Moje první akvárko - desková hra

Moje první akvárko – rozkošná zakreslovačka pro úplně nejmenší

31. 12. 2024
 

Jsem moc ráda, že můžu vášeň pro deskovky sdílet s potomstvem a nejsem u toho odkázána jen na náhodné „ťapačky“ typu člobrda a Z pohádky do pohádky. Dneska existují super tituly i pro dvouleťáky a autoři přicházejí s čím dál více nápady, jak složitější mechanismy deskových her přizpůsobit pro ty nejmenší hráče. Právě to je případ hry Moje první akvárko, kterou na naše stoly nedávno přineslo největší české vydavatelství Asmodee

Arménská tvorba

Moje první akvárko vyšlo v letošním roce coby Fit the Fishes pod křídly arménského studia Red Cat Games. To bylo dříve známo jako Lifestyle Boardgames a v minulosti přineslo takové povedené tituly, jako jsou „tetrisovka“ Alenčina zahrádka, Boj o Řím, který se pyšní mechanismem já rozdělím, ty vybereš, nebo dětské Ponožkožrouty a Pohádkáře. Autory Mého prvního akvárka jsou Alexander Peshkov a Ekaterina Pluzhnikova. Tato autorská dvojice společně vytvořila únikovky Útěk z blázince a Superšpunti: Sušenkám na stopě nebo dětskou dedukční hru Ovčí orchestr a ukradená nota. Hra Moje první akvárko je určena pro 2–4 hráče od 4 let a jednu herní partii zfouknete za 15–30 minut. O rozkošné ilustrace se postarala Olga Surina. 

Kreslit s šablonou

Moje první akvárko je zakreslovací hrou, kterou můžete použít coby úvod do žánru i pro velmi malé hráče. Na začátku partie dostanete list papíru se třemi předkreslenými prvky, který reprezentuje základ vašeho akvárka. Během pěti nebo sedmi kol (v závislosti na zvolené obtížnosti) budete do akvárka přidávat další prvky. Jaké to budou, určí hod kostkou, na vás je ale, kam daný prvek nakreslíte. Na konci hry dostanete body podle toho, jak moc super akvárko jste si navrhli.

Nemusíte přitom vůbec umět kreslit. Vše, co můžete do akvárka přidat, je reprezentováno šablonou z pevného kartonu. Tu jen přiložíte, zkontrolujete, že nepřekrývá nic, co nemá, a obkreslíte. Téměř u každé šablony si navíc můžete vybrat, zda ji obkreslíte po vnitřní, nebo vnější straně. Předpokládám, že vy alespoň nějaké kreslící základy máte, ale ta čtyřletá dítka šablonu dost ocení. Pro všechny je pak díky šablonám zajištěné, že vaše ryby budou stejné a nikdo nebude jejich nenápadným protahováním podvádět. Každý hráč navíc začíná s jinými předtištěnými třemi prvky a nejzábavnější je na konci partie si celé akvárko vybarvit. 

Zvládneme už vyšší obtížnost?

Pravidla nabízejí tři úrovně obtížnosti hry, díky čemuž Moje první akvárko krásně roste s vaším dítkem. Tedy, pokud nemáte dítě jako já, které prostě potřebuje, aby už při nejjednodušší variantě byla ve hře želva. Protože želva je prostě super, to je jasné. 

Pro ty, kteří s dodržováním pravidel nemají problém, nejjednodušší varianta obsahuje jen čtyři základní tvary ryb, odpovídající čtyřem stěnám na kostce, čtyři krmení a dva různé typy chaluh. K těm se dostanete pouze, pokud vám padne na kostce pátá stěna, která vám umožní vzít si dva žetony „úkolů“ a zakreslit prvek z jednoho z nich. Šestá stěna je žolík a můžete si volně zvolit, co budete malovat. Tato nejjednodušší varianta se hraje jen na pět kol, celkem tak s těmi předtištěnými prvky budete mít v akvárku osm různých věcí. Každá ryba vám dá bod, stejně jako každé jídlo v rybě stejného tvaru. Pokud se ještě navíc ryby budou schovávat v chaluhách stejného typu (kulaté a oválné ryby v oblých chaluhách a čtvercové a trojúhelníkové ryby v hranatých chaluhách), dá vám to další body. 

Střední úroveň přidá kromě delší hry také prvek rybího chameleona, který má všechny tvary, želvu, která se chce dotýkat co nejvíc různých tvarů ryb, a velkou šablonu tří mušlí, které se budete snažit propojit řetězem ryb. 

V těžké úrovni se navíc objeví zrcadlo, které vám dá body, pokud na obou stranách budete mít ryby v přesném zrcadlovém uspořádání. Další novou možností je zde neviditelná ryba, která se může jako jediná překrývat s jinými prvky (jinak je to možné pouze v případě ryb a chaluh nebo ryb a stejného tvaru jídla), a také truhlice, která boduje, pokud se jí dotýkají tři ryby. 

