Myth of Empires art

Myth of Empires – ovládněte feudální Čínu

20. 7. 2024
Zdroj náhledu: igdb

Čínské císařství patřilo svého času mezi nejvyspělejší civilizace světa. Dějiny Číny pak v moderním pojetí zahrnují pravěkou Čínu utvářenou dynastiemi, období Čínského císařství, období jednotné republiky a rozpad, který Čínu rozdělil na Čínskou republiku a Čínskou lidovou republiku. Myth of Empires je MMORPG se survival prvky, které se odehrává v otevřeném světě s historickými prvky feudální Číny po rozpadu císařství.

zdroj: igdb

Druhý start po vyhrané soudní bitvě

Za titulem, který se odehrává v dávných dobách na východním kontinentu, stojí vývojářské studio Angela Game pod taktovkou vydavatelské společnosti Imperium Interactive Entertainment. Zde se sluší dát malou vsuvku ohledně uvedení do předběžného přístupu v listopadu 2021 na Steamu. Přibližně v té době čelili vývojáři žalobě, ve které žalující strana odkazovala na krádež zdrojového kódu z jiné hry. To mělo za následek, že společnost Valve odstranila Myth of Empires ze Steamu. Žaloba však byla neúspěšná, krádež se neprokázala, a tak se titul mohl v klidu vrátit.

Jak jsem již zmínil v úvodu, Myth of Empires je masivně multiplayerové RPG s otevřeným světem a survival prvky, které se odehrává na území Číny. Ohledně časového úseku, ve kterém se hra odehrává, by se při srovnání s evropskými dějinami dalo hovořit o fázi raného středověku.

Svým konceptem a hratelností se pak titul nejvíce podobá kombinaci známějších titulů, jako je Valheim nebo Enshrouded. Druhý zmíněný uvádím zejména kvůli principu RPG s prvky survivalu z pohledu třetí osoby a se stavební mechanikou voxelů, které najdete i zde.

Myth of Empires obsahuje minimum fantasy prvků, tedy alespoň se o to pokouší. Jediné fantasy prvky, které titul obsahuje, souvisí čistě s mytologickou kulturou Číny. Ta je působivě odražena v předmětech a zbrojích, jež můžete nalézt i v jejím současném kulturním pojetí. Nejsou zde tedy žádná fantastická zvířata, dinosauři nebo třeba roboti. To záměrně zmiňuji, protože je takový nešvar minimálně jeden z těchto prvků do MMO her vždy v určitém pojetí zakomponovat.

zdroj: igdb

Tvorba postavy aneb když chcete, aby vám to slušelo

Fakt, který se nedá hrám z východu upřít, je, že mají vždy velmi propracované možnosti tvorby herní postavy. Stejně je tomu i v případě Myth of Empires. Můžete vybírat z odstínů pleti po různé typy tvarů obličeje, velikosti a typy těla po různá specifika. Jedná se navíc o jednu z mála her, kde můžete mít obyčejnou postavu v tom smyslu že nemusíte být atlet nebo kulturista. Můžete být standardní obyčejná hubená postava, anebo naopak můžete ukázat, že vám život opravdu chutná. Je to čistě na vás.

Ihned po vytvoření postavy se dostanete k volbě serveru, kde chcete hrát. Tato volba je pro vaši hru opravdu klíčová, protože kromě serverů a jejich populace si musíte také ujasnit, zda chcete hrát PVP, PVE, nebo sólo (ano, i taková možnost zde je). Sólová hra zahrnuje, že si vytvoříte svůj vlastní server a nastavíte jej pro offline hru, tedy sólový režim. Když byla hra uvedena na Steam, na serverech dominovali hlavně čínští hráči, kteří se velmi efektivně formovali do silných guild. To už naštěstí ustalo a naleznete zde i poměrně dost evropských serverů. Přesto si hru nejvíce vychutnáte, pokud máte možnost hrát s partou kamarádů nebo s lidmi z podobně smýšlející komunity. Když se vydáte do hry čistě sólo, ať už si vyberete PVP, nebo čistě PVE, bude pro vás hra jako samotáře přece jen složitější. V případě PVP i poměrně frustrující.

