Kočka v krabici - karetní hra

Kočka v krabici bude štychovka plná paradoxů

28. 9. 2024
Zdroj náhledu: TLAMA games

Kdo by neznal slavný myšlenkový experiment Erwina Schrödingera? Teoretická úvaha o nebohé micce uzavřené v neprůhledné krabici s radioaktivním nuklidem a nádobou s jedovatým plynem je ve své morbiditě krásná tím, jak selským rozumem vysvětluje obtížné jevy teoretické fyziky. Trochu toho kvantově mechanického paradoxu si již zanedlouho budete moct užít i vy, a to přímo ve svém obýváku. Ne, radioaktivní nuklidy nezačne Fyzikální ústav Akademie věd rozdávat pocestným. To se jen vydavatelství TLAMA games rozhodlo lokalizovat originální štychovku Kočka v krabici. 

Kočka v krabici (Cat in the Box) prapůvodně vyšla v roce 2020 v malém nákladu jednoho japonského studia. Chopili se jí lidé z Hobby Japan a o dva roky později ji vydali s upravenou grafikou a deluxe komponentami. Tato verze se setkala s poměrně velkým světovým úspěchem, a tak se není co divit, že se jí chopila velká studia, jako je Pegasus Spiele nebo Bézier Games. A právě Bézier Games nedávno na crowdfundingovou platformu Kickstarter vtrhli s obrovskou verzí pod názvem Colossal Cat in the Box. Pokud vám to na jednu malou karetní hru přijde jako hodně verzí, nejste v tom sami. Kterou přinesou TLAMA games? Tu prostřední. Naštěstí. 

Zdroj: TLAMA games

Co je na Kočce v krabici tak zajímavého? Hned několik věcí. Je to štychová hra, v níž musíte ctít barvu, ale karty žádnou barvu nemají, dokud si ji vy nezvolíte. Zní to příliš jednoduše? Pak vězte, že na začátku kola musíte, stejně jako ve štychovce Čaroděj, správně tipnout, kolik štychů vyhrajete. A když se vám to podaří, získáte body za největší oblast žetonů vaší barvy na desce výzkumu. Tam se umisťuje žeton hráče pokaždé, když zahraje kartu a zvolí její barvu. Každou kombinaci hodnota–barva je možné zahrát během kola jen jednou. A pokud se vám někdy stane, že už žádnou kartu zahrát nemůžete, způsobíte paradox. A paradox je, slovy klasika, velký špatný. 

Kočku do krabice budete moct strčit už v průběhu listopadu. Do úterý si ji navíc můžete pořídit s tradiční předobjednávkovou slevou. A kdybyste si ji ještě před objednáním chtěli vyzkoušet, pod svým anglickým názvem je k nalezení na platformě Board Game Arena.

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.