Na úvod si dovolím menší historické okénko. Kirby's Return to Dream Land je 2.5D skákačka pro Nintendo Wii z roku 2011, hra, které se v této recenzi budu věnovat, se jmenuje Kirby's Return to Dream Land Deluxe a jedná se o exkluzivitu pro Nintendo Switch. Pozorný čtenář si jistě všimne slovíčka „Deluxe“ navíc, nabízí se otázka, co se vlastně za tím slovíčkem schovává? Nejedná se totiž o port nebo pouze remaster, protože na to vývojáři ze studia HAL Laboratory odvedli příliš mnoho práce. Zároveň se nejedná ani o remake, protože na to je té udělané práce zase příliš málo. Řekněme tedy, že ono „Deluxe“ znamená asi něco ve smyslu „remaster s vylepšením grafiky i hratelnosti, navíc i s bonusovým obsahem a mini DLCčky“. Jistě se shodneme, že by to moc sexy název nebyl, takže marketingové oddělení Nintenda udělalo dobré rozhodnutí. Nyní se pojďme podívat, co se za i tak docela dlouhým názvem skrývá.
Kirby samaritánem
Jednoho poklidného odpoledne si Kirby a jeho kamarádi Meta Knight, King Dedede a Waddle Dee užívají pěkného dne, když se najednou z nebe zřítí vesmírná loď. V jejím vraku najdou vesmírného cestovatele Magolora, který na planetě Popstar ztroskotal. Kirby s přáteli jako charakterní bytosti nabídnou pomoc, a tak musí posbírat kusy lodi roztroušené napříč krajinou. Jelikož se jedná o dětskou hru, příběh vskutku nemá oscarové parametry. Vydáváte se napříč různými levely v odlišných prostředích na cestu za ztracenými díly.
Jedná se o klasickou plošinovku, kde můžete skákat a útočit. Kirby má svoji obvyklou schopnost pozřít prakticky cokoliv a tím převzít schopnosti nebohého spolknutého chudáka. Schopností je dvacet šest, oproti původní hře jich pár přibylo, k tomu jich je ještě dalších pět speciálních. Kirbyho můžete posadit do jetpacku nebo mu prostě jen dát kopí. Nechybí tu rozmanitost, i když se gameplay zásadně nemění, ale pravidelné střídání bohaté řady dovedností oddaluje pocit repetitivnosti. Pokud máte dostatek joy-conů (a přátel), můžou se vaši spoluhráči ujmout role Kirbyho kamarádů a levely lze procházet až ve čtyřech lidech, ovšem pouze v lokálním co-opu.
Přiznám se, že mě hra nějak zvlášť nebavila. Důvod to má velice prostý, není totiž určená pro mě. Jedná se o hru spíše pro děti, popřípadě pro rodiče s dětmi, slušný potenciál má myslím i jako party hra. Na sólo hraní ale moc není. Kirbyho dobrodružství obsahuje jen velice malou výzvu, kterou si můžete ještě snížit, pokud si zapnete, aby vám Magolor pomáhal – to jste poté už téměř nesmrtelní. Později hra malou výzvu nabídne a dělání levelů na 100 % může potrápit, ale nemá moc smysl se s tím trápit, pokud nejste zarytý kompletionista. V žánru vznikly mnohem povedenější hry, takže když sáhnete po Mariovi nebo Orim, uděláte líp. Rozhodně však Kirby's Return to Dream Land Deluxe není špatnou hrou.
Se zábavním parkem i epilogem
Nové schopnosti a vylepšená grafika nejsou jedinými vylepšeními. Tvůrci přidali i Merry Magoland, což je zábavní park spravovaný vesmírným cestovatelem, kde na vás čeká řada miniher a výzev. Jedná se právě o party segment hry, který je ideální k tomu, abyste s kamarády soutěžili, kdo udělá lepší skóre. Minihry využívají i pohybové senzory joy-conů, což je něco, co v hlavní dějové lince nepotkáte. Dalším novým módem je Magolor Epilogue: The Interdimensional Traveler, který se zpřístupní až po dohrání hry (do Magolandu se můžete vydat kdykoliv), a jak název napovídá, hrajete v něm za titulního cestovatele. Nejedná se sice o příběhovou hru, ale nebudu tu zbytečně spoilerovat. Prozradím jen, že se gameplay nějak zásadně neliší od základní linky, ale máte navíc k dispozici strom schopností, který Kirby normálně nemá. Ačkoliv základní linie zabere pouze něco přes šest hodin, právě tyto bonusové aktivity vám herní dobu klidně zdvojnásobí, budete-li o to mít zájem.
Hezčí, ale ne hezké
Pojďme si teď něco říct o technické stránce. Nebudu se s vámi dělit o vtipné bugy ani hořekovat nad tím, jak mi nějaké questy nešly dokončit. Po této stránce Kirbyho dobrodružství nelze nic vytknout. Problém se vztahuje spíše ke Switchi jako takovému. Hra je totiž docela ošklivá a rozlišení 720p tomu samozřejmě moc nepomáhá. Jasně, pořád se jedná o aktualizaci dvanáct let staré hry, ale to byla i předělávka The Legend of Zelda: Skyward Sword HD, a ta tedy vypadala o poznání lépe. Na grafiku se dá zvyknout, ale ty nahrávací časy byly skutečně úmorné. Kolikrát jsem měl pocit, že hra spadla, když jsem relativně dlouho neviděl nic jiného než modrou obrazovku. V době SSDček je takový zážitek až archaický, a i když tvůrci měli poněkud svázané ruce hardwarem, tak věřím, že přece jen mohli udělat víc.
Dohrát hru nebylo žádné utrpení, ale přesto ji musím doporučit poněkud s opatrností, protože v žádné své sféře nějak zvlášť nevyniká. Bez problémů seženete lepší skákačky, hry pro děti, party hry a obecně i hry s Kirbym. Koupí rozhodně nijak neprohloupíte, ale na wishlist bych si Kirby's Return to Dream Land Deluxe na vyšší pozice nedával. Pokud se ke hře ovšem nachomýtnete, určitě ji zkuste, jedná se přece jen o poctivou práci, která je místy i dost zábavná, a o tom jsou hry především.
Kirby's Return to Dream Land Deluxe je předělávkou více než dekádu staré 2.5D skákačky, na které, i přes pěkné přídavky, zub času poznáte. V žádném svém aspektu nějak zvlášť nevyniká, ale zároveň si v každém drží aspoň mírný nadprůměr. Jedná se o zážitek spíše do kooperace a pro mladší hráče, kteří ze hry budou asi podstatně nadšenější. Po technické stránce by to mohlo být vymazlenější, ale nejedná se o žádnou tragédii. Doporučení jen s opatrností, protože ve stejném žánru najdete více kvalitnějších kousků.