Marvel´s Spider-Man 2 – komiksové veledílo ve špičkové kvalitě

3. 11. 2024
Zdroj náhledu: IGDB

Osobně se mám za velkého fanouška Spider-Mana. Na dvojce od Sama Raimiho jsem byl v kině dvakrát po sobě, když vyšel v roce 2002 první díl na DVD ve speciální edici za 1 300 korun. Zpaměti mám nakoukaný seriál z devadesátých let a na Playstationu 1 jsem dohrál první i slabší druhý díl, každý tak třicetkrát. Pak vyšly na PS2 vynikající Spider-Man 2 a celkem zajímavý Ultimate Spider-Man, od té doby to šlo se sérií strmě z kopce. Slabá trojka a další průměrné tituly mě nechaly chladným a má koncentrace šla směrem k Alanu Wakeovi a dalším. Za několik let, kdy vše bylo lehce nadprůměrné, Insomniac Games, tvůrci fajn záležitosti Infamous, oznámili restart. Ten vyšel v roce 2018 a já ho vynechal kvůli třiceti snímkům za vteřinu, při nichž přelety přes New York vypadaly opravdu nezajímavě – člověk neměl ten správný pocit, který má ve skutečnosti být. Já potřeboval svižnost, což mi dala až vylepšená verze na PS5 – s lepší grafikou a především stabilními 60 fps. Tři roky čekání stály za to (než na mě přišla řada v objednávkách na naprosto nedostupnou konzoli). Hra byla vynikající, Insomniac mě překvapil a brzy oznámil Marvel’s Spider-Man: Miles Morales. Ten byl ještě lepší – dokončil jsem ho asi čtyřikrát. Od Marvel´s Spider-Man 2 se sliboval větší New York, pokračování v původním příběhu a možnost střídat oba protagonisty. Insomniac Games si to nejlepší nechal pro sebe, aby byl každý překvapen. Překvapeni byli všichni. Jedná se o naprostý skvost. 

Hlavní město světa jak na dlani

To, co dělá Marvel´s Spider-Man 2 nonstop hratelným, je houpání v New Yorku. Dříve jsem chtěl pracovat v OSN, to sice padlo, ale pohled na její sídlo si při přeletu přes danou čtvrť nikdy neodpustím. Vysoká, nádherná budova i prostranství před ní. Obrovské mrakodrapy na Manhattanu, „chudinské“ čtvrti Brooklyn či periferie, kde bydlel Peter s tetou May. To všechno si můžete důkladně prohlédnout v nádherné grafice při možnosti buď 30, nebo 60 snímků za sekundu. Ta první možnost zahrnuje pomalejší, ale zato hezčí vizuální zpracování, každopádně druhá varianta je snad povinnost pro každého hráče moderní doby. Vývojáři zabrali, strávili roky tvrdé dřiny a rozšířili původní hru z roku 2018 na mega oblast. Je tak obrovská, že jsou k dispozici i tzv. speciální lokace pro rychlý přenos do vzdálenějších částí města – buď létáním, nebo švihem pomocí pavučin. Každý přelet z jednoho bodu na druhý „standardní“ cestou bez použití zmíněných rychlejších přesunů trvá v řádu cca 3–5 minut nonstop svištění pomocí pavučin. Pokud byste chtěli obkroužit celou mapu, hodně štěstí. To podle mého odhadu zabere klidně i 15–20 minut. V případě, že se chcete důkladně všude zastavit a prohlédnout si každý roh baráku, každé zaparkované auto či detail, máte to na desítky hodin. Hru jsem dohrál dvakrát a určitě se k ní opět, po vydání DLC, vrátím v rámci New Game+. 

