V roce 2018 vyvinulo české studio Grip Digital ve spolupráci s americkými Terrible Posture Games roguelike střílečku Mothergunship. Jestli si ji nevybavujete, zkuste zabrouzdat ve své knihovně na Epic Games Store, kde se před lety rozdávala zdarma. Tento bullet hell z pohledu první osoby se setkal s kladnými ohlasy a vybudoval si solidní fanouškovskou základnu. Americká část vývojářů na něj proto o čtyři roky později navázala spin-offem pro virtuální realitu nazvaným Mothergunship: Forge.
Skládačka provoněná střelných prachem
Příběh a základní mechaniky zůstávají podobné jako v původní hře. Jste bojovníkem, který se vydává zničit obrovský mimozemský vesmírný koráb nazvaný Mothergunship. V jeho nitru samozřejmě narážíte na spousty převážně kybernetických protivníků, kterým se nelíbí, že chcete překazit jejich plány na vyhlazení lidstva. Loď je rozdělena do mnoha úseků, na jejichž konci číhá boss. Jelikož jde o roguelike, jednotlivé levely jsou procedurálně generované a nepřátelé ani předměty k sebrání v nich nikdy nejsou rozmístěny stejně. Pokud zemřete, musíte začít opět od začátku, ale odemykáte si permanentní upgrady, které vám další průchody usnadňují.
Ústřední mechanikou, která Mothergunship: Forge dodává distinktivní identitu, je možnost skládání vlastních zbraní. Na každé ruce máte adaptér, do něhož můžete vsadit zbraň. Mít v jedné ruce rotační kulomet a v druhé raketomet je sice zábava, ale hra jde ještě mnohem dál. Nalézat nebo nakoupit za herní měnu totiž můžete také spojovníky, díky nimž můžete mít v jedné ruce třeba pět rotačních kulometů střílejících elektrizující náboje a k tomu ještě plamenomet a sekeru ničící nepřátelské projektily. Záleží jen na štěstí, jaké komponenty se vám podaří získat, a na vaší kreativitě při jejich kombinování. Zpočátku budete nejspíš zmatení ohledně toho, jak máte správně zbraně sestavovat, ale jakmile si tuto mechaniku osvojíte, stane se nejzábavnějším aspektem hry.
Hra je to pěkná, ale obtížná
Zatímco v původní, placaté Mothergunship musíte po arénách divoce manévrovat, Mothergunship: Forge volí konzervativní přístup k VR střílečkám. Hráč zůstává téměř statický, respektive má možnost pohybovat se po malém vymezeném prostoru (buď fyzicky, nebo pomocí analogové páčky), aby se mohl vyhýbat nepřátelské střelbě. Tato volba samozřejmě slouží jako prevence případné kinetózy a usnadňuje orientaci v prostoru zejména těm hráčům, kteří nemají pro hraní ve VR dostatek místa, aby se mohli otáčet a bez obav rozhazovat rukama na všechny strany.
Výtvarné pojetí rovněž navazuje na původní hru a sází tedy na pronikavé barvy a futuristické tvary. Vizuální design napomáhá tomu, aby Mothergunship: Forge běžela svižně a zároveň úsporně vůči hardwaru, takže si na většině sestav můžete dovolit vyhnat renderovací rozlišení opravdu vysoko a těšit se z parádního, ostrého obrazu. Jednotlivé sekce lodě se přitom designově výrazně liší a každou z nich charakterizuje jedna dominující barva.
Ve výchozím nastavení je Mothergunship: Forge velmi obtížná hra. Vlastně by se dalo říct, že staví na grindování permanentních upgradů přes mnohačetné pokusy o průchod. Pokud na to nemáte nervy a trpělivost, vývojáři vám dávají k dispozici odlehčený mód. Ten stále představuje pořádnou výzvu, ale od počátku jím budete proplouvat ladněji a lehčeji. Pro hráče, které roguelike principy předem neodrazují, je Mothergunship: Forge rozhodně titulem, který by neměli minout.