umožňuje prohledat si vlastní odhazovací balíček a vzít si zpět kartu do ruky. V určitých fázích hry budete nuceni odhodit i velmi dobré karty, ale není důvod k obavám. Díky tomuto efektu, který se aktivuje pokaždé, když se poprvé ponoříte do hlubin modrého sloupce, máte šanci získat odhozené karty zpět.
Na výšku, či na šířku
Mám jednu zásadní výtku, na kterou jsme přišli hned při prvním rozložení hry na stůl – hráčské desky jsou obrovské a mají nepraktický tvar. Chápu důvod, proč jsou tak velké a proč mají orientaci na výšku, ale z hlediska praktičnosti je to docela nešťastné.
Vychází stále více skvělých her, které však narážejí na prostorová omezení běžných domácností. Jen málokdo má tak velký stůl, aby se na něj hra pohodlně vešla i se všemi komponenty. Bohužel desková hra Na ploutvích patří mezi ně. Pokud se nerozhodnete hrát na zemi, což už má kolena a záda odmítají, připravte se na neustálý boj o prostor. Nebo lépe řečeno, na neustálý tetris na stole.
Desková hra Na ploutvích mě opravdu nadchla. Ano, v mém případě hraje velkou roli i celkový design a téma, ale i když se na ni podívám co nejvíce objektivně, jde o kvalitní a plnohodnotný titul. Nejde jen o snahu „ždímat“ úspěch série Na křídlech – naopak, hra přináší přístupnější verzi pro méně zkušené hráče, aniž by se vytratila strategická hloubka. Jednoduchá pravidla, elegantní mechaniky a přímočaré efekty dělají z Na ploutvích skvělou volbu pro všechny, kdo si chtějí užít chytrou, ale zároveň nenáročnou strategickou hru.