Město je nejen obrovské, ale nabízí i nádherné audiovizuální zpracování. Už úvodní hudba Swing od Earth Gangu byla fenomenální, ostatně soundtrack je vymazlený do posledního detailu – skladby s hráčem dělají, co mají. Když se jedná o adrenalinem nabitou jízdu, hrají rychlý rap, namixovaný s jinými žánry. Pokud se jedná o hororové lokace, opravdu cítíte, že jste v ději. Plynulost hry je dechberoucí, nezažil jsem snad žádné zakolísání snímků ani v těch náročnějších částech průchodu při větších bitkách či honičkách. Plno lidí, ruch města, cítíte, že tam doopravdy jste, a New York naplno žije i dýchá. Dvojka dokonce předčila zasněžené město z Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, a to je už co říct. Modely postav, jejich mimika, vše se dotáhlo k naprosté dokonalosti. Audiovizuálně se jedná vedle God of War Ragnarok či The Callisto Protocol k naprosté špičce. Insomniac Games si dal až nesplnitelný cíl – předvést vizuální zážitek, nad kterým každému spadne čelist až ke kotníkům. Povedlo se. Tak živé město ještě nebylo nikým vytvořeno, ruku v ruce s grafikou a plynulostí 60 snímků bez jejích propadů. Nabrali zkušenosti z InFamous a nyní nabyté vědomosti dokázali plně zúročit. 

Zdroj: Insomniac Games

Dělej si vše, co chceš

Hratelně se naštěstí Marvel´s Spider-Man 2 nikam zásadně neposunul – jedná se o stejný koncept jako první díl a spin-off Miles Morales. Jste hrdina, máte superschopnosti, létáte po městě, chytáte padouchy, bojujete s bossy, řešíte si své životní trable a pomáháte lidem v okolí. Insomniac jen spojil jedničku a spin-off dohromady. Nyní hrajete jak za Petera Parkera, tak za Milese Moralese, přepínáte si mezi nimi libovolně, plníte jejich vlastní mise, jste v jejich původní komunitě. Každá postava má svůj příběh, originální vedlejší mise. Pokud je hra určena jen pro Petera, musíte se přepnout na Parkera. Jinak vás vývojáři dál nepustí. K dispozici, jak jsem psal viz výše, je celý New York a periferie. V nabídce jsou hlavní povinné mise, vedlejší nepovinné, další dodatečné úkoly k plnění. Každý průchod na 100 % mi zabral asi 50 hodin. Pokud byste se chtěli doslova ve městě flákat, prozkoumávat a užívat si ruch, určitě si připočtěte dalších 10 hodin. K dispozici je konečně i dlouho slibovaná New Game+, hratelnost je nastavena tak, že zopakovat si titul několikrát po sobě není v žádném případě problém, a pocit nudy či opakování toho stejného jen tak nenastane. Už jen obyčejné souboje s místními gangy, bossy či hraní za třetí postavu (nebudu ji specifikovat, abyste si užili zážitek) i Mary Jane dělají z Marvel´s Spider-Man 2 skvost. K tomu, abyste všechny nepřátele porazili a neměli s nimi moc velké trápení, jsou všemožná vylepšení, kterých je neuvěřitelné množství, nebo odemykatelné kostýmy, z nichž každý má své vlastní bonusy, barvu i modely. 

Nuda zde nikdy nenastane. Jen z úvodního souboje se Sandmanem vám spadne čelist pod bradu. Možná i pod ty kotníky. Zbytek rivalů, včetně toho hlavního, nechci jmenovat, ať si vše naplno užijete, a věřte mi – užijete. Děj za mě nemá cenu ani nakousnout, scénář hry je za mě naprosto dokonalý – temný, atmosférický, děsivý, emotivní, depresivní, tvrdý i pochmurný. Má vše, co by kvalitní psané dílo mělo mít. V posledních letech se mu vyrovnají jen Ragnarok, Judgment nebo Devil May Cry 5. Insomniac si neuvěřitelně zamakal. Od naivního restartu z roku 2018 přes letmý nástřel a ukázku toho, co přijde v Miles Morales, až k tomu, co je určené spíše dospělejšímu publiku než šestiletým dětem. Otevřený konec po titulkách nás všechny rovnou připravil na finální třetí díl, a pokud se vývojáři budou držet toho, co ukázali v Marvel´s Spider-Man 2, bude se jednat o první dospělejší komiksové dílo. Má očekávání, že druhý díl bude jen opakování toho stejného, skončila při prvním úvodním souboji se Sandmanem. Vedlejší příběhové mise (podstatné!!!), schované hluboko ve hře, vám odkryjí značnou část zápletky pro DLC i trojku. Objeví se také postavy, které nikdo nečekal, a dotvoří ucelený diamant pro pamětníky i nové publikum. Insomniac Games zde spojil zábavu pro děti s potřebou posunout filozofii hry směrem k dospělosti. To se zde povedlo na jedničku s hvězdičkou. Kdybych vám teď vypsal, co všechno při hraní zažijete, koho uvidíte a kdo se objeví, okamžitě byste si hru běželi koupit, ale neměli byste pak z toho ten zážitek, kdy ona čelist padá a padá. Pořád a stále dokola. Věřte mi, všechno bych nejradši vykecal, nejde to. Nenáviděli byste mě pak za to.

