Čmuchy čmuch! Oh, co to cítím! Že by to byl SÝR??? Zkusím vylézt tady na tu hromadu a… ano! Je to sýr! Krásné malé kousky sýra. Ale co to? Jsou tu i další myši! No to teda ne! Já se odtud nehnu. Tenhle malý kousek sýra je můj a můj taky zůstane. Hej, co se to děje? Kdo mě to odsouvá? Ne, počkej, netlač mě, vždyť je tam dírááááá… Něco takového zřejmě zažívají moje myši v nové původní české hře Myši mají pré, kterou na trh uvedlo vydavatelství Loris Games.
Zkušený autor a debutující ilustrátorka
Myši mají pré vytvořil zkušený autor Oldřich Rejl, který stojí i za tituly Diamantový les, Dva bratři, Amytis: Visuté zahrady nebo Mlsné medvědí příběhy. Za vizuální stránkou hry stojí Tereza Šajnerová, pro niž jde o deskoherní premiéru. Myši mají pré jsou určeny pro 1–6 hráčů od 5 let, přičemž na jednu herní partii budete potřebovat přibližně 20 minut.
Loris Games jsou jedním z mála vydavatelů, kteří se pouští nejen do lokalizace zahraničních her (Yōkai, Zlatá řeka, Kavárna příšer), ale vydávají i vlastní autorské počiny (Kombo Afrika, Ypsilonie – cesta do vyjmenované země). A jedním z nich jsou právě i Myši mají pré.
Sumo zápasy na 3D modelu sýra
Při pohledu na Myši mají pré se nemohu ubránit myšlence na titul Kabuto Sumo. V něm se na 3D kartonovém podstavci utkají v lítém sumo zápase bojoví brouci. Vaším úkolem je vytlačit jako první některého ze soupeřů. K tomu můžete použít nejen dřevěné žetony nejrůznějších velikostí, ale také speciální útoky každého zápasníka, často ve formě dalších dřevěných figurek. Hra je to skvělá, česky však nevyšla a schopnosti zápasníků nejsou zcela přímočaré.
V Myši mají pré se také budete přetlačovat na 3D kartonovém podstavci. Namísto pařezu zde jde však o sýr s dvěma otvory, sloužícími coby pasti pro neopatrné zápasníky. Kompetitivní hra se hraje na dvě kola a v každém z nich si tajně vylosujete barvu svých myšek. Váš tah pak probíhá tak, že z pytlíku náhodně vytáhnete myšku a nasunete ji na 3D sýr. Samozřejmě čumáčkem napřed. Sahat přitom můžete pouze na právě taženou myšku, ty ostatní budou jen odtlačovány jejím pohybem.
Kolo končí ve chvíli, kdy se na sýr pokusila vměstnat polovina z celkem 36 myší. Poté se odhalí, za jakou barvu jste hráli, a dostanete body za každou myšku, jež se dokázala udržet na 3D modelu. A extra body, pokud se dotýká sýru. Body naopak ztratíte, pokud se myška dotýká pasti. Druhé kolo probíhá shodně s prvním, jen se znovu nalosují barvy a všechny myši z prvního kola zůstanou na svém místě.
Spolu proti démonům sýra
Kromě kompetitivního režimu, v němž hraje každý sám za sebe, si autor pro Myši mají pré připravil i pravidla pro týmovou hru a především pro kooperativní režim. Ten se také hraje na dvě kola (poločasy). V každém z nich se veřejně určí dvě barvy, za něž hrají hráči, a podle zvolené obtížnosti dvě až čtyři barvy, které se stanou démony sýra.
Vaším úkolem je manévrovat a umisťovat myši tak, aby na konci poločasu na 3D modelu zbývalo co nejvíce myší s týmovými barvami a co nejméně démonů sýra. Aby to nebylo tak jednoduché, každá z barev démonů sýra může být na 3D model nasouvána jen z jedné jeho strany, určené na počátku kola. Jde o drobnou změnu, která má však na hru velký vliv. Ani nevíte jak, démoni sýra najednou vaše myši vytlačují z herní plochy do díry a vy s tím nemůžete nic dělat.
Barvy vyměnit!
Stejně jako v kompetitivním režimu, i v tom kooperativním se na konci prvního kola znovu vylosují barvy hráčů i barvy démonů sýra. A myši z prvního kola stále zůstávají, kde byly. V obou režimech je to zároveň prvek pozitivní i negativní. Kvůli změně barvy v polovině hry si nikdy nemůžete být jisti, že rozestavení myší, které necháte na konci prvního kola před sebou, pro vás bude výhodné i v tom druhém kole. Na druhou stranu se snadno může stát, že myši vaší barvy se v kole, v němž tu danou barvu máte, vůbec nebo téměř neobjeví a vaše manévrovací schopnosti budou k ničemu. A pak nastane kolo druhé a vy dostanete barvu, která se v prvním kole objevovala často, a vy jste… všechny ty myši dostrkali do díry.
