Kudy Tudy - komponenty hracu

Kudy? Tudy! – spletité uličky velkoměsta

3. 11. 2024
 

S partou přátel se chystáte na poznávací zájezd do jedné ze světových metropolí. Co takhle Londýn, Paříž, nebo dokonce výlet za hranice Evropy – na západ do New Yorku, či na východ do Tokia? V těchto městech vás čekají ikonické památky, kulinářské zážitky, ale také některé méně příjemné momenty, jako jsou nepříjemné pachy či toulavá zvířata v ulicích.

Představujeme vám deskovou hru Kudy? Tudy! (v originále Word Traveler), kterou v českém vydání přináší vydavatelství Asmodee. Jde o slovní asociační hru, ideální pro párty i rodinné večery s dětmi od deseti let. Hrát můžete buď v duelu, nebo až v pěti hráčích. Jedna hra zabere přibližně půl hodiny.

Kam poletíme?

Na začátku hry si vyberete jednu mapu velkoměsta, která má mřížku 7 x 7 políček. Každé pole představuje určitou zastávku na vašem výletu – může to být památka, setkání s různými lidmi, jízda městskou hromadnou dopravou nebo zastávka na jídlo.

Každý hráč obdrží obal na cestovní pas ve své barvě. Do něj si tajně vloží mapu, aby ji ostatní neviděli. Na mapě jsou vyznačeny památky, které hráč chce navštívit, a jeho úkolem je navést své spoluhráče pomocí vhodně zvolených slov.

Představte si, že jste na výletě pouze na víkend, protože hra je rozdělena do dvou herních kol, která představují dva dny. První den jste právě dorazili, takže navštívíte maximálně tři památky, zatímco druhý den máte více energie a můžete se pokusit navštívit až pět památek.

Stačí jen příruční zavazadlo

Na bodovací stupnici Kudy? Tudy! se rozmístí žetony suvenýrů na místa určená podle počtu hráčů. Každý umístí svou figurku do středu herního plánu, dobere si deset kartiček se slovy, zaváže si tkaničky, přesýpací hodiny se otočí a cesta začíná.

Během čtyřminutového časového úseku musíte vybírat vhodná slova z deseti dostupných kartiček ve vaší ruce, která popíšou památku, kam chcete své spoluhráče nasměrovat. Jediné, co jim poradíte, je směr, kam se má figurka vydat, podle šipky, pod kterou jsou vyskládané kartičky se slovy. Kartičky jsou oboustranné – jedna strana je bílá a obsahuje přídavné jméno, které popisuje, jaké místo je, zatímco černá strana ho zneguje a popisuje, jaké místo není. Pod šipky můžete vyložit libovolný počet kartiček, jste omezeni pouze celkovým počtem. Někdy je výhodné poslat turisty na neobodované pole, pokud si tím zajistíte lepší strategii na další tah.

Po uplynutí času se stanete pozorovatelem a posluchačem. Vaši spoluhráči začnou analyzovat vaše nápovědy, hádat se a diskutovat o tom, kam by měli jít. Pokud se trefí a zastaví se na bodovaném políčku, posunou černého holuba po bodovací stupnici. Pokud se holub zastaví na políčku se suvenýrem, hráč si ho vezme.

Po pohybu všech figurek si hráči doberou deset nových kartiček slov a dvě nové šipky s čísly čtyři a pět. Každý si otočí mapu na druhou stranu, aby objevil nový cíl cesty, a začne druhý den. Hra pokračuje stejně jako v prvním kole, jen teď máte šanci navštívit více lokalit. Na závěr hry si hráči spočítají počet nasbíraných suvenýrů, které určí, jak dobří cestovatelé jsou.

V maličkostech je kouzlo

Nemohu si odpustit velkou chválu na zpracování hry a kvalitu komponent. Ať už jde o krásné dřevěné figurky, kde každý cestovatel používá jiný způsob přepravy (pěšky, autem, na kole, na skútru, na koloběžce), nebo o kartonové žetony a oboustranné hrací plánky – nemám co vytknout.