Zdroj: Insomniac Games

Recenzi bych klidně mohl napsat až na pět stran, ale za cenu prozrazení děje, postav či událostí, které nastanou v průběhu hry, v chystaných DLC nebo ve trojce. To nechci. Musel jsem text bohužel zkrátit a mlčet. Nemá cenu debatovat o tom, jestli si ji máte, nebo nemáte koupit či zahrát – musíte. Prostě musíte. Je vynikající. Tak dobrou jsem ji nečekal. Tak jako Ragnarok (i když sérii God of War vůbec nemusím) nebo Forbidden West, ji nemůžete vynechat. Naopak – musíte ji dohrát až do konce a na sto procent. Vedlejší události vás vezmou za situacemi, které byste nečekali, že se stanou. Za mě se jedná asi o nejlepší hru na Playstation 5 a jednu z nejlepších za 25 let, co hraji hry. Audiovizuálně, hratelnostně, životnostně – vše na jedničku. Nudnější pasáže z jedničky jsou ty tam, titul se oproti předchozímu zkrátil, je svižnější, atmosféričtější a hororem se zde nešetřilo. Hlavní protagonisté, rivalové, souboje s bossy nebo jen s obyčejnými gangy, to vše funguje perfektně, baví, nenudí. Kvalitativně se jedná o nejlepší díl z celé série od doby Playstation 1 a porazil i původní jedničku z roku 2000. Marvel´s Spider-Man 2 je něco, co předčilo všechna má očekávání, vylepšilo to, co už fungovalo velmi dobře, a ukázalo všem, že i druhý díl může překonat ten první. Pamatujete si na nějaké pokračování, co bylo lepší než původní díl? Já snad jen na Syphon Filter 2, Resident Evil 2 a Silent Hill 2. Víc nic. 

Marvel´s Spider-Man 2 nabízí perfektní audiovizuální zpracování, naprosto plynulých 60 snímků za sekundu a temný, dospělý děj, který graduje postupně celou příběhovou kampaní. Volnost pohybu po celém New Yorku i periferii, dvě hratelné postavy, tuna vylepšení, bojových komb a úžasných soubojů s bossy. Za mě se jedná o jednu z nejlepších her, co kdy vyšla, a jednu z těch top na PS5. Nic lepšího nenajdete. 


Recenzi pro Gaming Professors napsal Michal Synek.

Klady
  • dechberoucí audiovizuální zpracování
  • dokonalá atmosféra, která nemá obdoby
  • grafické zpracování New Yorku je dokonalé
  • děj je jeden z nejlepších, co se kdy napsal
  • stealth za Mary Jane baví
  • chuť na New Game Plus!
  • prozkoumávání města
Zápory
  • nenapadá mě žádný
Platforma PS5
  • Datum vydání 20.10.2023
  • 0.0

    Doporučujeme

    Vizuál

    Audio

    Příběh

    Znovuhratelnost

    Technické zpracování

    Hratelnost

    Gaming Professors

    Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

    Sledujte nás:

    © 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.