Meta Quest 3 - Meta Horizon OS a hraní ve smíšené realitě

Meta Horizon Store bude jediným oficiálním zdrojem aplikací pro headsety Quest. App Lab brzy skončí

10. 7. 2024
Zdroj náhledu: Meta

Společnost Meta od určité doby ráda mění věcem jména. Operační systém VR headsetů Quest, jehož jádrem je mobilní Android, se nachází v procesu přejmenování na Meta Horizon OS. Od 5. srpna také můžeme čekat, že na zařízení od Mety dorazí nová verze obchodu s aplikacemi. Ten zase ponese název Meta Horizon Store. V druhém zmíněném případě však změny nekončí u samotného názvu. Do nového obchodu se totiž zároveň přesunou experimentální aplikace, jimž byl dosud vyhrazen takzvaný App Lab. 

Již od roku 2021 sloužil App Lab de facto jako sekundární obchod určený pro placený předběžný přístup ke hrám a jiným aplikacím, které stále neměly ukončený proces vývoje. Před pár měsíci však některé tyto aplikace začaly být zpřístupňovány i v hlavním obchodě. S příchodem nového Meta Horizon Storu se tam přesunou i ty zbývající. Jen k nim přibude tag „early access“. 

Zuckerberg fandí otevřenosti

Když Mark Zuckerberg ve vydařeném propagačním spotu hodnotil konkurenční high-endový headset Apple Vision Pro, zarámoval soupeření mezi tímto produktem a zařízeními od Mety jako další kolo soupeření mezi uzavřeným a otevřeným systémem, které se v minulosti odehrálo na poli osobních počítačů a poté chytrých telefonů. Ač právě tato pasáž přitáhla pár rýpavých komentářů, nyní se zdá, že to Zuckerberg s onou otevřeností myslel zcela vážně. 

Meta totiž navázala spolupráci s vybranými výrobci hardwaru, kteří mohou produkovat vlastní headsety založené na Meta Horizon OS. Právě tento obchodní krok je hlavní motivací pro zmíněné přejmenovávání a sjednocování. Quest už zkrátka nebude značkou celého ekosystému, ale konkrétního hardwarového produktu.

Na headsetech od Mety lze samozřejmě již nyní spouštět prakticky libovolný, nikým neautorizovaný programový kód. Je pouze nutné aktivovat vývojářský mód, což může udělat každý, bez ohledu na to, jestli reálně něco vyvíjí, nebo alespoň umí programovat. Ke snadnému nahrávání aplikací nacházejících se v oficiálním obchodě od Mety slouží oblíbená utilita SideQuest

Miroslav Libicher

S videohrami má zkušenosti už více než čtvrt století. Začínal u klasik pro DOS a arkádových automatů na poutích. Ačkoli se dlouho vyhýbal konzolím, preferuje spíše akčnější druhy her a příliš si nerozumí s multiplayerovými a kompetitivními tituly. Zajímá ho herní historie v různých světových regionech. Na hry přitom nahlíží především jako na kulturní artefakty, jejichž hlavním cílem je poskytovat hráčům nové zkušenosti a vyvolávat emoce.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.