Společnost LAMAX je českou firmou, které se se svou elektronikou podařilo úspěšně prorazit za hranice, a dokonce získat i nějaká ta ocenění. Všechno začalo u různých kamerových zařízení, ale brzy se zaměřili i na další elektroniku, jako jsou přenosné reproduktory nebo sluchátka. Na jedna z nich, konkrétně na LAMAX Clips1 Plus, se dnes blíže podíváme. Tato bezdrátová špuntová sluchátka slibují aktivní potlačení hluku, dotykové ovládání, kvalitní mikrofon a až 42 hodin poslechu. Je tomu skutečně tak?
Horizontální zaoblené pouzdro
Nejprve se ale podíváme na samotné balení. Po otevření na nás vykoukne plastový insert obsahující v dalších ochranném obalu nabíjecí stanici, dvě samostatná špuntová sluchátka s nožičkou, kraťoučký nabíjecí kabel, tři dodatečné velikosti špuntů a samozřejmě nějaké ty návody. Pouzdro je pravidelného zaobleného tvaru s příjemným matným povrchem, dohromady se sluchátky vážící 44 g. Pěkně se vám vejde do kapsy a nemusíte se bát viditelných otisků prstů ani rychlých škrábanců. Jeho celkový tvar ve mně evokuje krabičku s prstenem a žádost o ruku. Otevírá se totiž stejným horizontálním způsobem, uvnitř však nečeká šperk, ale místo na dvě sluchátka, která díky viditelným nabíjecím pinům a magnetické přitažlivosti dovnitř krásně zapadnou a sama se srovnají.
Magnety jsou dostatečné silné, že se vám ani při nějaké té nešikovnosti z krabičky vzhůru nohama nevysypou. Kromě toho lze uvnitř nalézt i speciální resetovací tlačítko. Uzavření pouzdra je také zajištěno dostatečně silnými magnety a samovolné otevření určitě nehrozí. Nabíjení pak probíhá pomocí USB-C konektoru z boku krabičky. Přiložený kabel je kvůli úspoře místa skutečně krátký, ale pokud doma máte nějaké ty kabely navíc, lze je k nabíjení libovolně bez obav použít. Jak nabíjení pouzdra, tak nabíjení sluchátek je signalizováno barevnými diodami.
Dlouhé hodiny poslechu
Obecně udávané doby výdrže jakýchkoliv nabíjecích zařízení je třeba brát s rezervou. Konkrétně u sluchátek se daná doba udává vůči konkrétní hlasitosti. LAMAX Clips1 Plus hrdě hlásají osm hodin při 50% hlasitosti, při 80 % už jdeme výrazně dolů na 4,5 hodiny. Podle mé vlastní zkušenosti to v průměru dopadlo takto. Pokud alespoň trochu dbáte o svůj sluch a nepouštíte si vše na plné pecky, při běžném používání můžete počítat s krásnými šesti hodinami nerušeného poslechu. A to si myslím, že je v této cenové relaci skvělý výkon. Navíc máte k dispozici dobíjecí pouzdro, které vám zaručí až čtyři další plná nabití. Dohromady se tedy nemusíte bát vyrazit na nějakou tu delší cestu.
Tuto výkonnost má z části na svědomí také moderní Bluetooth verze 5.3, která zajišťuje delší výdrž, stabilní a rychlé připojení. V případě, že vaše propojené zařízení disponuje pouze některou ze starších verzí, bude účinnost výdrže omezena. Rychlé připojení nezmiňuji náhodou, párování jako nového zařízení je velmi jednoduché. Sluchátka se při vyjmutí z pouzdra automaticky propojí a jsou pro párování připravena. Stačí je na druhém zařízení jen nalézt. Po úspěšném propojení se pak sluchátka sama okamžitě k poslednímu zařízení připojují.
K dispozici jsou všechny možné operační systémy. Pokud však na jednom místě střídáte více zařízení (PC/mobil), je třeba LAMAX Clips1 Plus po automatickém připojení nejprve z prvního ručně odpojit a až poté ke druhému připojit. Snaha o připojení z jiného zařízení to první sama od sebe nepřebije a více zařízení najednou sluchátka nepodporují. Dle specifikace by dosah měl být 15 m, to však platí jen za ideálních podmínek. Pokud se pohybujete ve více místnostech a chcete si například od počítače pro něco zaskočit do kuchyně nebo zajít na záchod, přes stěny se stabilní připojení snižuje na takových šest metrů. Pak už sluchátka začínají blbnout.