Kdo by nechtěl rybičky?

U deskovek pro děti jsou téma a vzhled vždy na prvním místě. Děti prostě neoslníte nulovým podílem náhody nebo perfektně vybalancovanými kartami. Děti chtějí vidět oblíbené pohádkové hrdiny (proč sakryš neexistuje použitelná hra s Tlapkami?), auťáky nebo zvířátka. A v případě mého potomka mezi ta nejoblíbenější zvířátka jednoznačně patří želvičky a rybičky. Téma i vzhled Mého prvního akvárka jsou perfektně přizpůsobené věku, pro který je hra určená. Titulní obrázek je krásně barevný, jednotlivé šablony taky. Velkým tahákem je i to, že si obrázek na konci může dítě vybarvit, jak jenom chce. 

Šablony jsou z bytelného kartonu, díky čemuž se jen tak neroztrhnou, a to ani dětským hrubším zacházením. Musíte ale počítat s tím, že pokud vaše dítko ještě trochu bojuje s koordinací ruka-oko, sice si ji i Mého prvního akvárka výborně procvičí, pravděpodobně mu ale často ujede ruka a šablony omylem pokreslí. Celá krabička je příjemně malá, a tak vám na polici nezabere moc místa. Jediná věc, kterou bych produkční stránce vytkla, je velmi malé množství papírů představujících akvárka. Můžete si sice pomocí šablony vytvořit nové, už ale nebudou tak hezké. 

Pojďme to hezky tematicky obodovat

S tématem je spojeno i bodování. Tedy, alespoň částečně. I malým dětem dává smysl, že chtějí co nejvíc ryb a že rybky budou chtít jíst jídlo stejného tvaru a schovávat se ve „svých“ chaluhách. Rybí chameleon je díky svému oblohranatému tvaru také celkem uchopitelný. Zrcadlo a neviditelná ryba sice pro menší hráče mohou být obtížněji představitelné, jsou však také tematické. Želva, mušle ani truhlice nijak tematicky bodované nejsou, zároveň ale jejich efekt není tak složitý, že by nešel zapamatovat. 

Náhoda je (někdy) kámoš

V nedávné době přišlo vydavatelství Asmodee hned se dvěma zakreslovačkami pro nejmenší. Tou první byla Děsivá příšerka, která je určená pro děti od pěti let. Tedy jen o něco málo více než Moje první akvárko. Jde však o titul, který nabízí mnohem víc strategický zážitek. Moje první akvárko je přece jen hodně ovlivněno náhodou. Která by přitom šla jednoduše minimalizovat například už jen tím, že byste házeli dvěma nebo třemi kostkami a z těch si jednu vybrali. Ačkoliv předpokládám, že se autoři touto cestou nevydali, aby udrželi věkovou hranici co možná nejníž, stejně by větší rozhodovací prostor povýšil dobrou hru na skvělou.

K nespokojenosti z velké míry náhody moc nepřispívá ani příliš krátká herní doba. Respektive, příliš málo kol. Těch pět, nebo ve vyšších obtížnostech sedm kol je prostě příliš málo na to, abyste si akvárko mohli nějak rozvrhnout a nemuseli čekat na zázrak, s nímž by se vám povedlo propojit dvě mušle. A tak my osobně hru o dvě kola protahujeme a nad tou kostkou navíc taky dost uvažuji. I bez nich je ale Moje první akvárko moc milou volbou, jak přivést děti k hraní deskovek.

Moje první akvárko je zakreslovací desková hra, kterou si můžete zahrát i s vyhranými tříapůlletými dětmi. Zábavné téma a rozkošné ilustrace děti nalákají ke tvoření a vybarvování. Obsahuje tři úrovně obtížnosti, díky čemuž s vaším dítkem bude růst. Papírů na akvárka sice není v krabici kdovíjak mnoho, v pravidlech ale najdete návod, jak si vytvořit další a další. Moje první akvárko je hrou, která vaše ratolesti může i přes velký vliv náhody hodně bavit, jen to rozhodně není jedna z těch her, u kterých byste se vy dospělí nějak moc museli zamyslet nebo kterou byste měli chuť vytáhnout i bez dětí.

Klady
  • koordinace ruka-oko
  • často tematické bodování
  • roste s dítětem díky třem úrovním obtížnosti
  • díky šablonám nemůžete podvádět
  • každé akvárko začíná jinak
  • šablona na vytvoření dalších papírů
  • veselé ilustrace
  • zábavné a oblíbené téma
Zápory
  • příliš málo tahů
  • velký podíl náhody
  • dětem někdy ujede ruka a pokreslí šablony
  • velmi málo papírů na pokreslení
Infobox
0.0

Doporučujeme

Cena/výkon

Interakce

Mozkovar index

Náhoda

Znovuhratelnost

Zpracování

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.