Pro začátečníky je tu možnost zvolit výukový program, který novým hráčům usnadní počáteční postup do hry a herních mechanik. Přesto je však poměrně nedostačující. Tento program, který by vás měl seznámit se hrou, je pouze série misí, které vám v podstatě ukáží jemnosti a lehká úskalí hry. To samo o sobě není na škodu, ba naopak, nicméně v rámci obsahu hry a všeho, co je ve finále potřeba k pohodovému hraní, bych si představoval poněkud jasnější a rozvinutější pokyny. A hned se dostávám k druhému nedostatku, kterým jsou texty – je znát, že se jedná o původem čínskou hru. Připravte se tak, že sem tam vám text přeskočí do čínštiny nebo že některé texty (v angličtině) na první dobrou nedávají jasný smysl, případně se setkáte s překlepy.

zdroj: igdb

Hurá do světa Myth of Empires

Myth of Empires se hraje z pohledu třetí osoby a pohyb včetně soubojů dost připomíná sérii Gothic či Risen (tedy přesně jako zmíněný Enshrouded). Máte mechaniku úderů s klasickými zbraněmi na blízko, blokování a odrážení. Jsou zde dobové zbraně na blízko i dálku. Při použití kuše můžete pro lepší míření přepnout do FPS režimu. Míření se tím sice nijak nezlepší, protože zaměřovací kříž-kurzor zůstává stejný, ale pro pocit je to rozhodně fajn. Move set je základním spektrem, ale při hraní a akčnějším souboji se neubráníte pocitu určité neohrabanosti. Pokud máte dobře poskládaný build, dokážete si vystačit s pouhým sekáním jednoruční či dvouruční zbraní.

Tím se dostávám k získávání zkušeností a dovednostem. Samozřejmě že v tomto ohledu titul splňuje přesně, co se od něj očekává. Získáváte tedy zkušenosti a následně si můžete ve stromech schopností vybrat různé dovednosti. Můžete mít specializace na těžké brnění, jednoruční meče, obouruční meče, štíty, zbraně na dálku a podobně. Nechybí ani životy, výdrž, prostě vše, co byste od poctivého MMORPG čekali. Dovednosti se můžete naučit vylepšováním svých odborných znalostí, jejichž míra je ovlivněna tím, na co v danou chvíli zaměřujete své body. Expy, získáváte pak skoro za všechno, co děláte, od sbírání bylin po práci na poli, při plnění různých úkolů a samozřejmě i bojem.

Než se z vás ale stane obávaný a zkušený válečník, nějakou dobu to potrvá. Hru začínáte s nahou prázdnou postavou a prakticky všechno, co najdete, ukořistíte nebo vyrobíte, vás bude posouvat dál. Jinými slovy, na to, abyste získali kvalitní meč, se opravdu zapotíte. Celkově je vývoj a progres ve hře pomalý, a to se ještě více prohlubuje, pokud hrajete sami. Na to, abyste mohli pocítit a využít plný potenciál hry, se opravdu hodí hrát s kamarády, protože i ve světě, kde jsou ostatní hráči, můžete (jako to u online her bývá) narazit na toxické lidi, včetně toxických guild, které šikanují ostatní. V prvních několika hodinách bude většina hráčů ráda, když se dostanou k možnosti, kde složit hlavu. Získání vybavení, které není kategorizováno jako odpad, zabere dalších několik hodin. Není to prostě hra pro vlky samotáře, nebo tedy jedině, pokud máte dost času. Hlavní fakt je, že v této hře trvá věčnost udělat cokoli.

Když k tomu přičtete opravdu obrovský herní svět, kde je stále co dělat a který nabízí velké možnost činnosti, jedná se opravdu o zábavu na několik set hodin.

zdroj: igdb

Nezapomeňte jíst, stavět a hledat!

V úvodu jsem zmínil survival prvky. Jsou zde tedy základní prvky přežití a musíte se starat i o stravu. A v tomto ohledu Myth of Empires opravdu vyniká, neboť stromy dovedností, které zahrnují i vaření, jsou opravdu přehledné. Receptů je zde v každém ohledu obrovská spousta a vyrábět (nejen vařit) může pestrou škálu věcí. A opět jsme u toho, že většinu základních surovin musíte nejdříve najít nebo vypěstovat a následně můžete vyrábět a zdokonalovat se. Navíc, když už si myslíte, že nemáte co vyrábět, vždy se objeví něco dalšího. Dle veřejných informací má hra zahrnovat celkem přes 1000 různých receptů napříč segmenty výroby.

