Minipočítače Raspberry Pi vyvolaly na trhu se spotřebitelskou elektronikou pořádnou bouři. Představují totiž zajímavý příklad „mostu“ mezi světem užitné elektrotechniky a developerskými nástroji. Tyto malé minipočítače o velikosti kreditní karty zahájily revoluci v přístupu – jak inženýrů, tak amatérů – k navrhování zařízení a elektronických systémů. Začátečníci se mohou cítit poněkud ztraceni během prohlížení nabídek desek z řady Raspberry Pi, ovšem volba řešení pro konkrétní využití nebo projekt by se měla opírat o několik jednoduchých pravidel, která představujeme v tomto článku.
Modely Raspberry Pi
Rodina Raspberry Pi se nepřetržitě rozvíjí už déle než deset let a od počátku své kariéry na trhu vzbuzuje značný zájem v řadách jak elektrotechniků, tak informatiků. V současnosti se prodávají velmi různorodé modely oblíbené „maliny“, mezi nimi najdeme i miniaturní modely určené k montáži na tištěné desce cílového zařízení, a stejně tak naprosto samostatné osobní počítače, k nimž stačí připojit jen napájení a externí monitor, abychom si mohli užívat všechny funkce známé od stolních počítačů nebo notebooků. Rodina Raspberry Pi se dělí do několika skupin, označovaných jako Model A, Model B, Computing Module, Zero a RPI400.
Rozhodně nejoblíbenější jsou „vlajkové lodě“, tedy minipočítače z rodiny Raspberry Pi Model B. Nejnovější verze – RPi 4 Model B – je založena na čtyřjádrovém procesoru Cortex-A72 s taktováním až 1,8 GHz a nabízí 8 GB rychlé paměti RAM. V poněkud ranější fázi vývoje (alespoň prozatím) zůstávají desky z řady Raspberry Pi Model A – nejnovější z nich patří k třetí generaci (RPi 3 Model A+), vydané v roce 2018. Jde o poněkud zjednodušenou verzi modelu B, „ochuzenou“ o několik konektorů, včetně portu ethernet nebo většiny USB slotů. Ještě kompaktnější je řada Raspberry Pi Zero – tyto miniaturní desky s rozměry jen 65 x 30 x 5 mm ovšem nabízejí překvapivě vysoký výpočetní výkon. Vyplatí se vědět, že verze RPi Zero 2 W je založena na čtyřjádrovém procesoru Cortex-A53 (1 GHz), výrazně menší je však kapacita této paměti RAM (512 MB). Dále Raspberry Pi 400, vysoce integrovaný počítač, u něhož se v krytu klávesnice nachází také hlavní deska s parametry velice podobnými Raspberry Pi Model B čtvrté generace.
Volba dle použití
Desky Raspberry Pi se používají jak jako základ pro stavbu větších zařízení a systémů, tak v roli samostatných počítačů, k nimž stačí připojit základní periferní zařízení (klávesnice, myši, monitor a samozřejmě zdroj), abychom je mohli používat úplně stejně jako obyčejný osobní počítač. Pokud je místo v krytu dostatečné, lze tam použít Raspberry Pi Model A nebo B, v případě, kdy je prostor uvnitř silně omezený, se vyplatí zvážit volbu kompaktního modulu Raspberry Pi Zero. Minipočítače Raspberry Pi Computing Module se pak využívají při profesionálních projektech, u nichž musí konstruktér u desky plošných spojů samostatně přivést všechny nezbytné signály rozhraní (USB, Ethernet, MicroSD atd.). Toto opatření vyžaduje jisté konstrukční dovednosti (spojené se zajištěním integrity signálů, kontrolou impedance, používáním operačních zesilovačů a přizpůsobením časových prodlev), ale přináší obří možnosti v oblasti miniaturizace zařízení.
Pokud ovšem plánujete použít „malinu“ např. k developerským účelům (vývoj a testování softwaru, výuka správcovství operačních systémů atd.), ukáže se být naprosto dostačující verze Raspberry Pi 400. Stojí za to dodat, že Raspberry Pi, to nejsou jen samotné minipočítače, ale také rozsáhlý ekosystém s nimi kompatibilních nástavců (Raspberry Hat), prototypového příslušenství, krytů a spousta dalšího. V obchodě Botland je – kromě hlavních modulů – dostupné nesmírně široké spektrum doplňků, které umožňují výrazně navýšit jak funkčnost, tak i estetičnost zařízení založených na Raspberry Pi.