„Nejstarší a nejsilnější emocí lidstva je strach a nejstarším a nejsilnějším druhem strachu je strach z neznáma.“ H. P. Lovecraft. Lovecraft’s Untold Stories je hra, kterou vyvinulo malé nezávislé ruské herní studio LLC Blini Games. To se rozhodlo přenést myšlenku Lovecraftova mystického kosmu do fungující herní podoby. Podařilo se to? Na to už se pojďme spolu podívat.
Ten hledá toho a ten zas tamtoho
Celá hra je rozdělena do pěti různých příběhů, než se dostanete k finální bitvě. Pětice postav, jež vás budou jednotlivě provádět hrou, jsou detektiv, profesor, čarodějka, zlodějka a ghúl. Náš příběh začíná s postavou detektiva Murphyho, který se vydává hledat svého mentora Legrasse, přičemž nachází profesora Clawstona. Poté, co dohrajete detektivovu část, můžete začít hrát za profesora, který se snaží zjistit v rámci svého příběhu, co způsobuje energetické signály v okolí známého Lovecraftova městečka Innsmouth. Profesor při svém pátrání naráží na čarodějku. Čarodějka Elizabeth des Flèches pak nachází dalšího člena, nebo spíše členku, našeho týmu, zlodějku Michelle Ricci. Ta se poté setkává s posledním členem tohoto zajímavého uskupení, ghúlem Eliotem Lossem.
Každý je originál
Každý je tu jedinečný, co se týče svého vlastního příběhu, výběru lokací (nechodíte pořád v těch samých dokola) i vlastních schopností a zbraňového vybavení.Detektiv John Murphy je vyzbrojen dvouhlavňovou brokovnicí a jeho alternativním útokem je boj na blízko, kterým umí omráčit nepřítele. Detektiv je taková všestranná postava, může útočit jak na blízko, tak bez problémů i na dálku, ale strategie není jeho silnou stránkou.
Profesor Dr. Clawstone má zase naopak jako hlavní zbraň energetickou pušku a jeho vedlejším útokem je energetický impulz, který mu poskytuje energetický štít. Ten je odolný proti splash damage a má minimální obranu proti fyzickým útokům. Profesorovou slabou stránkou je náchylnost jak na fyzické poškození, tak i na psychické, proto je rozhodně lepší držet si nepřátele co nejdále od těla.
Třetí postavou je pak čarodějka slečna Elizabeth des Flèches, jež používá na svou obranu ohnivou hůlku. Jako vedlejší útok pak používá teleport způsobující poškození všem nepřátelům, přes které takto projde. Čarodějka je sice stejně jako profesor náchylná na fyzické útoky, ale i přesto je spíše podobná postavě detektiva, protože její útoky také mají krátký až střední dosah.
Po čarodějce přichází další půvabná žena, a to zlodějka Michelle Ricci. Její základní zbraní jsou nože, kterými způsobuje nepřátelům krvácení. Mezi její vedlejší útoky patří neviditelnost a kotoul, kterým zabrání nepříteli v útoku.
A poslední postavou, již si tu představíme, je ghúl Eliot Losse. Ten místo zbraně používá svoje drápy, jeho vedlejšími útoky jsou pak vytí, které umí omráčit nepřátele, a kotoul. Ten umí zabránit nepříteli v útoku a zároveň mu způsobuje poškození při doteku. Zajímavostí je, že ghúl si zdraví léčí pozřením masa, což mu sice doplní zdraví, ale sníží mu to jeho zdravý rozum.
Podivné místo
V průběhu hry nacházíte různé předměty, jako poklady, které můžete zpeněžit. To samé můžete udělat i s informacemi z knih a dalších předmětů, jež po cestě získáváte. Dále tu pak narazíte na různé vybavení. Některé je univerzální pro všechny zmiňované postavy a ostatní je naopak na specifickou postavu (profesor, čarodějka). Jelikož váš inventář není bůhvíjak velký, nebojte se, že byste se museli rozhodovat, co vzít a co nechat ležet. Lovecraft’s Untold Stories totiž nabízí možnost uložit si v lokaci, jež se nazývá „Podivné místo“ (The Stranger Place). Toto místo je společné pro všechny postavy skrze celou hru.
Co vše je v Podivném místě?
