James Webb Space Telescope - Mlhovina Carina

James Webb Space Telescope potřebuje pro svůj provoz méně místa na disku než většina dnešních her

17. 7. 2022
Zdroj náhledu: NASA

V tomto týdnu byly představeny první reálné fotografie z nového vesmírného dalekohledu James Webb Space Telescope, který je také brán jako náhrada dosavadního Hubbleova vesmírného dalekohledu. První snímky vypadají skutečně úchvatně, s velkou mírou detailů, a proto vás možná překvapí informace, které si všiml portál Tom's Hardware.

Zdroj: NASA

James Webb Space Telescope (JWST) potřebuje pro svůj provoz a ukládání snímků pouze 58 GB místa na disku, což je o mnoho méně, než je nutné pro instalaci velkého počtu dnešních her. Podle informací je James Webb osazen 68GB diskem, konkrétně SSD pod názvem Solid State Recorder, který je navíc speciálně vyvinutý a odolný proti vesmírnému záření. Zároveň je teleskop zkonstruován tak, aby každý den ukládal zmíněných 58 GB dat předtím, než jsou odeslány na Zemi. Díky 10GB rezervní kapacitě by měl disk v JWST vydržet o něco déle, než je plánovaná životnost. Ta by za normálních okolností měla být minimálně 10 let. Větší kapacita úložiště také není údajně možná z důvodů vyšší šance selhání v takto extrémních podmínkách.

James Webb Space Telescope je schopen zapisovat data rychlostí přibližně 48 Mbps, což stačí na to, aby každých 10,7 sekundy vyprodukoval jeden snímek o rozlišení 2048 x 2048. Hlavní komunikace teleskopu probíhá v tzv. pásmu Ka na frekvenci 25,9 Ghz a rychlostí 28 Mbps, přičemž data na Zemi odesílá ve dvou čtyřhodinových oknech. Každé okno je schopno přenést až 28,6 GB dat, tedy cca polovinu využívané kapacity.

Zdroj: NASA

O další nezbytnosti se stará dvojice rádiových kanálů v pásmu S. První kanál na frekvenci 2,09 Ghz poskytuje rychlostí 16 kbps informace o budoucím pozorování, které jsou naplánovány 12 až 20 týdnů předem. Druhý kanál na frekvenci 2,27 Ghz zase poskytuje informace o celkovém stavu dalekohledu a jeho systémů. V tomto případě se bavíme o rychlosti přibližně 40 kbps.

 Zdroj: Tom's Hardware

Tagy:

Stanislav Hřiba

Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.