Když přijde otázka na to, kam složíte hlavu, je zde jednoduchá odpověď. Přece ve svém paláci. Dobře tedy, hezky popořádku. Základním pilířem je mechanika voxelů, což znamená určitou větší či menší manipulaci s částmi herního světa. Můžete kopat a získat tak hlínu, opracovat kameny na kvádry, kácet stromy na dřevo a začít pokládat základy svého obydlí. Je čistě na vás, zda budete mít prostý kamenný domek, chýši, nebo luxusní hrad plný dekorativních prvků, které hra zahrnuje. Stavba základny, nebo obydlí, chcete-li, je v tomto ohledu příjemná a na internetu můžete vidět již mnoho skvělých sídel, která hráči postavili. Chce to nicméně (tak jako všechno, a kór v této hře) trpělivost a pokus–omyl.

Herní svět toho nabízí opravdu velké množství a je obrovský. Naleznete zde různá NPC, nepřátele, zvířata, prostě kompletní biom. Nepřátelé jsou skoro na každém kroku, ale většině z nich se můžete vyhnout, dokud nedosáhnete vyšších úrovní. Mějte na paměti, že ne všechny vesnice a NPC jsou přátelské.

Součástí jsou i NPC, která vám budou k ruce a mohou za vás pracovat třeba v dolech nebo těžit či sbírat specifické suroviny. Mohou vám pomoci i přímo v boji, avšak umělá inteligence je v tomto ohledu lehce neohrabaná. Některé mechaniky rovněž nejsou tak plynulé, jak by se očekávalo, což se nejvíce projeví při práci v kombinaci s NPC. Nejlepším řešením je poslat je pracovat, případně lovit nebo hlídkovat na koních po vašem území. NPC pak můžete také trénovat, aby se zlepšovala, v čem potřebujete. Nesmíte však zapomínat, že i NPC podléhají survival prvkům, takže je budete muset také pravidelně krmit a starat se o ně.

Jak je tedy z výše zmíněného patrné, po světě se budete moci pohybovat na koních i na koňských povozech. Koně musíte také krmit, stejně jako všechna hospodářská zvířata. Svého koně můžete vycvičit, aby měl lepší dovednosti, ale můžete jej i nechat pářit s jinými koni, abyste získali ještě lepší potomstvo.

zdroj: igdb

Vizuál, který zaujme

Pokud si můžete dovolit hrát na maximální možné detaily, vizuál hry vás jednoznačně zaujme. Když tedy pominete zmíněný pohyb postav, který působí neohrabaně, grafické zpracování je povedené a plné detailů. Vizuál je pěkný a odráží aktuální dobu i laťku survival MMORPG.

Audio stránka je v pořádku a skvěle doplňuje atmosféru. Dokonce můžete jít tak daleko, že si můžete sehnat nebo vyrobit ku-čeng a hrát na něj ve svém panství. Některé zvukové projevy zbraní nebo různé efekty by však chtěly doladit, protože působí „tupě“ nebo neosobně. V základu je to ale dostačující.

Myth of Empires je příjemné 3rd person MMORPG se survival prvky, které vás zavede do období staré feudální Číny. Můžete si vybrat, zda budete chtít hrát na PVP, nebo PVE serverech, případně sólo. Jedná se o poctivý titul z východního kontinentu, které zahrnuje obrovský svět, v němž je stále co dělat. Na hru však musíte mít dostatek času, protože i s partou kamarádů zde trvá všechno hrozně dlouho.

Klady
  • propracovaná tvorba postavy
  • volba mezi PVP a PVE servery včetně možnosti hrát sólo
  • přehledné stromy dovedností
  • obrovská paleta receptů pro crafting
  • rozsáhlý živý herní svět
Zápory
  • nedostačující výukový program
  • překlepy a přeskakování textu
  • některé mechanismy nefungují plynule
Platforma PC
  • Datum vydání 21.02.2024
  • 0.0

    Doporučujeme

    Vizuál

    Audio

    Příběh

    Znovuhratelnost

    Technické zpracování

    Hratelnost

    Petr Polák

    Hry hraje již přes 30 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

    Sledujte nás:

    © 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.