Desková hra Lotři: Rigor Mortis od českého vydavatelství Blackfire není úplnou novinkou na trhu. Už dvakrát se vyprodala a nyní se dočkala svého dalšího dotisku. Jde o rychlou, snadnou, nenáročnou hru zasazenou do fantasy světa, ve kterém vládne temný pán Rigor Mortis, což v překladu znamená posmrtná ztuhlost.
Magie, kam se podíváš
Rigor společně s nohsledy museli neodkladně opustit Věž černé magie. Nebyla to žádná obyčejná věž, neboť ve sklepení Rigor pracoval na různých magických experimentech. Zdi byly nasycené magií, a tak není divu, že místní myši byly infikované. Ty to přenesly dále na kočky. Postupně se z nich stala velmi inteligentní stvoření, která mají touhu bohatnout z pánova pokladu.
Pět vteřin strachu a rychlý nohy
Dalo by se říct, že tyto myšky a kočky jsou právě těmi zmiňovanými lotry z názvu hry, nicméně nejsou jediní, kdo se nechal zlákat blyštícími se mincemi. Rigor totiž těsně před svým odchodem z věže pověřil válečníka Romola a další tvory hlídáním jeho pokladu. Ani oni nejsou schopni nechat své ruce v kapsách a tu a tam čmajznou zlatou minci. Kdo si nahrabe největší množství pokladu? Kdo bude chycen při činu strážemi a stráví zbytek svého mizerného života v žaláři? Koho potrestá sám ďábelský pán Rigor Mortis? To už bude jen na vás!
Obraz Rigora Mortise
Původní anglická verze se hrála na získání odpovídajícího počtu mincí. Ve větším počtu hráčů se tak desková hra mohla stát nekonečnou, protože spoluhráči se mohou spiknout proti tomu, kdo je vítězství nejblíže. U nás se však Lotři prodávají ve variantě s velmi šikovným endgame mechanismem. Obraz Rigora se skládá celkem ze čtyř karet, které se zamíchají do dolní poloviny balíčku. Hra má tedy pevně stanovený konec, a to na okamžik, kdy se otočí poslední, čtvrtá část obrazu. V ten moment se zlý pán vrátil do svého sídla. Vítězem hry se stává hráč, který stihl nasbírat největší množství pokladu. Pokud došlo na remízu, všichni hráči se stejným množstvím pokladu prohrávají a stává se vítězem ten, kdo má následující nejvyšší unikátní počet mincí.
Lotři mohou skončit i dříve, než se pán vrátí. Podmínky vítězství se mění v závislosti na počtu hráčů. Pokud budete hrát ve dvou, potřebujete patnáct mincí. Ve třech až čtyřech vítězí hráč, který jako první získá deset mincí. V pěti a šesti lidech stačí mincí sedm.
Tohle není dvojkovka
Lotři jsou určení pro dva až šest hráčů od čtrnácti let a herní doba vychází přibližně na 40 minut. Na tomto místě si dovolím nesouhlasit hned ve dvou bodech. Domnívám se, že hra je natolik triviální, že ji zvládne i mladší publikum. Navíc není nijak drastická, aby se stala nevhodnou pro mladší. Právě naopak, svým komiksovým vizuálem dětem přímo nahrává.
Lotry je možné hrát i ve dvou hráčích, pravidla kromě změněné vítězné podmínky v počtu získaných mincí nejsou nijak upravena. Ovšem je ta hra ve dvou dobrá? Není špatná ani dobrá, jen nás ve dvou prostě vůbec nebavila. Herní čas se rázem zkrátí na maximálně 20 minut. Najednou je vaší jedinou strategií takový speed run, kdy se snažíte co nejrychleji naverbovat lotry a pustit se do hledání kořisti. Spoluhráč může zkusit štěstí a snažit se šťastnými hody kostkou zmařit vaše úsilí. Bude se pokoušet vás předehnat ve sběru mincí nebo se pustí do spojeneckých lotrů.
Z vlastní zkušenosti mohu říct, že při hře dvou hráčů není útok nejšťastnější volba. Většinou se podaří sejmout alespoň nějakého lotra protihráče, ten ovšem mezitím naverbuje novou kartu a opět se vhrne na prohledání sklepení k zisku jedné nebo více mincí. Vy jste tak přišli o šanci získat nějaké zlaťáky pro sebe a protihráčův náskok se zvýšil. Nemluvě o tom, že je téměř nereálné dobrat se do druhé poloviny dobíracího balíčku a začít odhalovat obraz Rigora. Tudíž konec zapříčiní získání dostatečného počtu mincí.
Náhoda? Nemyslím si!
Barevné kostky se dostávají na scénu v průběhu druhé fáze – ve sklepení. Využívají se jak v případě hledání kořisti, tak i při útoku. Kostky v jakékoliv hře značí určitý vliv náhody. Ta je podtržena samozřejmě i lízáním dalších karet z balíčku, protože nikdy nevíte, co vám zrovna přijde na ruku. Některé karty mají velmi silné efekty. Jiné disponují více životy, následkem čehož můžete házet více kostkami. Díky nim máte možnost získat větší odměnu či zmasakrovat více nepřátel. Kromě počtu srdíček je na kartě uvedeno ještě jedno číslo, které udává sílu. Lépe řečeno udává nejvyšší možné číslo, které při padnutí na kostce znamená úspěch.
Chacha, vedle!
Karty mají speciální efekty odlišené slovy verbování, aktivace, výsměch a poslední přání. Verbování se aktivuje ihned po vyložení karty z ruky a najmutí si lotra. Aktivace je speciální akce, kterou je možné provést ve druhé fázi – ve sklepení – namísto útoku či hledání pokladu. Výsměch je karta takového ochranáře. Pokud je vyložen v herní oblasti, všichni protihráči musí nejdříve porazit tohoto siláka a poté se pustit do ostatních. Poslední přání v této hře není v podobě výběru jídla před smrtí. Místo toho se váš oddaný služebníček s vámi rozloučí poslední odměnou před odchodem na onen svět.
Lotři: Rigor Mortis je karetní hra, která si díky snadným pravidlům a rychlé přípravě získala místo v poličkách mnoha deskoherních rodin. Náhoda v podobě kostek i různé síly tažených karet hrají velkou roli. To se dá ovšem odpustit, neboť se pyšní přitažlivým vzhledem a zábavností v průběhu herních partií ve větším počtu hráčů.