Po dvouletém předběžném přístupu vyšla v září 2022 Little Witch Nobeta od Pupuya Games. Příběh malé kouzelnice, jejíž ovládání je inspirované titulem Dark Souls, sází na obrovskou roztomilost hlavní hrdinky a na nekonečné objevování spletitých ruin, v nichž se odehrává příběh. Hráče tak čeká spousta soubojů, prozkoumávání, levelování a především čarování těch nejspletitějších kouzel.
Když se malá čarodějka vydává na průzkum
Čerstvě titulovaná Little Witch Nobeta se jednoho dne vydává na průzkum podivných ruin, aby nalezla odpovědi na své otázky. Její průvodkyní se velmi brzy stane osvobozená, přesto netrpělivá a ušklebačná černá kočka, jež má očividně dle dialogů nějaké tajemství. Nobetě to nevadí a společně s nic nedělající kočičkou se vydává napříč ruinami.
Bohužel pro čarodějku v nich není sama, všude jsou tzv. Crafted Souls. Jednoduše řečeno, nepřátelé, kteří mají své specifické schopnosti, chování a trápení. I když tak nevypadají, jejich „kouzelnická“ povaha je nucena s Nobetou bojovat, protože zničení kouzelnice znamená, že nic z jejich myšlenek a snů nebude ztraceno. Čarodějka je pro diváka stavěna do jakési lidštější pozice než její nepřátelé, přesto někdy nemáte radost z jejího řádění.
Little Witch Nobeta prospívá jedna podstatná věc, a to obrovský růst postavy. Sama kouzelnice zpočátku působí jako malá naivní holčička (všimněte si designu), ale postupem času se vypracovává a v závěru jde skutečně vidět, že se jedná o vyškolenou čarodějku, ne nějaké malinké telátko.
Hromada nepřátel, ale ti bossové
Zatímco pojem Crafted Souls může povětšinou znamenat jakoukoliv postavičku, ti hlavní nepřátelé jsou bossové. Každý má své slabiny, a to většinou přímo k některé z magických škol, jež kouzelnice postupem v příběhu začíná ovládat. Souboje s nimi jsou ale peklo. Pravidelně jsem umíral a ztrácel s každým oživením úlomky duší, které jsem dlouhodobě střádal, protože jsou potřeba k vylepšování Nobetiných schopností. Ty se rozšiřují dle klasických statistik jako výdrž, síla nebo inteligence.
Ovládání na klávesnici je neuvěřitelně prkenné a v soubojích přepínat mezi kouzly, zároveň uskakovat a útočit je nemožné. Proplétáte si prsty, lítáte s myší a do toho potřebujete zmáčknout šest kláves najednou. Prostě nemožné. Na stranu druhou, máte-li po ruce konzolový ovladač, ihned tuto možnost využijte. Ovládání je přívětivější než na klávesnici a hned hře dává lepší průběh.
Nic to nemění na určité celkové promyšlenosti. Little Witch Nobeta je postavená na úskocích a útocích. Titul vám to sice neřekne napřímo a stále vás nutí spíše do čelních soubojů, abyste se nebáli využít čarodějčin potenciál, ale je to nemožné. Nobeta nevydrží moc úderů a nechcete přece umírat jen kvůli tomu, že harakiri v magickém střetu vám přinese „záživnější“ animaci.
Little Witch Nobeta je mistryně kouzel
Kam se na tuto malou roztomilou holčičku hrabe Harry Potter. Nobeta se postupem v příběhu učí nová kouzla. Začíná na jednoduchých bleskových, později ovládá ledová, ohnivá či léčivá. Zároveň se hrdinka těmito kouzly umí také posilovat. Tím nutí hráče i v těchto puzzlových částech zapojovat jiné mozkové závity, a tak hra není jen během kupředu z jednoho boje do druhého.
Před čarodějkou je například velká ohnivá propast. Nobeta na sebe může seslat ledové brnění, pomocí něhož může infernem proběhnout. Zde narážíme na jednu z horších možností, neboť ta nejlepší kouzla se nabíjí. V čase nabíjení je čarodějka extrémně zranitelná, a jelikož mnoho nevydrží, je vždy lepší variantou uskakovat. Opět narazíme v tom, že je někdy snazší se nechat trefit a pokusit se velké kouzlo seslat. ALE POZOR! Kouzelnice může být povalena a v tu chvíli je nabíjení k ničemu.
Animovaná krása snoubená s podmanivým soundtrackem
Vizuál Little Witch Nobeta je více než podmanivý. Pokud byste si mysleli, že budete uspokojeni skvěle vypadající pevností a tím veškeré kouzlo skončí, budete na omylu. Nebudeme-li počítat samotnou čarodějku a její nepřátele, je tu ještě magie. Všechna kouzla vypadají fantasticky – detailně, svižně a kouzelně. Veškerý animovaný vizuál je realistický na hranici vážnosti, smíchaný s pohádkami u animace. Následně tu máme soundtrack. Jedním slovem by se dalo říct, že je také podmanivý. Spadá sice spíše do žánru animované deprese, nicméně si v sobě uchovává jakousi naději, že kamkoliv s Nobetou zajdete, bude vždy v pořádku. A to i v případě, že začne hrát těžká drásající hudba, jež by měla změnit notu hry. Zároveň je nutno pochválit také zvuky u kouzel a efektů. Bohužel i zde je malý šrám úrazu.
Zatímco dabing je fantastický a japonština ke hře sedne, zvuky kňučící Nobety občas zní, jako kdybyste se dívali na animovaný film pro dospělé. V závěru to pak lehce drásá herní nevyváženost, když děláte dospělá rozhodnutí s malou holčičkou, která má upištěný hlásek pokaždé, je-li jí ublíženo.Druhou vadou na kráse hry je její délka. Ačkoliv to nevypadalo, najednou jsem po deseti hodinách měl dohráno, a to jsem se sakra často ztrácel. Ono totiž jak je hra přehledná, ruiny jsou stále ruiny a jeden by se v nich mohl pravidelně ztrácet. Přesně jako já. Nejenže kdybych se neztrácel, mám herní čas daleko menší, ale zároveň bych si i hru více užil, protože samy ruiny hráče lákají do úplně jiných míst, než má jít.
Little Witch Nobeta je skvělá, jednoduchá kouzelnická hra s malou čarodějkou v hlavní roli. Titulu nechybí snad vůbec nic, kromě stabilnějšího ovládání na klávesnici. Vizuál vypadá fantasticky, stejně jako soundtrack a dabing – jediné, co mi ve zvukové vložce vadí, je neustálé kníkání malé kouzelnice. Přesto bych od Little Witch Nobeta chtěl jednu věc, a to, aby jí bylo ještě víc.