Dotykové ovládání
V případě, že používáte samotná sluchátka bez pouzdra, zapínáte, vypínáte a celkově je ovládáte pomocí optické dotykové oblasti, žádné mechanické tlačítko na nich nenajdete. Pouhým dotekem tak nic nenahmatáte a už vás to bude snímat. Je potřeba si na to zvyknout a přímo to konkrétní místo pak trefovat. Mám dlouhé vlasy, a proto jsem se obávala, zda to s nimi nebude interagovat. Naštěstí se mé obavy nepotvrdily a bez skutečného doteku prsty to nic nedělá. Různými poklepy na levé nebo pravé sluchátko je zapínáte, přepínáte skladby, zastavujete je, měníte hlasitost, řešíte hovory, aktivujete mobilního asistenta nebo přepínáte různé módy.
Ztlumte nebo naopak zesilte své okolí
Tím se dostávám k deklarovanému ANC – aktivnímu potlačení hluku až o 30 dB. Jelikož se jedná o špuntová sluchátka, k nějakému tomu odtlumení dochází přirozeně už jejich nasazením. Vzhledem k tomu, že jsou k dispozici celkem čtyři různé velikosti, by měla vyhovovat většině. Sluchátka LAMAX Clips1 Plus padnou jako ulitá, pěkně drží, nevypadávají a ani při několikahodinovém nošení, při kterém vás telefon už upozorňuje, že byste si měli dát pauzu, mě nijak netlačila. Zpátky ale k potlačení hluku. Zapnutím ANC se jako mávnutím kouzelného proutku okolní zvuky skutečně značně utlumí. Zkoušela jsem se sluchátky například i luxovat a byla jsem mile překvapena, jak moc to funguje. Pokud se někde venku, třeba ve vlaku, chcete nerušeně ponořit do hudby či zajímavého podcastu, ANC je jasná volba.
Opakem aktivního potlačení hluku je dostupný transparency mód, který díky mikrofonům okolní zvuk zesílí. Procházíte se venku, posloucháte hudbu, ale zároveň chcete sledovat provoz a dění kolem vás? Případně pracujete v prostředí, ve kterém si chcete pustit muziku, ale zároveň na vás může kdykoliv někdo zavolat a něco po vás chtít? Nebo si dokonce chcete nenápadně zahrát na špióny a odposlouchávat zesíleně hovor nedaleko vás? Určitě tuto transparentní featurku využijete.
Co se nedostává mikrofonu, to vyváží kvalitní zvuk
A jak na tom jsou mikrofony, když potřebujete telefonovat nebo obecně se s někým dorozumět? Shrnutě, docela bídně. Mikrofon mi přijde nejslabší technologickou částí sluchátek LAMAX Clips1 Plus. Pokud voláte v klidném prostředí, druhá strana vás sice zkresleně, podobně jako když mluvíte v autě, bez problému uslyší, ale jakmile něco děláte nebo kolem sebe máte hlučnější prostředí, vypadá to jak zmíněný transparentní mód, který zesílí naprosto všechno ostatní, kromě vašeho vlastního hlasu. Efekt je tedy zcela opačný od chtěného, vůbec okolní zvuky nedokáže oproti ANC odstínit.
Na druhou stranu, pokud jde o to, co většinu uživatelů na sluchátkách zajímá nejvíce: hudební reprodukce je velmi povedená. Kodeky AAC a SBC jsou pro běžný poslech zcela dostatečné. Sluchátka jsou hlasitá a vlastní technologie LAMAX BeatBass zajišťuje hutnější, ale nijak přestřelené basy. V lidským uchem slyšitelném frekvenčním rozsahu 20–20000 Hz jsou středy i výšky dobře slyšitelné a jen o něco málo zkreslené. Prostorový zvuk je výborný, ale celkově vynikající výkon jako u řádově dražších sluchátek nečekejte, přesto je ve své cenové kategorii nadprůměrný, ideální pro dynamický poslech. Co se týče latence při synchronizaci videa a zvuku, na žádný problém jsem nenarazila, a to dokonce tato sluchátka disponují dalším, tentokrát herním režimem pro ještě lepší odezvu. Lze je tak použít i jako lehčí bezdrátová herní sluchátka. Veškeré funkce si přepínáte přímo na sluchátkách, žádná dodatečná aplikace pro jakékoliv úpravy či ekvalizér dostupná není.
Sluchátka LAMAX Clips1 Plus jsou skvělou volbou pro nenáročné uživatele, kteří dbají na poměr ceny a obdrženého výkonu. V ceně do 1000,– dostanete kvalitní zvuk, výjimečně dlouhou výdrž, skvělou ANC funkci potlačení okolního hluku, rychlé a stabilní propojení. Jedinou nevýhodou je ne moc kvalitní mikrofon.