Díky tomuto mechanismu není hra předvídatelná a v prvním kole musíte odsouvat myši opatrně. Jenže zároveň na ni pak má poměrně velký vliv náhoda. A náhoda, která vás povede, zkrátka není příliš zábavná. Obzvlášť pro děti, pro něž jsou Myši mají pré primárně určeny.
Pa, pa, myšičko!
Zatímco v Kabuto Sumo byla herní plocha hodně stísněná a cílem hry bylo vytlačit jakéhokoliv soupeře z plochy dolů, v Myších mají pré je 3D model sýra pojat velmi velkoryse. Aby také ne, myší je celkem ve hře 36. Jsou sice rovnoměrně rozděleny do dvou skupin, ale i tak se během druhého kola plocha hodně zaplní.
Díky prostoru, jejž myši pro svůj pohyb mají, je hra jednoznačně přístupnější dětem. A také dospělým, jimž se třepou ruce nebo již mají notně popito. Myši mají pré vám nějakou tu zručnostní chybu odpustí, což u hry s touto cílovkou nebo na párty určitě uvítáte. Na druhou stranu samozřejmě sázky nejsou tak vysoké a to, že přijdete o jednu nebo dvě myši z celkových šesti, vás vlastně nijak zvlášť netrápí. Alespoň nebudete v druhém poločase dávat body soupeřům.
Doplňky a barvy
Myši mají pré je rozhodně jednou z těch her, jichž si na herním stole z dálky všimnete. 3D model sýra vypadá působivě a krásně dotváří atmosféru hry. Myši jsou tak akorát velké, aby se pohodlně držely i dětem, a jsou vyrobeny z hodně silného kartonu. Ilustrátorka navíc odvedla skvělou práci s jejich ilustracemi. Jsou totiž právě tak roztomilé, aby ke hře nalákaly ženy a děti, zároveň ale ne až příliš, aby ji nevadilo hrát ani mužům.
V krabici se také nachází dvě sady karet určující, za jakou skupinu myší budete hrát. Jedna sada je pro určení barvy, druhá pro určení doplňku, který myši na sobě mají nakreslený (pásek, mašlička, klobouk, batůžek, kšiltovka a stuha). Losování doplňků funguje stejně jako losování barvy. I přesto kvituji pozitivně, že se autoři rozhodli použít dvě sady. A z nějakého důvodu některým hráčům dělá velký problém ty doplňky „vidět“. Ne že by byly malé, jen mají obzvláště muži potíže s přepnutím vnímání toho, na co vlastně hrají. Pokud to vám nevadí, můžete takovýmto zmatením nepřítele získat v druhém poločase příjemnou výhodu.
I přesto si neodpustím několik postesknutí. Dvě z možných barev jsou oranžová a žlutá. Jenže oranžová není sytá oranžová, jde spíše o světlejší žlutooranžovou. V kombinaci s tím, že nejsou barevně odlišené celé myši, ale jen jejich doplňky, to vede k tomu, že tyto dvě barvy je poměrně obtížné rozeznat. A pokud si nejste jistí, jakou barvu vidíte, můžete dotazem na ni nechtěně prozradit, že jedna z těchto barev je právě ta vaše. Proč byste se na to jinak ptali, že?
Proklaté čtyři milimetry!
Druhé postesknutí se týká mé časté potíže s deskovými hrami, a tou je velikost krabice. Při dodání hry mě poměrně nepříjemně překvapilo, jak velkou krabici vydavatelství zvolilo. Sama pro sebe jsem si velikost krabice ospravedlnila tím, že je to proto, aby se do ní vešel sestavený 3D model sýra, a vy jste jej nemuseli neustálým skládáním a rozkládáním ničit. Tak víte co? On se tam sestavený nevejde. Rozměry jsou v pořádku, ale krabice je příliš nízká. Nejhorší je, že ta velikost nesedí přibližně o čtyři milimetry. Tomuto produkčnímu rozhodnutí opravdu nerozumím.
Myši mají pré je jednoduchá zručnostní desková hra, kterou si můžete zahrát s malými dětmi i v partě dospělých. Přetlačování soupeřových myší a jejich manévrování do nastražených pastí nebo mimo 3D model sýra je velmi zábavné. Myši jsou vyrobené z pevného kartonu a velmi se povedly i jejich ilustrace. Jen musí všichni hráči zvládat záměrné škození od soupeřů a partii celkem výrazně ovlivňuje také náhoda. Hře trochu ubližuje několik nešťastně zvolených rozhodnutí týkajících se její produkce. I přes ně jde o velmi zábavný oddechový zručnostní titul, u kterého se dobře pobavíte a který je vhodný i pro lidi s třepajícíma se rukama.