Cestovní pasy mě nadchly hned po otevření krabice. Možná to někomu připadá jako maličkost, ale pro mě v těchto detailech spočívá kouzlo hry. Někdo o ní přemýšlel, promyslel provedení a strategii tak, že si tajně schováváte mapy do pasu. Naprostá dokonalost, která si mě získala.

Druhou dokonalostí jsou pro mě brožurky s vybranými lokalitami na mapě. Ty obsahují jednoduchý popis, co je to za místo, zajímavost, ale i bližší vysvětlení, proč právě tento obrázek patří k tomuto městu.

Klame tělem

Svými ilustracemi může hra Kudy? Tudy! přitáhnout i mladší hráče, než pro které je určena. Každý jsme jiný a věřím, že se najdou děti, které jsou šikovné a jazykově nadané. Nicméně hra není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Popsat konkrétní turistické atrakce pomocí několika náhodně vybraných karet může být výzvou i pro dospělé. Stále jde však o kooperativní hru, kde všichni společně hledají cestu. I když se dítě může trápit s vlastními asociacemi, při společném hledání správné cesty se spoluhráči se jistě stejně zabaví a přispějí svým názorem.

Kudy Tudy - zetony stop, figurka holuba a peesypaci hodiny

Ideální délka

Velkou výhodou je, že všichni hráči hrají Kudy? Tudy! současně, takže nikdo nikoho nezdržuje. Na každý tah máte omezený čas, což může vytvářet napětí, které vás občas dostává do pěkného presu, neboť přesýpací hodiny nikdo nezastaví. Zpočátku jsem měla pocit, že čtyři minuty jsou málo, ale v praxi jsme čas ani nevyužili celý a byli jsme připraveni dříve.

Jediný okamžik, kdy by se někdo mohl začít nudit a cítit nevyužitě, je ten, kdy spoluhráči odhalují vaše nápovědy a snaží se zjistit, na jaká políčka je vedou. Sice v tu chvíli nic nevymýšlíte, ale zároveň se nesmírně bavíte nad teoriemi, které spoluhráči vymýšlí, proč vyrazit právě tam.

Vytváření teorií sice není přímo součástí pravidel hry, ale nám se osvědčilo vždy vysvětlit, proč jsme vybrali konkrétní lokalitu. Popsali jsme, jak jsme nad tím přemýšleli, a brali jsme v úvahu také osobu, která vybírala asociační slova. Někdy je totiž klíčová i osobní zkušenost s daným hráčem.

Kudy? Tudy! je skvělou volbou pro rodiny nebo hráče, kteří hledají lehkou, rychlou a především zábavnou asociační hru s kvalitními komponenty a pěknými ilustracemi. Hra je vhodnější pro nenáročné hráče, protože jejím hlavním cílem je pobavit. Navíc všichni hrají současně, takže hra příjemně odsýpá, kromě toho jsou tlačeni časovým limitem přesýpacích hodin.

Klady
  • krásná grafika
  • propracovaný design
  • dokonalé detaily v podobě obalů na cestovní pasy
  • rychlá a jednoduchá příprava
Zápory
  • náhodné losování karet (někdy se výběr nevydaří a nápovědy jsou tak téměř nereálné)
  • časový limit (pro někoho může být stresující)
Infobox
  • Autor Thomas Dagenais-Lespérance
  • Vydavatel Office Dog
  • Distributor Asmodee
0.0

Doporučujeme

Vizuál

Zpracování

Interakce

Znovuhratelnost

Strategie

Cena / výkon

Tereza Seidlová

Ubongo a Catan jsou hry, díky kterým kdysi propadla do světa deskových her. Dnes už se její sbírka rozšířila o komplexnější kousky jako Kutná Hora či Ztracený ostrov Arnak. U vystudované rybářky není žádným překvapením, že má slabost pro hry se zvířátky a přírodovědeckou tematikou. Na základní škole trávila spoustu hodin hraním videoher World of Tanks a War Thunder. Nyní se k PC hrám snaží opět najít cestu.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.