Je tu klasický portál, díky němuž se dostanete sem a zase zpět do rozehrané hry. Pak je tu již zmiňované skladiště na všechny vaše poklady, knihy, lektvary a vybavení. Můžete si zde uchovat i speciální vybavení pro další postavy, které jste našli, ale nemůžete na danou postavu zrovna využít. Nachází se zde i informační tabule o pěti Prastarých: Dagonovi, Cthulhu, Nyarlathotepovi, Shub-Niggurathovi a Azathothovi. Tyto informace postupně sbíráte skrze příběhy postav. Poslední zajímavostí, kterou tu najdete, je portál vedoucí přímo k Prastarým. Jedná se o pět totemů s pentagramem uprostřed, jež vám poslouží jako průchod k poslední bitvě.
Obchodníci
V této hře najdete dva obchodníky – pana Lovecrafta, který s vámi vymění výbavu, lektvary a podobně za informace, a Smrťáka, který směňuje za peníze, i když člověk by spíše čekal, že bude chtít nějaké dušičky. Pokud obchodníka najdete, můžete se k němu v dané lokaci kdykoliv vrátit a něco si dokoupit. Oba obchodníci občas prodávají i klíče k různým bednám, jež skýtají zajímavý obsah.
Střílení, rozbíjení a pak útěk
Svoji postavu ovládáte pomocí myši a klávesnice. WSAD klasicky určuje místo, kam vaše postava půjde, pravým tlačítkem myši pak do daného místa střílíte. Není to sice moc intuitivní, ale dá se to zvládnout. Pod speciálními klávesami pak máte nastaveny itemy, jež se nacházejí na vašem opasku. Většinou se jedná o lékárny, protijedy, obinadla, sprej neviditelnosti či psí známky, které vám dají štít. A nesmíme samozřejmě zapomenout na čokoládu, která vás chrání, abyste nezblbli. To vše vám v boji jistě pomůže, i když občas nejlepší strategií je útěk od nepřátel a držení se v neustálém pohybu na mapě. Některé místnosti a úseky na mapě se i zablokují do té doby, než dostanete všechny nepřátele pod drn.
Hratelná, či nehratelná?
Vizuálně je Lovecraft’s Untold Stories ve stylu pixelů, které vám poskytují nějaké detaily, ale ne úplně. Pro hráče se tak občas může stát problémem rozpoznat, kde je jaká past, která díky svému okolí splývá. Tou mohou být například bodce vyjíždějící z podlahy, zelený jed mezi mrtvolami zelených slizů či trhliny v podlaze, které vás mají upozornit na padající pilíř.
Co se týče různých poškození, jako například krvácení, otrava, popálení nebo napadení parazitem, s tím vám hra vůbec neporadí. Co, jak a čím tedy léčit? To budete muset zjistit sami a za pochodu, proto se připravte možná na pár nemilých smrtí, než přijdete, jak na to.
Ohledně hudebního doprovodu se dá říci, že vlastně není vůbec špatný. Pokud však budete kvůli smrtím neustále opakovat hru, začne se vám brzy hudební smyčka jaksi zajídat a raději si do pozadí pustíte něco svého.
Obtížnost
Lovecraft’s Untold Stories si můžete zahrát ve třech různých obtížnostech. Pokud si chcete vychutnat příběhy postav a další příběhy, jež jsou skryty po cestě, v klidu si vyřešit několik hádanek a sesbírat všechny itemy, doporučuji nejlehčí obtížnost. Pokud máte naopak rádi více akce, je pro vás dělaná normální obtížnost. Pro skutečné fajnšmekry je tu pak obtížnost nejtěžší, která přináší skoro peklo na zemi.
Každá postava má svůj příběh rozdělen do kapitol, takže se podíváte na pár zajímavých míst. Jen bych zde ještě zmínila, že pokud zemřete, objevíte se zase na začátku kapitoly se všemi věcmi, s kterými jste začali. Jediné, co se změní, je rozložení mapy.
Lovecraft’s Untold Stories je z větší části celkem zábavná střílečka, pro fanoušky Lovecraftovy tvorby jsou tu pěkné příběhy k počtení. Více než pixelové noční můry pro vás však budou děsivé nedetailně provedené pasti, které vás bez milosti zahubí. Přesto se vám rozhodně bude líbit probít se skrze hordy nepřátel až k samotným Prastarým.