V rámci série článků o kolekci METAL GEAR, kterou k 35. výročí herní série vydala společnost KONAMI, jsme vám přinesli recenzi METAL GEAR SOLID , která zároveň posloužila jako úvod do této legendární herní franšízy. Součástí kolekce jsou dále hry METAL GEAR & METAL GEAR 2: Solid Snake, METAL GEAR SOLID 2: Sons of Liberty a METAL GEAR SOLID 3: Snake Eater.
V této recenzi se podíváme na METAL GEAR & METAL GEAR 2: Solid Snake. První zmíněný titul vyšel již v roce 1987 a druhý v roce 1990. Oba tituly vyšly po sobě a jedná se o úvodní díly série, jejichž děj se odehrává před METAL GEAR SOLID z předchozí recenze.
Hlavní tituly série dle dějového zasazení:
- Metal Gear Solid 3 – 1964
- Metal Gear Solid: Portable Ops – 1970
- Metal Gear Solid: Peace Walker – 1974
- Metal Gear Solid V: Ground Zeroes – 1975
- Metal Gear Solid V: The Phantom Pain – 1984
- Metal Gear – 1995
- Metal Gear 2: Solid Snake – 1999
- Metal Gear Solid – 2005
- Metal Gear Solid 2 – 2007/2009
- Metal Gear Solid 4 – 2014
- Metal Gear Rising: Revengeance – 2018
zdroj: KONAMI
METAL GEAR & METAL GEAR 2: Solid Snake je nostalgický návrat MSX a NES
Po spuštění hry si můžete vybrat, zda chcete hrát METAL GEAR (1987), nebo METAL GEAR 2: Solid Snake (1990). Jde o hry, které mohla velká řada hráčů hrát na osmibitových zařízeních MSX a NES (MSX byla rodina počítačů rozšířená především ve východní Asii). Již z tohoto je patrné, že se jedná o 2D pixelartovou plošinovku.
Příběh sleduje hlavního hrdinu, kterým je „překvapivě“ Solid Snake, nováček jednotky speciálních operací FOXHOUND. Snake je poslán svým nadřízeným Big Bossem do pevnosti 200 km severně od regionu Galzburg v Jižní Africe, do pevnosti známé jako Outer Heaven. Cílem operace je nalezení chybějícího člena jednotky, Gray Foxe, a prozkoumání zbraně známé jako Metal Gear.
Mise byla míněna jako řešení vážné situace, jíž předcházela událost v roce 1995. V té době obdržel západní svět zpravodajské informace varující před zbraní hromadného ničení, která se údajně konstruovala hluboko uvnitř pevnosti. Na ten popud byl do pevnosti jako první vyslán právě nejlepší agent Gray Fox. Než byl signál přerušen, poslední zpráva obsahovala pouze spojení dvou slov „METAL GEAR“.
Nyní si dovolím rovnou navázat dějem METAL GEAR 2: Solid Snake (1990). Jde o pokračování, které se odehrává čtyři roky po událostech z předchozího dílu. V kůži Solid Snakea, „legendárního vojáka“ a „muže, který dělá nemožné možným“ (přezdívky, které dostal Solid Snake za své vojenské úspěchy), se vydáte do Zanzibaru, kde musíte čelit nové hrozbě v podobě modernizovaného modelu Metal Gear. Aby toho nebylo málo, v tomto dobrodružství budete nuceni změřit své síly s bývalými kamarády a spojenci, s nimiž jste kdysi bojovali bok po boku.
zdroj: KONAMI
Legendární retro hry
METAL GEAR & METAL GEAR 2: Solid Snake se řadí nejen mezi nejlepší díly série, a to jak po stránce příběhu, tak po stránce hratelnosti, ale patří také do zlaté studnice 8bitových a retro her. Obě hry jsou v rámci kolekce METAL GEAR SOLID: MASTER COLLECTION Vol.1 obohaceny četnými bonusy pocházejícími z Master Book, Screenplay Book a online manuálu.
Na rozdíl od METAL GEAR SOLID: MASTER COLLECTION se dá celkem pohodlně a příjemně hrát na klávesnici. Sice nemůžete mapovat tlačítka, ale díky volně přístupnému schématu a dobře zvolenému rozložení kláves (WASD pro pohyb, U pro střelbu, H pro útok zblízka plus doplňkové klávesy) se obě hry dají v pohodě hrát bez větších obtíží a nervování se.
Koncept 2D pixelartové plošinovky nemusí nutně vyhovovat každému. Ovládání je plynulé, nicméně na hrách se podepsal čas a hlavně zařízení, pro která byly původně vydány. Grafická podoba je oproti moderním pixelartovkám přece jen daleko hranatější a v některých případech může působit i nepřehledně. Lokace, na které se podíváte, jsou však vzhledem k roku vydání a zvolenému výtvarnému stylu povedené a celkem pestré. Najdete zde různé keříky, sudy, zdi a jiné překážky, které můžete využít ku svému prospěchu. Většinu herní doby nicméně strávíte chozením sem a tam, procházením dveřmi a hledáním karty, abyste se následně vraceli přes ty samé koridory.
Vše podstatné však funguje dobře, a to i když vás zahlédne nepřátelský voják. U jeho postavy se rázem objeví bílé otazníky a okénko informací, co se stalo. Můžete tak spatřit třeba hlášku prozrazující, že dotyčný zaslechl „divný zvuk“. Pokud se neschováte nebo protivníka nezneškodníte, začíná boj. Bílé otazníky upozorňující, že nepřítel něco zahlédl, nefungují vždy, ale pouze v určitých okamžicích. Pokud byste se snažili před protivníkem promenádovat, neváhá rovnou spustit palbu. Pojetí stealthu, i když trochu nepřehledného, funguje dobře a spíše než stealth a plížení v moderním podání je klíčem k úspěchu správné načasování a proklouznutí chodbou, když je nepřítel otočený. Likvidace na blízko zezadu bohužel už tak dobře nefunguje. Nutno zmínit, že AI se někdy chová opravdu zvláštně, až chaoticky. Většinou nepřátelé nabíhají přímo před vás, jen abyste je mohli svojí berettou zabít.
K celkové orientaci vám pak pomáhá radarové okno v pravé části, kde můžete vidět rozložení chodby a tečkami označené nepřátele. To pomáhá celkově k orientaci a možnosti vyhnutí se strážím a patrolám. Střelba je ale přece jen trochu o zvyku, protože hra používá klasický výpočet dráhy projektilu v čtvercové mřížce.
Ozvučení odpovídá době vzniku hry., Ta tedy nemá žádný dabing a rozhovory jsou doprovázeny 8bitovým „chiptune“ soundtrackem, u nějž je na vkusu každého hráče, zda se mu tento druh hudby líbí, nebo ne. Jedná prostě o prvek, který byl u starých her běžný a ve své době sloužil dobře. Bohužel není možné změnit rozlišení ani stranový poměr obrazu, a tak vám nezbyde nic jiného než hrát na ploše o formátu 3:4, tedy klasický neširokoúhlý formát. Součástí kolekce jsou i digital booky a Metal Gear Solid: Digital Soundtrack.
zdroj: KONAMI
METAL GEAR & METAL GEAR 2: Solid Snake jsou povedené retro MSX/NES plošinovky, které položily základ univerza Metal Gear. 2D pixelartové zpracování ve stylu 8bitových her nemusí sednout každému a taktéž na celkovou hratelnost je nutné si zvyknout. Nicméně se jedná o povedené tituly, které se dají díky slušnému rozvržení tlačítek hrát celkem plynule také na klávesnici.