Kombo Afrika

Kombo Afrika – spojování roztomilých zvířátek do skupin

13. 6. 2022
 

Kombo Afrika je sice hra schovaná v malé roztomilé krabičce, která skutečně nevypadá, že by mohla skrývat velký zábavný poklad, ale opak je pravdou. Kombo Afrika je totiž naprosto fantastickou a jednoduchou chuťovkou na volnou chvíli, takže bylo jasné, že tvůrcem recenze musím být já. Autorem této hry je slovenský tvůrce Ondrej Sova a vydavatelem společnost Loris Games, a ačkoliv je určena pro děti od 10 let věku, zvládnou ji i ti mladší – přece jenom, skupiny zvířátek umí dát děti dohromady již dříve.

Sejde se gorila, krokouš a papoušek

Objevíte se u Viktoriina jezera se spoustou dalších zvířátek a je na čase, aby se zvolil král zvířat. To bude ten, který získá podporu ostatních a především získá nejvíce bodů. Ty se počítají pomocí očí, na výběr jsou oči krokodýlí, lví, nosorožčí a jedny, které jsem stále nerozeznal. Tím také říkám, že hra je maximálně pro čtyři hráče. Pod víkem s papouškem najdete herní kartičky v podobě zvířátek (krokodýl, žirafa, gorila, surikata, had a další), návody ve třech jazycích (v češtině, slovenštině a angličtině) a malé kartičky s nápovědou. To, co hra bohužel postrádá, je herní plánek. Ono ho sice nepotřebujete, ale když už je ta krabička narvaná skoro k prasknutí, nějaký ten malý koordinátor by se tam najít mohl.

Po rozbalení kartiček tak vezmete čtyři náhodné a umístíte je do rohů. Velikost herního plánku je 5 x 5 karet, tudíž je nemusíte dávat daleko od sebe. Plocha uvnitř potom zůstává prázdná a celý zbylý balíček se položí doprostřed toho útvaru. Následně dostane každý hráč do ruky pět karet, počítadla v podobě očí se nastaví na nula bodů a nyní je na čase začít hrát.

Naprosto jednoduchý herní mechanismus

Ve svém tahu si hráč může do herního plánku položit libovolný počet karet a tím zaplňovat onen volný prostor 5 x 5. Každou kartu lze také využít pro její akční schopnost, která záleží na zvířátku. Za surikatu si třeba dolíznete další kartu, hadem můžete vyměnit jakoukoliv aktivovanou kartu na mapě atd. Každé z osmi zvířátek umí něco jiného a u každého se jeho schopnost vyplatí použít jindy.

Vaším cílem je vytvořit KOMBO, tedy dostat vedle sebe minimálně tři stejné karty se stejným zvířetem. Čím více jich také bude, tím lépe. Nutno zde ale připomenout, že i kdybyste měli možnost vytvořit dvě různá komba, nesmíte to udělat, počítá se totiž vždy jenom jedno kombo v rámci tahu a mohli byste tak zbytečně přijít o body. Každé zvířátko má také v pravém rohu napsáno, kolik bodů získáte, takže to následně jen sečtete a máte hotovo. Body jsou vaše.

Tím to ale nekončí, na místě, kde se vám podařilo udělat kombo, kartičky zůstávají. Pouze se otočí na druhou stranu a blokují tak prostor pro případné přiložení kartiček soupeře. Nemusíte se však bát, kartiček je docela dost a jakmile se plánek zaplní, všechny otočené kartičky se sklidí a pokračuje se dál. Tím vzniká dobírací a odkládací balíček. Ani to ale není problém, ve chvíli, kdy dojde dobírací balíček, se zamíchá odkládací a hra pokračuje. Vítězem je poté ten, kdo má nejvíce bodů.

Kombo Afrika ale obsahuje i strategické prvky

Na to jak jednoduše hra zní, obsahuje i velice nepříjemnou věc, se kterou děti mohou mít proti dospělým problém. Tou je strategie. Jak jsem již zmínil, každá kartička má schopnost a osm druhů kartiček je i osm druhů schopností. Vyspělejší hráči tak automaticky mohou mít proti těm mladším předem danou výhodu, protože dokáží více přemýšlet napřed a nesoustředit se pouze na hon bodů jako ti mladší.

Kromě komb se totiž body dají získat ještě pomocí schopností karet, a jelikož je složení ruky závislé na náhodě, hon za „lacinými“ body se poté často nevyplácí. Navíc pokud se sejdete s družinou skutečně vyhraných deskovkářů, může se jednoduchá dvacetiminutová partie zvrhnout klidně na déle. Tomu se ale dá předejít bodovou limitací. Bodová počítadla mají totiž maximum 99 bodů, a s jednoduchou matematikou tedy ten, kdo má 100, automaticky vyhrává. Samozřejmě si ale body můžete upravovat sami a kvůli rychlejší hře si vytyčit 50 jako maximum.

Hra se navíc mění ve více hráčích velice rychle. Můžete si myslet, že uděláte tohle, ale po jednom tahu je před vámi úplně jiný plánek a může se začít opět znovu. Dovedu si představit, že mladší hráči s tím mohou mít spoustu problémů, především když budou hrát s těmi staršími a zkušenějšími. Doporučím tak, aby se v případě mladších skupin skutečně drželi svých vrstevníků.

Postavičky jsou kouzelné a to na hře baví

Všechny kartičky a vyobrazená zvířátka jsou naprosto fantastická. Ostatně už od DJ rozhodčího papouška na krabičce musí být jasné, že se tvůrci rozhodli pro co „nejpohádkovější“ zpracování. Krokodýl tak spíš vypadá jako kamarád na rybách, had jako veselý hypnotizér a gorila jako raper uprostřed koncertu. Toto zpracování skutečně baví.

Kombo Afrika je neskutečně kvalitní karetní zábavou, která umí zabavit jak na volné chvilky, tak i na solidní, delší, odpolední zábavy. Neskutečně krásné obrazové zpracování tomu jenom přidává. Hra sice postrádá plánek, ale to je takový malý bezvýznamný detail. Horší je to s věkovými kategoriemi, které proti sobě mohou hrát.

Klady
  • krásně to vypadá
  • jednoduchý herní mechanismus
  • příjemná doba hraní
Zápory
  • chybí herní plánek
  • místy se přechází do složité strategie
Platforma PC
0.0

Doporučujeme

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.